FİŞE TAKILIYKEN OLUŞAN AKSAKLIKLAR

HPQ-User
13-01-2009, 21:22   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

standby sormuş:
LAPTOP UM FİŞE TAKILI DEĞİLKEN ÇOK SESSİZ VE RAHAT BİR ŞEKİLDE İŞLEMLERİMİ YAPIYORUM VEYA ÖRNEĞİN NFS CARBON GİBİ OYUNLARI ÇOK RAHAT OYNUYORUM.FAKAT BİLGİSAYARIMI FİŞE TAKTIĞIMDA FAN BİR SÜRE SONRA HIZ KAZANIYOR VE FANIN SESİ ARTIYOR.BUNDAN SONRADA OYUN OYNARKEN ÇOK SIK TAKILMALAR MEYDANA GELİYOR VE CPU %100 LERE ÇIKIP AŞIRI BİR ISINMA GÖZLÜYORUM.SİZCE BUNUN SEBEBİ NEDİR?BEN FİŞE TAKILI İKEN OYUN OYNAYAMAYACAKMIYIM?SORUN ŞARJ CİHAZINDAN MI KAYNAKLANIYOR SİZCE?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
SONY VAIO VGN-A617S
INTEL PENTIUM M 2 GHz
1 GB RAM
120 GB HARDDISC
17''XWGA
ATI MOBILITY RADEON X700 HYPERMEMORY
+
TV TUNER
PERSONAL VİDEO RECORDER
S-MASTER DIGITAL AMPLIFIER
PREMIUM SONY SPEAKERS

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

Raxx36
13-01-2009, 21:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,706 mesaj

Büyük ihtimal şarj aletinde akım dengesiz bir şekilde iletiliyorsa bu tarz şeyler meydana gelebilir

birde başka bir prize takınca da oluyormu bu da önemli

Son Düzenleme: Raxx36 ~ 13 Ocak 2009 21:37
Fatih_ARMAĞAN
13-01-2009, 21:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

aksine laptop u fişe takınca performansınızın artması lazım...

çok ilginç bir sorun

cihazınızın batarya optimizasyon programını kurcalayın elektrikdeyken yada pildeyken çalıştığı modları default a almayı deneyin.

bataryayı çıkartıp direk elektrikten çalıştırıp birde deyebilirsiniz.

arkadaşın dediği gibi bataryada yada şarj adaptörünüzde bir sıkıntı olabilir.

çünkü bilgisayar pilde çalışırken doğası gereki daha düşük verimde çalışır çünkü elektrik akımını azaltıp donanımların performasnı kısmen düşürür. elektiriğe takılınca tam yük altında çalışması normal fan değerlerinin yükselmeside normal fakat donma ve kitlenme ile ilgili olarak sanırı melektriksel bir sıkıntı olma ihtimali yüksek.

tly5
13-01-2009, 22:11   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

bataryayı çıkarıp direk fişe taktığım da da aynı sorunu yaşıyorum.bilgisayarı yeni formatladım ve hiç bir virüs tarzı birşeyin bulunma ihtimali yok yani sorun bu kaynaklı değil.herşey standart ayarında şuanda.dediğim gibi fişe takınca laptop umu fan daha hızlı dönüyor ve sıcaklığı artarak fun sesi de onunla artıyor.başka bir priz de denedim çok kez sorunu tam olarak tanımlayamıyorum.sarj cihazından mıdır ?teşekkürler

Fatih_ARMAĞAN
13-01-2009, 22:13   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

BAtarya nızda ve Şarj cihazında sıkıntı olabilir..

tly5
13-01-2009, 22:45   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

peki sadece batarya da sıkıntı olsa şarjlı iken laptopun aynı komplikasyonları vermesi gerekmezmi?sadece fişe takılıyken yaşıyorum bunu

Raxx36
13-01-2009, 22:47   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Bizde ondan bahsediyoruz şarj aletinden kaynaklanan bir sorun fazla verilen akım vs. buna benzer şeyler olabilir priz sorusunu topraklama vs. gibi şeyler için sordum bu tür sorunlarla çok karşılaştım çünkü...

Fatih_ARMAĞAN
13-01-2009, 23:07   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
tly5
peki sadece batarya da sıkıntı olsa şarjlı iken laptopun aynı komplikasyonları vermesi gerekmezmi?sadece fişe takılıyken yaşıyorum
kendi başına iken sorunbetmeyebilir elektrik almaya başladıgında oluşan bir statiklenme vb. voltaj anormallliği bulundugunuz bölgede elektriksel sıkıntı olabilir arkadaşın bahsettiği gibi prizlerde sıkıntı olabilir bunun gibi onlarca sorunla karşılaştım..

bir prizden diğer prize farkettiğini şahsen bir ço kkez yaşadım..

_cypher_
13-01-2009, 23:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
tly5
bataryayı çıkarıp direk fişe taktığım da da aynı sorunu yaşıyorum.bilgisayarı yeni formatladım ve hiç bir virüs tarzı birşeyin bulunma ihtimali yok yani sorun bu kaynaklı değil.herşey standart ayarında şuanda.dediğim gibi fişe takınca laptop umu fan daha hızlı dönüyor ve sıcaklığı artarak fun sesi de onunla artıyor.başka bir priz de denedim çok kez sorunu tam olarak tanımlayamıyorum.sarj cihazından mıdır ?teşekkü
şarz cihazı olmayabilir biosdan ac mod fan always on gibi ayarlar oluyor secili olduunda bilgisayar fişteyken fan surekli tam devirde calıstırılıo dolayısıyla fan sesi artıo ancal sıcklık artışı bu drumda hala oluyorsa sisteminizin sogutma sorunu var demektir sebebide fanın duzgn calısmaması yada donanımınıza baglı olabilir ısınma sorununu cozmek icin fan baglain derdim ama leptaplarda bu secenek pek mumkun diil

bios ayarlarından ac mod fan always on ayarını kapatıp deneyin eskisinden az yaparsan fanınız sistemi sogutmak yerine ısıtıyo demektir donanımınızı yakma ihtimaliniz var zamn kaybetmeden satıcınıza başvurun

Son Düzenleme: _cypher_ ~ 13 Ocak 2009 23:17
Kaptanos
14-01-2009, 02:15   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Çok büyük ihtimalle şarj aletinde veya kabola bir sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarlara gelen elektirikte en ufak bir dengesizlik olsa bile bilgisayarı çok etkiler. Bence bir arkadaşından şarj aleti bulup test et.