Firefox, 200 milyon barajını aştı

tonic
04-08-2006, 19:49   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,220 mesaj

Açık kaynak kökenli Mozilla Vakfı’nın çıkardığı alternatif internet tarayıcısı Firefox, bu hafta içinde 200 milyonuncu kullanıcı tarafından indirildi.

Sektör analistleri 200 milyon rakamının psikolojik bir sınır olduğunu ve Firefox’un başarısını gösterdiğini vurguluyor. Firefox, 200 milyon indirmeyle tarayıcı pazarının yaklaşık yüzde 16’sına ulaşmış oluyor. Alternatif bir tarayıcı olarak Firefox için bu rakam oldukça anlamlı bir başarıya işaret ediyor, buna karşılık, yaygınlık arttıkça hacker saldırılarının da artması beklenebilir.

Mozilla Vakfı, alternatif internet tarayıcısı Firefox’u daha geniş kitlelelere yaymak için agresif stratejiler geliştiriyor. Bu amaçla vakıf, Firefox için Real Networks ile dağıtım anlaşması imzaladı. Microsoft’un yeni işletim sistemiyle birlikte Windows Live ürünlerini piyasada agresif bir şekilde pazarlayacağını belirten uzmanlar, Windows Vista ile birlikte Internet Explorer’ın yeni versiyonunun Firefox için tam bir sınav olacağını da savunuyor. Bir görüşe göre, Firefox, özellikle Internet Explorer’ı ‘tercih etmeyen’ Oracle ve IBM gibi şirketlerle güçlü işbirliği yapmalı.

Kaynak: NTV-MSNBC

turksoftware
04-08-2006, 20:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

ie 7nın betalarını denemedım  ama ben firefox dan yanayım ayrıca paylasımın ıcın tesekkurler saygılar...

tonic
05-08-2006, 15:07   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

bende firefoxcu olduğum için devalı takip ediyorum ve arada yazıyorum böyle haberleri.

theironman
06-08-2006, 01:41   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

firefox kullananlardan biriyim, gayet güzel...

samet1986
06-08-2006, 02:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
elvis32
firefox kullananlardan biriyim, gayet güzel...
Aynen...

Recep Baltaş
06-08-2006, 02:59   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Evet beyler siz birgün Selçuk beyle tanıştığınızda asla Firefox demeyin...Bu arada size firefox hakkında anlatmam gereken çok şey var...

Firefox un birçok teste Operanın gerisinde kaldığını bilen varmı...hatta IE nin bile...?

theironman
06-08-2006, 09:20   |  #7  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Maalesef yeni yeni öğreniyorum Recep; Chip'in araştırmalarında okuduğumda Firefox gayet iyi bir konumdaydı. Ama yaygınlaştıkça sorunlar da patlak mı vermeye başladı nedir... Yine de Opera kullanmam ben ya, IE7 olabilir mesela. Ama firefox da alışkanlık yaptı hani. Bildiğim kadarıyla bu foruma giren kullanıcıların %80'e yakını IE kullanıyor, bu da büyük bir oran aslında.

R02I4I5X
06-08-2006, 11:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
350 mesaj

Firefox 'da ie kadar yayınlaşsın görücem ozaman firefox cuları.

Firefox un bugün ie den daha güvenli sayılmasının sebebi hacker ların 1. hedefinin ie olmasındandır.

Firefox ne zaman ki ie kadar yaygınlaşır ozaman ie den daha beter açıklar çıkar.

Arz talep meselesi.Adamlar ie ye göre açık buluyor çünkü ie kullanan daha fazla.

Böylece daha fazla kurban geçiyor ellerine.

Linux'te de aynı şekilde olacak.