Fiyat/Performans mı, Performans/Fiyat mı?

Aras Yurtman
28-04-2007, 13:05   |  #1  
Aras Yurtman avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
571 mesaj

CHIP dergisinde ve CHIP Online'da sürekli "Fiyat/Performans"tan bahsediliyor ve "Fiyat/Performans"ı yüksek olan bir ürün hesaplı sayılıyor.

Eğer aradaki "/" işareti "bölü" ise, burada bir yanlışlık var. Çünkü "Fiyat/Performans", performans başına düşen fiyat anlamına gelir.
- Fiyat artarsa "Fiyat/Performans" artar.
- Performans artarsa "Fiyat/Performans" azalır.

Ayrıca;
- performansları aynı olan ürünlerden fiyatı yüksek olanın (Fiyat / Performans)'ı daha yüksek olur.
- fiyatları aynı olan ürünlerden performansı düşük olanın (Fiyat / Performans)'ı daha yüksek olur.

Bu durumda "Fiyat/Performans" yerine "Performans/Fiyat" denilmelidir (alışmadığımız için kulağa hoş gelmiyor ama...).

Ben CHIP dergisini 2000 yılından beri takip ediyorum ve bunu daha önce hiç düşünmemiştim. Acaba ben mi yanılıyorum yoksa burada gerçekten bir yanlışlık mı var?

Emin23
04-05-2007, 00:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
110 mesaj

Takıl kafana göre.

Gökhun Sungurtekin
04-05-2007, 15:42   |  #3  
CHIP Editör
136 mesaj

Tespit doğru. Kulak alıştığı için Fiyat/Performans diyoruz. Ancak hata olmasın diye "yüksek" demek yerine "iyi" ifadesini kullanmaya dikkat ediyoruz. Zira aslında değerin düşük olması daha iyi. Bu durumda ifadeyi bölü şeklinde değil, "fiyat performans ilişkisi" şeklinde algılamak lazım. Biraz garip ama alışılmış bir şekilde.

Berk Ergin
05-05-2007, 00:09   |  #4  
Yeni Üye
28 mesaj

Herkese selamlar,
Aras Yurtman'ın tespitine ve Gökhun Bey'in tespitin doğruluğu kanısına katılmadığımı belirtmek istiyorum. Şöyle ki; Türkçe'mizde kullanılan "/" işareti, matematikteki bölme anlamına geldikte, fiyat bölü performans oranı olarak çıkan değerin, ufak olan değere göre yüksek olanı üzerinden değil küçük olanı üzerinden ürün fiyat / performans sıralamamızı belirliyoruz. Bu bağlamda oranlamada matematiksel bir hata olmadığı ve terimin doğru kullanıldığı kanaatindeyim; tartışmaya açıktır.
Ayrıca:
Türkçe'mizde "/" işareti serbest çağrışımsal olarak sadece bölme işaretine yönelik olarak algılanmamalı; belli bir bağlantıya da imkan tanıdığı göz önünde bulundurulmalı. Örneğin semt ile şehir arasındaki ilişki gibi.
Daha detaylı bilgi TDK'da mevcut. Bk. http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGo ... 2EF38C9FF22CFEEDAF0
Umarım tartışmaya bir katkısı olabilmiştir.
Saygılar.

Gökhun Sungurtekin
05-05-2007, 18:33   |  #5  
CHIP Editör
136 mesaj

Değerlendirirken küçük değerin alındığı doğru. Ancak yazarken, az fiyata çok performans sunan bir ürün için "Fiyat/Performans'ı yüksek" yazmak çelişki yaratır. Artık bu şekilde yazmamaya dikkat ediyoruz ama 4-5 sene önce "iyi" Fiyat/Performans'ı belirtmek için "yüksek" kelimesini kullanıyorduk. Bunu yaparken de aslında bahsettiğin gibi, "/" işaretinin matematiksel anlamının yanında belli bir bağlantıyı da temsil ettiğinden yola çıkılıyordu. Ancak bu, yanlış anlamalara yol açabiliyor.

CoolnQuiet
12-06-2007, 22:55   |  #6  
Üye
99 mesaj

Bu hususu bende farkedeli çok oluyo ve ben artık performans/fiyat tabirini kullanıyorum bile, tavsiye ederim zamanla alışıyorsunuz. Ayrıntılı bilgi için blog sayfama bakabilirsiniz.

theironman
13-06-2007, 08:49   |  #7  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

aslında buna dikkat etmemiştim, ama haklılık payınız var, fiyat/performans 'ın artması demek bir bakıma performansın artmasıyla eş anlamlı oluyor; bu doğru değil. Ama ben '/' bu işaretin gerçek anlamında kullanılmadığını düşünmüşümdür hep, o yüzden de ciddiye almamıştım. Keza örnek verdiğiniz gibi adres yazarken ki Üsküdar/İstanbul şeklinde olduğunda burada '/' bu işaretin matematiksel bir anlamı bulunmuyor, burada da öyle olabilirdi nitekim.

ExCeLLiuM
16-06-2007, 12:21   |  #8  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Yani kısaca, ürünün sahip olduğu fiyatına göre performansı yüksek. O anlama geliyor. Matematikteki bölü işareti mişareti boşver onları. Yıllardır ben hep bu manada anlamışımdır, hiçbir zaman saman altında su aramaya çalışmadım. Yani fiyat bölü performans anlamınada gelebilir diye düşünmedim ve düşünmeyede çalışmadım. Çünkü Fiyat/Performans teriminin ne anlama geldiğini biliyoruz. Kafa yormaya gerek yok.

TuncaBozkurt
17-06-2007, 15:50   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Yine de arkadaş güzel yakalamış.Çok yeni bir konu değil ama...

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 17 Haziran 2007 15:50
okanunal
03-07-2007, 21:55   |  #10  
Yeni Üye
44 mesaj

Aslında çok da önemli bir konu değil. Sonuçta eğer fiyat/ performans derseniz düşük bir sayı çıkması daha kabul edilebilir. Ancak performans / fiyat derseniz daha yüksek bir sayı çıkması yeğdir.

yakuza_
09-07-2007, 18:06   |  #11  
Yıllanmış Üye
347 mesaj
Emin23
Takıl kafana göre.
Bence bu üye mesaj sayısı toplamak için böyle yazıyorBeğenmedim

theironman
10-07-2007, 08:51   |  #12  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
yakuza_
Emin23
Takıl kafana göre.
Bence bu üye mesaj sayısı toplamak için böyle yazıyorBeğenmedim
bravo bildiniz, +10 REP size, ah elimizde imkan olsaydı da verse idik(!)

_anubis_
05-08-2007, 00:17   |  #13  
Yeni Üye
21 mesaj

Bence önemli bi konu.Alışılagelmiş olsa da doğrusu kullanılmalı.Bu ayki dergiye ablam bakarken biraz dumur oldu mesela.Bu da tabiiki mp3 playerlardan hiç anlamaması ve chip kültürünün olamamsı nedeniyle.Ama herkes tarafından anlaşılır olmak daha önemli değilmidir?