Firefox'unuz şişti mi ! (resimli anlatım)

prof.cevo
09-10-2008, 19:38   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
22 mesaj

Firefox'unuz şişti mi ! Çok mu bellek kullanıyor ! Çözümü var ! Program yok ! Eklenti yok ! Sadece küçük bir ayar !

Resim 1a (Firefox açıkken task manager)

Resimde görüldüğü gibi firefox'un bellek harcaması 61.000 gösteriyor!

Şimdi Firefox'ta boş bir sayfa/sekme açın ve adres satırına about:config yazıp enter'layın. Karşınıza bir sürü yazı çıkacak sayfanın herhangi bir yerine sağ tuş tıklayın ve yeni>boolean tıklayın.

Resim 1b (about:config)

Daha sonra açılan pencereye

Resim 1c (Boolean değeri)

Yazıp tamam diyoruz. Daha sonra karşımıza True ve false seçenekleri çıkıyor buradan true'yu seçiyoruz.

Resim 1d (True)

True'yu seçtikten sonra tamam deyip onaylıyoruz. Şimdi yazdığımız "config.trim_on_minimize" değeri o listeye eklendi. Ayarların etkin olabilmesi için firefox'u yeniden başlatmamız gerekiyor ! Firefox'u yeniden başlattıktan sonra bir kaç internet sayfasına girin herhangi bir sayfa en az 4 ayrı sayfa açın ki farkı görebilelim

Şimdi sayfalar yüklendikten sonra Ctrl+Alt+Delete tuşlarıyla taskmanager'ı (Görev Yöneticisi) açıyoruz. (Dikkat: Firefox bu işlemde simge durumuna küçültülmüş OLMAYACAK !) Daha sonra Görev yöneticisinden İşlemler sekmesine geçiyoruz ve firefox.exe'yi bulup ne kadar bellek yediğine bakıyoruz. (Bknz Resim 1a) Daha sonra task manager (Görev Yöneticisi) açıkken Firefox'u simge durumuna küçültün ve işte gözlerinize inanamayacaksınız şimdi firefox'un kapladığı bellek miktarına bakın !

Resim 2a (inanılmaz değişim )

Farkı görün !

ÖNCE                             

Sonra

Son söz, Artık firefox'u ne zaman simge durumuna küçültseniz bellekte çok az yer kaplayacaktır

İyi çalışmalar

fortran9082
11-10-2008, 11:17   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Denedim,dediğiniz gibi simge durumuna getirince Firefox'un kullandığı bellek çok azalıyor,fakat Firefox simge durumunda kalmasına rağmen kullandığı bellek giderek yükseliyor.Sanırım önerdiğiniz çözüm sadece bir süre için Firefox'un kullandığı bellek miktarını azaltıyor.

_OnuR_
11-10-2008, 12:47   |  #3  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
890 mesaj

Evet azalıyor. Normalde 2 sekme açıkken 116'lardaydı şimdi 54 simge durmunda 7

onlineTR
11-10-2008, 12:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

opera için ne yapabılırız?yada ie?

prof.cevo
11-10-2008, 14:03   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

ie için ıe accelerator programı var. Aşağıdaki linkten  çekebilirsin. Program açılışta çalışıyo görev bölmesine yerleşiyor. Ben denedim ie yi 2 kata kadar hızlandırabiliyor. tavsiye ederim.

download İE accelerator:

Son Düzenleme: prof.cevo ~ 11 Ekim 2008 14:05
onlineTR
11-10-2008, 14:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

dırek kurucam yukarıdakılerı yapmadan öylemı ?

frkncyr
11-10-2008, 18:30   |  #7  
Üye
83 mesaj

yazdığınız komutun tam olarak ne işe yaradığını açıklamamışsınız.komut nedir nerden gelir vs vs. bu yapılanın ne olduğunu bilelim ki ona göre değiştirelim.daha sonra başımıza bela olmasın!

prof.cevo
17-10-2008, 23:12   |  #8  
OP Yeni Üye
22 mesaj

yaptığımız aslında komut değil.
burada about:config sayfasını adeta firefox'un regedit i olarak düşünün. nasıl regeditten bir değer (örn: Dword değeri) ekleyip çıkarıyosak buradada öyle.
eklediğimiz değer firefox un küçültülmüş haldeki performans düzeyi(config.trim_on minimize) değeri. bu değer normalde burda değiştirilmeye açılmamış çünkü bu fabrika ayarı. yapımcılar tamam regedit de ram miktarına niye karışsın kullanıcılar diye düşünmüşlerdir heralde.
bizim yaptığımız yeni bir değer ekleyip onu etkinleştirmek. bu sayede firexo simge durumunda ram de tutması gereken bazı bilgileri ramde tutmuyo böylece az ram yiyor. ama bunu yaptıktan sonra hiç bir sorunla karşılaşmadım ben şahsen. zaten öyle olsa burda tavsiye etmem.

not: bu arada yazının başındaki sizin muhtemelen bildiğiniz regedit dersi için kusura bakmayın ama amatör kullanıcılar içi yaptım :D

prof.cevo
17-10-2008, 23:14   |  #9  
OP Yeni Üye
22 mesaj

yaptığımız aslında komut değil.
burada about:config sayfasını adeta firefox'un regedit i olarak düşünün. nasıl regeditten bir değer (örn: Dword değeri) ekleyip çıkarıyosak buradada öyle.
eklediğimiz değer firefox un küçültülmüş haldeki performans düzeyi(config.trim_on minimize) değeri. bu değer normalde burda değiştirilmeye açılmamış çünkü bu fabrika ayarı. yapımcılar tamam regedit de ram miktarına niye karışsın kullanıcılar diye düşünmüşlerdir heralde.
bizim yaptığımız yeni bir değer ekleyip onu etkinleştirmek. bu sayede firexo simge durumunda ram de tutması gereken bazı bilgileri ramde tutmuyo böylece az ram yiyor. ama bunu yaptıktan sonra hiç bir sorunla karşılaşmadım ben şahsen.
not: bu arada yazının başındaki sizin muhtemelen bildiğiniz regedit dersi için kusura bakmayın ama amatör kullanıcılar içi yaptım :D

omer_6134
17-10-2008, 23:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Denedim oldu ama simge durumuna küçülünce belli rakamda durmuyor. 4'ten başladı 20'lere kadar geldi .

themdx
03-02-2009, 01:21   |  #11  
Yeni Üye
27 mesaj

ıeaccelerator güzel bir program 15 günlük deneme sürümü var.Tavsiye ederim sayfaların açılmasını 2 kat hızlandırıyor.

Battal Gazi
03-02-2009, 06:15   |  #12  
Battal Gazi avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

Benim firefoks 140 bin.Bayağğı sekme açık.

Bu kadar sekme açıkkken kapanırsa bazen geri getirilemiyor.Bunu kayıt etmnin yolu var mı?

Battal Gazi
03-02-2009, 06:27   |  #13  
Battal Gazi avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

Febe de olur mu?

Editör
03-02-2009, 06:51   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj
prof.cevo
ie için ıe accelerator programı var. Aşağıdaki linkten  çekebilirsin. Program açılışta çalışıyo görev bölmesine yerleşiyor. Ben denedim ie yi 2 kata kadar hızlandırabiliyor. tavsiye ederim.

download İE accelerator:

Paylaşımızdan Dolayı Teşekkür Ederim Ancak Download Mümkün Olmadı.

Yeni Link Denenmiştir.

Programı Kurunuz ve Resimdeki Seçenek Bölümünden Kullandığınız Bağlantı Türünü Seçiniz. 15Günlük Deneme Sürümüdür.

cafercer
04-07-2009, 12:39   |  #15  
Yıllanmış Üye
135 mesaj

Ben denedim ama işe yaramdı.Ama başka bilgisayarlarda oluyor.

Battal Gazi
04-07-2009, 23:30   |  #16  
Battal Gazi avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

Benim en az 10-15 sekme açık olur hep, tek sayfa. Bellek önemli değil de çok yavaş çalışıyor sekmeler arasında geçiş yaparken ve bazen de çöküyor; onarılamıyor. Yer milerine eklemek gibi birşey var da,tedbir alabiliyoruz

CapanQGLU
05-07-2009, 00:47   |  #17  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Ben 7 sekme açtığımda oluyor ne şişiyor ne pişiyor ne de patlıyor :)
Adramiti'ye katılıyorum. Herşeyin doğalı güzel çok bellek harcadıgından şikayetçiysen başka Tarayıcı kullan :) Alternatif olarak öyle değil mi ?

L-eopar17
08-09-2009, 12:34   |  #18  
Üye
61 mesaj

işe yarıyor teşekkürler.