Firefox üçüncü parti eklentileri engelleyecek

CHIP Online
01-02-2013, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Web tarayıcısı tercihiniz Firefox'tan yana ise, yakın zamanda bu "şeyleri" bolca görmeye hazırlanın!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/fir ... lleyecek_38428.html

Resimlerle: İnternetin ilklerine yolculuk

Web tarayıcıları, bazı web sayfalarının gerektirdiği üçüncü parti eklentiler nedeniyle son zamanlarda önemli sorunlar yaşadılar. Bu durumu çözmek isteyen Mozilla ise Firefox'ta bir değişiklik yapmaya hazır.


Mozilla güvenlik yöneticilerinden Michael Coates, blog'unda yaptığı açıklamada Firefox'un "oynatmak için tıkla" ("Click to Play") anlayışını kabul edeceğini, böylece belirli bir web sitesindeki eklentileri devreye sokmanın kullanıcının elinde olacağını söyledi. Şu anki ve daha önceki Firefox sürümleri, eklentileri web sitesinin bunu istemesi üzerine hemen başlatıyor.


"Click to Play", Firefox'ta otomatik olarak çalıştırılması engellenecek eklentilerin listesinden oluşuyor. Yeni sistemde Firefox, Flash dışındaki otomatik olarak çalışan tüm eklentileri engelliyor. Coates, bunun güvenliğe olduğu kadar performansa da katkıda bulunduğunu söylüyor.


Yeni sistem Firefox'taki yerini aldığında sitelerdeki örneğin Adobe Reader, Java ve Microsoft Silverlight eklentilerini çalıştırabilmek için öncelikle ona tıklamanız gerekecek.

Tüm Konu: Firefox üçüncü parti eklentileri engelleyecek

Resimlerle: İnternetin ilklerine yolculuk

Kaynak: www.chip.com.tr