Flah Bellekle Vista Kurmak ??

HPQ-User
28-12-2008, 01:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ANIL sormuş:
Arkadaşlar ben 4 Gb lık kingston flash bellekle vista kurmak istiyorum acaba olurmu başlangıçtan çalıştırarak lütfen cevaplarınızı bekliyorum ??

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
?

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US) AppleWebKit/525.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/1.0.154.36 Safari/525.19

uGuR.uK
28-12-2008, 12:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

flash diskini usb'ye tak ve komut satırını(cmd) başlat, ardından aşağıdaki komutları sırasıyla gir:
1- diskpart
2- list disk ; burdan sonra sistemine takılı diskler listelenecek, ordan senin 4GB'lık usb disk hangi isimde ise(disk 1, disk 2 vs.) ona iyi bak ve dikkat et. hata yaparsan sabit diskindeki bilgiler yanabilir.
3- select disk 2 (4gb'lık usb diskin "disk 2" olduğunu varsaydım)
4- clean
5- create partition primary
6- select partition 1
7- active
8- format fs=fat32 (dosya sistemi fat32 kalmalı, ntfs ile usb'den boot edilemiyor)
9- assign
10- exit

artık komut istemini kapatabilirsin, usb diskimiz gerekli yapılandırma için hazır, şimdi aşağıdaki adımları uygula:
1- vista dvd'si içindeki bootsect.exe dosyasına ihtiyacımız var, böylece usb'ye boot özelliği kazandırabilelim. (dvd sürücünün E: olduğunu, flash diskininde F: olduğunu varsayarsak) komut istemi(cmd)'ni yine aç ve E:\boot\Bootsect.exe /nt60 F: komutunu gir. sürücü harflerine mutlaka dikkat et; E-dvd sürücün, F-flash disk olarak yazdım, sendekiler farklıysa ona göre yaz.
2- ardından tüm vista dvd'sindeki dosyaları olduğu gibi diskine kopyala ve anakartın usb boot özelliğini açıp açılışta F8 tuşu ile boot aygıtı olarak usb'yi seçip ilerle.
hadi kolay gelsin...

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 28 Aralık 2008 12:01
ozanaab
28-12-2008, 12:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

kardeş ben şöyle denedim oldu.
vista dvd sini masaüsütüne kopyaladım. sonra flashdisk i biçimlendirdim. flashdiskin adını vista dvd sinin adı ile değiştirdim. sonra masaüstüne attığım klasörün içindeki win. dosylarını flashdiske attım. windows altında flashdisk ten kur u çalıştırdım ve format attım. yanlış anlaşılma olmasın arkadaş yukarda boot özelliği eklemiş. yani bilgisayarı yeniden başlatınca flashdisk ten formatatabilirsin öyle.
benim dediğimde ise sadece windows altında format atarsın(sürümü farketmez)
elazığlı arkadaşımızın yolu zor geliyosa benimkini deneyebilirsin.

uGuR.uK
28-12-2008, 13:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ozanaab'ın dediği yöntemde olur, direk windows ortamında çalıştırıp sürücüleri silerek sıfır windows kurabilirsin. benim dediğimde sistem arızalarında açılmıyorsa eğer normal dvd gibi boot edebilme imkanı var.

turkuaz81
11-01-2009, 00:21   |  #5  
Üye
50 mesaj
ozanaab
kardeş ben şöyle denedim oldu.
vista dvd sini masaüsütüne kopyaladım. sonra flashdisk i biçimlendirdim. flashdiskin adını vista dvd sinin adı ile değiştirdim. sonra masaüstüne attığım klasörün içindeki win. dosylarını flashdiske attım. windows altında flashdisk ten kur u çalıştırdım ve format attım. yanlış anlaşılma olmasın arkadaş yukarda boot özelliği eklemiş. yani bilgisayarı yeniden başlatınca flashdisk ten formatatabilirsin öyle.
benim dediğimde ise sadece windows altında format atarsın(sürümü farketmez)
elazığlı arkadaşımızın yolu zor geliyosa benimkini deneyebilirsin.
denedim bu şeklide ama format atamadım.kurulum bana yeniden başlatmamı istedi cd den?

xxxoooxxx
24-02-2009, 14:58   |  #6  
Yeni Üye
20 mesaj

arkadaşlar benim flasda aynı fakat list disk komutunu verince flas görünmüyor. ama list volume yapınca çıkıyor ordan denedim bootsect olarak yazmayı yazdı fakat bu kezde boot etmiyor biosdan açmama rağmen.ntfs olarak da denedim fat olarak ta denedim sonuç yk
yardım.

luvcera
18-04-2009, 03:33   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Herşeyi anladım ama bu: "flash diskten kuru çalıştırdım ve format attım" kısmını anlamadım. Flash diskten kuru nasıl çalıştırırım, yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca benim dvd vista da bootsect.exe yok.  Teşekkürler...

Son Düzenleme: luvcera ~ 18 Nisan 2009 03:35
ECHELON_
18-04-2009, 03:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
elazigli
flash diskini usb'ye tak ve komut satırını(cmd) başlat, ardından aşağıdaki komutları sırasıyla gir:
1- diskpart
2- list disk ; burdan sonra sistemine takılı diskler listelenecek, ordan senin 4GB'lık usb disk hangi isimde ise(disk 1, disk 2 vs.) ona iyi bak ve dikkat et. hata yaparsan sabit diskindeki bilgiler yanabilir.
3- select disk 2 (4gb'lık usb diskin "disk 2" olduğunu varsaydım)
4- clean
5- create partition primary
6- select partition 1
7- active
8- format fs=fat32 (dosya sistemi fat32 kalmalı, ntfs ile usb'den boot edilemiyor)
9- assign
10- exit

artık komut istemini kapatabilirsin, usb diskimiz gerekli yapılandırma için hazır, şimdi aşağıdaki adımları uygula:
1- vista dvd'si içindeki bootsect.exe dosyasına ihtiyacımız var, böylece usb'ye boot özelliği kazandırabilelim. (dvd sürücünün E: olduğunu, flash diskininde F: olduğunu varsayarsak) komut istemi(cmd)'ni yine aç ve E:\boot\Bootsect.exe /nt60 F: komutunu gir. sürücü harflerine mutlaka dikkat et; E-dvd sürücün, F-flash disk olarak yazdım, sendekiler farklıysa ona göre yaz.
2- ardından tüm vista dvd'sindeki dosyaları olduğu gibi diskine kopyala ve anakartın usb boot özelliğini açıp açılışta F8 tuşu ile boot aygıtı olarak usb'yi seçip ilerle.
hadi kolay gelsin...

AlkışAlkış

luvcera
18-04-2009, 03:48   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

Vista Dvd si içinde bootsect.exe yok. Home Premium kullanıyorum.

Beatnik
31-08-2010, 06:23   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

Yatdmcı olursanız svinirm bn kopyalamaya geçmişdim ama '' Hedef birim simgesel bağlantıları desteklemiyor'' diye hata verdi nasıl çözebilirim