fizik karti

egemengiga
31-05-2006, 23:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,298 mesaj

slm, artik oyunlarin destegine gore fizik kartlari kullanmak zorunda kalacaz. ekran kartinin yukunu hafifletecek. ve daha gercekci oyunlar oynayabilecez. artik insan modelleri kukla bebek gibi dusmeyecek.

tabiki ekstradan masraf demek bu olay...

yorumlar beyler

Son Düzenleme: egemengiga ~ 31 Mayıs 2006 23:10
CU_GS7
31-05-2006, 23:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Süper bir olay tabi de para lazım ona baya..
O şimdi ilk çıktığında 1 VGA fiyatında falan olur..
Onu alana kadar 1 VGA daha alır SLI yaparız daha mı iyi olur muhabbetlerinin başlaması yakın demektir..
Hayırlı olsun ne diyelim..:))

tolga2207
31-05-2006, 23:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Şu son birkaç yıldır oyunlarda çevre ile etkileşim hızla artış gösterdi. Böyle bir kartın çıkması da oyunlardan aldığımız zevki artıracaktır. Ama benim aklıma şöyle birşey gelmişti. Bunun gibi bir kart yerine ekran kartı üzerine aynı işi gören ikinci bir işlemci takılması daha iyi olmaz mıydı? Belki ısınma problemleri biraz fazla olurdu, onun dışında bir eksisi olmazdı herhalde.

Mdg
01-06-2006, 00:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

valla ben ümitliydim bu karttan fakat çok fena  çuvalladı
testleri aşağıdaki  linkte
sonuçlar  baya kötü değmez 200usd'ye

bence tek kart gpu birde dual core ki conroe'lar'a 6ay'dan önce  geçilmez
o yüzden D940 felan 2gb ram  iyide bi anakart  her oyuna  yeter  valla

sonuç olarak yalan oldu fizik kartı

ufuks
01-06-2006, 01:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Forumda dellin super bi bilgisayarı vardı.Özel yapım onda kullanmışlardı fizik kartı hemde 4 7800gtx sli olmasına ragmen.

lazrailefsanesi
01-06-2006, 08:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

x1900 gibi bir kartla kullanılmazsa pek anlamı olmayacagı icin benim için pek önemi yok. ama destekledigi güzel oyunlar var. Mesala unreal simdilerde çıkan ghost recon gibi. Ama  benim anlamadıgım bunların haricinde genelde generals zero tarzı oyunlarda kullanılması. İlginc.

Mdg
01-06-2006, 10:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

zaten bu kart olmadanda  soft olarak fizik hesapları yapılıyor hatta çift çekirdekli cpu'larda  çekirdeğin biri bu işe atanabiliyor
dell xps renegade gereksiz bi sistem dual-sli yeterince stabil olmadığı gibi verdiğin parayada değmiyor
performans  isteyen adam gider iyi bi anakart  alır üstüne corsair xms2'leri gömer birde 7900gtx kesmezse 2 tane
olur biter

Recep Baltaş
01-06-2006, 18:31   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Eskiler buna "Para tuzağı" der,eski kafalı değilim ama bence bu para tuzağından başka bir şey değil.Hatta Ramler bile Ankartta monte edilebilir hatta daha iyi bir performans verir böylece ama ayrı satılıyor.Upgrade falan diyeceksiniz ama değişik etkenler de yok değil...

Başka bir söylentiye göre aslında Siyah beyaz televiztondan önce Renkli varmış ama piyasaya sürülmemiş.

Sizde daha fazla bilmek istiyorsanı bu konuda google da

HVD diye bir arama yapın Blue Ray den sonra gelecek olan teknoloji.

kadirkayik
09-06-2006, 10:54   |  #9  
Yıllanmış Üye
196 mesaj

yani hicmi işe yaramıyacak belki yazılımları tam oturmamıştır hem az yuk bindiren hemde iyi hesaplanabilen fizik kurallarına göre işleyen yeni oyunlar cıkmadıgı surece
bu kart  yalan olur fazladan enerji harcaması ama işin ustune ciddi olarak giderlerse belkide tadından yenmez ozaman arz talebe göre bi fiyat degişimi olur fazla işlem gucu göz cıkarır mı görecez

lazrailefsanesi
09-06-2006, 18:33   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

ASlında nvidia ve ati mevcut ekran kartlarının tam performans çalışmadıklarını ve işlemcilerinin tam güç çalışabilmesi için özel ar-ge çalışmalarında olduklarını açıkladılar bu fizik kartı olayından sonra.Yani kısaca fizik kartı ile ekstra bir pazar yerine bizim kartlarımız bunu halleder demeye getiriyorlar.Bence nasıl iki işlemciyi tek ekran kartında birleştirdiler bu fizik kartlarının işlemcileride ekran kartlarıyla birleşek bir yerde.Sonuçta bu iş tamamen oyun tabanlı birşey.Photoshop,autocad,3dmax,arcicad vb programlar bu fizik kartlarına destek verirse acaip birşey olur o zaman.Çünkü işlemciye daha çok para vermek yerine ikisini harmanlayarak mevcut sistemler upgrade edilmeye başlar.Yinede teoride böyle birşey mümkün mü bilmiyorum?

kadirkayik
09-06-2006, 18:52   |  #11  
Yıllanmış Üye
196 mesaj

bide soyle biseyin olası gerek miyormu bu pcı x veri yolunun bi sınırı var hem fizik hemde grafik  , kastırabilir  , ustelik burdaki adamların bahsettigi fizik gercege yakın olmalı pazarın bana göre gelecegi var ancak bizim için henuz coooooooook cok erken diye dusunuyorum ne diyek nice oyunlara

yas
10-06-2006, 16:46   |  #12  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Fizik kartı zekice düşünülmüş bir ürün ve teorik olarak da oyunlarda devrim yaratabilecek kapasitede. Ancak bunun için oyunların grafik motorlarının bu karta göre optimize edilmesi gerekiyor. İlk kart Asus'tan çıktı ve şimdiden 10 küsür oyun firması bu ürüne destek vereceğini bildirmiş. Bu ayki PCworld dergisinde bu kartın neler yapabileceğini detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Bence kesinlikle önümüzdeki yıllarda bir ekran kartı bir de fizik kartı alır hale geliriz. Hele şu Unreal bir çıksın, bomba o zaman patlayacak.