Firefox en riskli uygulamalar arasında!

CHIP Online
14-12-2008, 20:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

IE'nin en büyük rakibi olan Firefox, güvenlik söz konusu olduğunda sınıfta mı kalıyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Fire ... arasinda_10023.html

Resimlerle: Firefox'un olmazsa olmaz eklentileri

Microsoft Internet Explorer'dan sonra kullanıcıların en çok tercih ettiği web tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox'un kullanıcı kitlesi her geçen gün biraz daha genişliyor. Ancak Firefox'un kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte başka bir problem daha ortaya çıkıyor: Güvenlik.

Opera ve Safari gibi pek fazla kullanıcıya sahip olmayan tarayıcılardan uzak duran; ancak Internet Explorer başta olmak üzere Firefox'u da hedef tahtasına alan hacker'lar, oldukça popüler olan bu web tarayıcılarından sistemlere sızmak için sayısız yöntem geliştiriyor. Microsoft, bu tehditlere karşı yoğun bir efor sarf etse de Firefox için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Hatta bazı uzmanlara göre, güvenlik harcamaları konusunda Microsoft'a göre elini cebine daha az götürüyor. Bunu biz değil, Bit9 isimli bir güvenlik şirketi söylüyor.

Firefox'un bu güvenlik sorunundan dolayı işverenlerin çalışanlarının bazı uygulamalara erişimini kısıtlamasına yardım eden Bit9 isimli şirket, Firefox'u en zayıf uygulamalar listesine yerleştirmeyi uygun buldu. Firefox dışında Adobe Flash ve Acrobat, EMC VMware Player, Sun Java Runtime Environment, Apple Quicktime, Safari, iTunes, Symantec Norton ürünleri, Skype, Yahoo Assistant, Windows Live Messenger yazılımları da Bit9'un listesinde yer alan diğer popüler uygulamaların başında yer alıyor.

Tüm konu: Firefox en riskli uygulamalar arasında!

Resimlerle: Firefox'un olmazsa olmaz eklentileri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bit9'un listesi sizce ne kadar gerçekçi?

Selçuk İslamoğlu
14-12-2008, 21:00   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Oldukça gerçekçi tarafsız bakıldığı zaman.

Son bir senede bulunan açık sayıları "ChangeLog"larda zaten oldukça kabarık Firefox için. Bulunan açıkların sayısının aynı zaman dilimindeki bulunan veya dengi sürüm IE açıklarına oranla çok daha fazla olduğu bir kesin. Her ne kadar Firefox yamanması çok uzun sürmese de, en başından beri "En güvenli" diye yapılan lansmanların açıkçası pek de gerçekçi olmadığı nerdeyse aylık çıkan sürümlerin notlarından çok daha rahat anlaşılabiliyor.

Eklenti desteği her ne kadar Firefox'un tek artısı olsa da, eklentiler sonuçta üçüncü şahıslar tarafından yazılıyor ve güvenlikleri geçtiğimiz malware vakasında da tekrar tartışılır duruma geldi.

Firefox'un güvenlik şefi'nin geçen haftaki istifasının ardındaki nedenleri açıkçası merak etmemek elde değil.

bwhiteb
14-12-2008, 22:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

en güvenli tarayıcılar arasında yer alırken bi anda böyle bi haber çok şaşırttı beni.açıkcası pek hoşuma gitmeyen bi haber oldu umarım gerekli önlemler alınır

Kapalı Hesap (91855)
14-12-2008, 23:58   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

olsun ya ben firefox'a devam ediyorum

crackerweb
15-12-2008, 00:39   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
51 mesaj

kafadan atsam da tuttururmuşum bu listeyi...
demek ki neymiş... en çok kullanıcısı olduğunu kanıtlayan programlar; daha çok saldırıya maruz kalıyormuş...
sebep; virüs, pishing, hi-jacking ve birsürü yöntemde olduğu gibi EN ÇOK'a nasıl ulaşırım sorusunun cevabı EN ÇOK KULLANILANLAR'dan geçiyor...

daha çok insana ulaşmak istersen kalabalığı seçersin bu kadar basit...
Linux güvenli, mac daha güvenli yalanlarının çürümesi gerektiğine de basit örneklerdir bunlar...

trinity
15-12-2008, 00:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

ben de son bir kaç gündür firefoz kullanıyorum iyi şimdilik sorun yok ama ie daha güzel alışmışım bir kere

frozen
15-12-2008, 05:03   |  #7  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
crackerweb
kafadan atsam da tuttururmuşum bu listeyi...
demek ki neymiş... en çok kullanıcısı olduğunu kanıtlayan programlar; daha çok saldırıya maruz kalıyormuş...
sebep; virüs, pishing, hi-jacking ve birsürü yöntemde olduğu gibi EN ÇOK'a nasıl ulaşırım sorusunun cevabı EN ÇOK KULLANILANLAR'dan geçiyor...

daha çok insana ulaşmak istersen kalabalığı seçersin bu kadar basit...
Linux güvenli, mac daha güvenli yalanlarının çürümesi gerektiğine de basit örneklerdir bunlar...

Haklısın.. Ve bazı vatandaşlar çıkıp bilinçsizce haykırıyor ortalıkta.. Vay efendm şu bu firma kaliteli virus yemiyor bilmem ne.. Geçin bunları.

Bu liste ve altına gelmiş tüm yorumlar size açık bir cevaptır.

Ne Gmail güvenli, ne mac, ne firefox, nede windows.. Hepsinin canı burada yanacak.. Ne kadar çok kullanıcıya sahiplerse o kadar saldırı yiyeceklerdir.

Bu onları güvensiz yapmaz. Onları güvensiz yapacak tek şey, yamanma süreleridir. (tabiki sahte yamalar konu dışı. İşe yarar ve gerçekçi yamalardan bahsediyorum).

beepha
15-12-2008, 14:56   |  #8  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

sırf bü güvenlik sorunları yüzünden her seferinde tilkiden soğuyorum ve kaldırıp yerine Opera kuruyorum ama Opera aynı performansı vermiyor :(

Fattur
15-12-2008, 17:02   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Symantec Norton ürünleri buna pek inanmıyorum.Güvenlik açısından bir zararını görmedim ve en iyi antivirüsler bu firmanın elinden çıkıyor.Ama çok sistem kaynağı tüketiyor.
Ama diğerleri bence doğru.

Boracalin
16-12-2008, 22:55   |  #10  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Bence de yaklaşım mantığı aslında doğru... ne kadar çok kullanıcı o kadar çok hedef kurban pc. Firefox kullanıcı sayısı da arttıkça firefoxa yönelik hacker faaliyetleride artacaktır orası kesin... buna pek fazla çözüm bulunabileceğini de zannetmiyorum... güvenli değil deyip ie ve ff 'yi bırakıp operaya veya safariye geçsek gene bir süre idare edecek... çünkü onlar popüler olunca bu sefer opera da güvenlik açığı safaride bilmem ne açığı gibi haberler çıkacak karşımıza... Benim tavsiyem ; internet koskocaman bir okyanus deyip ortasına atlamamak çünkü köpek balıkları var... daha bildiğiniz kıyılarda limanlarda yüzün en azından biraz daha güvende olursunuz yoksa operaymış firefoxmuş safariymiş linuxmuş windowsmuş  mac miş çok da farketmez hackleyecek arkadaş için.....

paintingster
21-12-2008, 19:46   |  #11  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

bilemem...