Firefox "tamam" dedi!

CHIP Online
24-03-2010, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Mozilla büyük umutlarla başlamıştı ama MS ellerini kollarını bağladı: İşte durdurulan Firefox sürümü

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/firefox-tamam-dedi_19052.html

Resimlerle: Firefox 3.6'daki gizli fonksiyonlar

Mozilla'dan Stuart Parmenter, yayınladığı blog girdisi ile, Windows Mobile için Firefox geliştirmeyi "şimdilik" durdurduklarını duyurdu. Bunun nedeni olaraksa şunu gösterdi: Microsoft, Windows Phone 7 için geliştirilecek uygulamaların sadece bu işletim sistemi için ve Silverlight tabanlı olmasını şart koşuyor. Başka bir deyişle, Mozilla'nın elini kolunu bağlayan, Microsoft'un sadece kendi işletim sistemi için değil, çoklu platform için geliştirilen yazılımlar için bir geliştirme kiti sunmaması.

Permenter, açıklamasında Windows Phone 7'yi yakından takip ettiklerinin altını çiziyor ve yeni mobil işletim sisteminin pazarda büyük hareketlilik yaratacağından emin olduklarını söylüyor. Ancak Microsoft'un yaklaşımının şu an için kendilerini durdurduğunu söyleyen Permenter yine de kapıyı tamamen kapatmıyor: "Yakın gelecekte Microsoft gereken kolaylığı sunarsa, Windows Mobile için çok güçlü bir Firefox geliştirmeye devam edeceğiz."

Mozilla, bu kararın ardından, özellikle Android için Firefox sürümü üzerinde yoğunlaşacak. Android sürümü, henüz pre-alpha aşamasında. Bunun yanında, Nokia'nın işletim sistemi Maemo için özel bir sürüm üzerinde çalışıldığı da biliniyor.

Tüm konu: Firefox "tamam" dedi!

İzleyin: İlk Windows Phone 7 cep!

Resimlerle: Firefox 3.6'daki gizli fonksiyonlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İşletim sistemi bağımsız uygulamalara sıcak bakmaması, Microsoft'un Apple'a benzediğini mi gösteriyor?

posicor
24-03-2010, 14:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj

Kesinlikle :)

Üstüne üstlük bunu daha pazarda herhangi bir payı olmadan yapıyor.Büyük hata...