Firefox, Chrome'dan kopya çekiyor

CHIP Online
14-01-2009, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Mozilla, Google Chrome'da bulunan bazı özellikleri Firefox'a transfer etmeye hazırlanıyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Fire ... -cekiyor_10483.html

Resimlerle: Firefox'a Chrome özelliklerini eklemek

Mozilla'da Firefox üzerine çalışmalarını sürdüren Mike Beltzner, blog'unda Firefox için düşündükleri bazı yenilikleri anlattı. Bu yenilikler için "ufak değişiklikler" diyen Beltzner, tarayıcının sekmelerinin yönetilmesi ile ilgili bazı eklentiler olacağını söyledi. Bu eklentiler tek tıklama ile yeni sekme penceresi açabilme ve sekmeleri sırlama anlamında yenilikler getirecek. Asıl dikkat çeken ise bu yeniliklerin aslında Google'ın tarayıcısı Chrome'un sekme yönetim mantığına çok benziyor olması.

Üstelik Beltzner, blog yazısında bu benzerliği saklama çabasında bile bulunmuyor; "Chrome bize sekme yönetiminin nasıl olması gerektiğini gösterdi ve bunu Firefox'da uygulamak için sabırsızlanıyoruz".  Görünüşe göre Mozilla, Chrome'u yakından takip ediyor ve tarayıcı kullanımına getirdiği yeniliklerden beğendiklerini Firefox'a adapte etmekten çekinmiyor. Son zamanlarda aralarına kara kedi girdiği söylentilerine rağmen, Google'ın Mozilla'nın gelirlerinin büyük kısmını sağlıyor olması nedeniyle, iyi ilişkilere sahip iki firmanın arası hala iyi gibi görünüyor.

Tüm konu: Firefox, Chrome'dan kopya çekiyor

Resimlerle: Firefox'a Chrome özelliklerini eklemek

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Firefox'un açık açık Chrome'un adını kullanmasının sebebi nedir?

Mehmet-
14-01-2009, 14:29   |  #2  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

En azından ismi açık açık söylüyor. Başka bir isim adı altında kendi düşünceleri gibi gösterirse zaten kimse yemez herkes anlar.

Benim firefox temam bile "Chrome"  :)

Selçuk İslamoğlu
14-01-2009, 14:39   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

"tek tıklama ile yeni sekme penceresi açabilme ve sekmeleri sırlama anlamında yenilikler getirecek."

İyi de yıllardır Maxthon'da var bunlar, Chrome ordan mı alıyor diye düşünmek gerek.

paintingster
14-01-2009, 15:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
123 mesaj

yerini chromeye kaptırmamak için...

show_dream
14-01-2009, 16:02   |  #5  
Taze Üye
17 mesaj

mozillada iyi cromede...Farklı farklı yenilikler var ikisindede..

Ama int8 bunları geçebilir....

Kapalı Hesap (91855)
14-01-2009, 17:14   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

milletin piskolojisini bozmak için mi yazdın dostumGülüş
internet explorer her zaman sonuncu olacak bu kesin bişey

emrah33
14-01-2009, 17:19   |  #7  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
802 mesaj

Bende Opera'ya yeni geçtim ve bütün tarayıcılardan daha iyi ve daha güvenli. Sorunuza gelince,google chrome tarayıcı tamamen sade bir görünüme sahip ve buna karşın Firefox daha karmaşık. Belki Firefox sadelik peşindedir.

Son Düzenleme: emrah33 ~ 14 Ocak 2009 17:21
yaman 93
14-01-2009, 17:26   |  #8  
yaman 93 avatarı
Yıllanmış Üye
137 mesaj

bence firefox la chrome birleşecek :)

Fattur
14-01-2009, 17:42   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Açık kod olmasındandır.

Susam arkadaşım

böyle birşey söylemene pek bir anlam veremiyorum:...

Hiper£l£v£nKids
14-01-2009, 21:05   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
Fattur
Açık kod olmasındandır.

Susam arkadaşım

böyle birşey söylemene pek bir anlam veremiyorum:...

"Her Zaman Sonuncu Olacak" kavramı yanlış bir şey.Diğer tarayıcıların IE'nin payını yemesi biraz zaman alacak

Ayrıca hangi tarayıcı kopya çekmiyor ki?

Banned
14-01-2009, 21:28   |  #11  
Banlandı
347 mesaj

kopya çekmek başkadır kullanıcılarına her türlü lüksü tatırabilmek başkadır...firefoxun yaptığına kopya demek avrupa internet kullanırken türkiyede özendi kullanmaya başladı demek gibidir..tarayıcınızın her türlü yeteneğe sahip olması sizi rahatsız ediyorsa gene ie ye devam edebilirsiniz zorlayan yok...

crackerweb
14-01-2009, 21:39   |  #12  
Üye
51 mesaj

bişeyler yazmak istiyordum @wakefield zaten yeterince açık yazmış. Gerek yok başka bişey yazmaya...

paintingster
15-01-2009, 18:10   |  #13  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

chromeyi severim mozilla firefoxtan sıkıldığım zaman yanında kullandığım tarayıcımdır...
mozilla firefox bilgisayarımın başının tacıdır...
mozilla ile google arasında olanlar için çok ama çok üzgünüm...
mozilla firefoxun kopya çekmesine ihtiyacı yok aslında...

Hiper£l£v£nKids
15-01-2009, 19:15   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
wakefield
kopya çekmek başkadır kullanıcılarına her türlü lüksü tatırabilmek başkadır...firefoxun yaptığına kopya demek avrupa internet kullanırken türkiyede özendi kullanmaya başladı demek gibidir..tarayıcınızın her türlü yeteneğe sahip olması sizi rahatsız ediyorsa gene ie ye devam edebilirsiniz zorlayan yok...
Kopya çekmek derken ben ortaya atılan bir özelliğin diğer tarayıcıların kapmasını örnek vermek istedim ben.Örneğin Chrome Gizli Sörfü Safari'den (yanlış hatırlamıyorsam)aldı Firefox'ta Chrome'dan."Her Türlü Lüksü Tattırabilmek" sözüde yanlıştır.Özellik alma sırf kullanıcı çalmak için bence.

Banned
16-01-2009, 16:34   |  #15  
Banlandı
347 mesaj
enes39
Kopya çekmek derken ben ortaya atılan bir özelliğin diğer tarayıcıların kapmasını örnek vermek istedim ben.Örneğin Chrome Gizli Sörfü Safari'den (yanlış hatırlamıyorsam)aldı Firefox'ta Chrome'dan."Her Türlü Lüksü Tattırabilmek" sözüde yanlıştır.Özellik alma sırf kullanıcı çalmak için bence.
kullanıcı çalıpta ne yapacak...sanki parayla hizmet veriyorlar...gitsin yapabiliyorsa ie de firefoxu taklit etsin...ama nerde onda o marifet..