Flash 8 buton yardım!!

bilsel
12-03-2010, 16:00   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Flash 8 de buton tasarladım. Butonum bir çiçek. Üzerine gelince (over özelliğinde) dönmesini istiyorum. Ama buton özelliklerine girdiğimde keyframe gibi şeyler ekleyemediğimden istediğimi yapamıyorum. Çiçeği ayrı bir sayfada sürekli olarak döndürüp kütüphaneden butonun üstüne çağırdım ama hata verdi. Nasıl yapabilirim bilen varmı?
Projeye katılıcaz çok az vakit kaldı. Lütfen yardım edin :(

M.G.G
15-03-2010, 18:35   |  #2  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Size resimli anlatım yapıyım.
1.Bir şekil oluşturup oluşturduğumuz şekli seçiyoruz ve f8'e basıp button olarak seçiyoruz:

http://img683.imageshack.us/img683/9530/adszbv.jpg
2.Butonu seçip çift tıklıyoruz;

http://img294.imageshack.us/img294/2955/adsz2fe.jpg
3.Burda 4 tane frame vardır.Up butonun normal hali.Over butonun üstüne gelindiği zaman.Down butona tıklandığı zaman.Hit ise tıklama alanıdır.Burdan Ben over frame'ine sağ tıklayıp insert keyframe dedim.Şimdi burdaki resmi değiştirelim;

http://img260.imagevenue.com/img ... 70699_122_120lo.jpg
Animasyonu control(ctrl)+Enter diyerek deniyelim.
Not:Hit'e çizdiğiniz görüntüler gözükmez.
Örnek olarak .fla dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz:
http://www.filefront.com/15837067/%F6rnek.fla
Bu arada yazı, resimler ve .fla bana aittir.(ç)alıntı yapmayınız.
Not:Aslında 3 resim koymuştum da 1'i gözükmemiş.

Son Düzenleme: M.G.G ~ 17 Mart 2010 17:19
bilsel
17-03-2010, 09:48   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Çok teşekkürler ama biz bunu denedik, over sekmesinde animasyon yapılamıyor. Animasyonu başka sayfada yapıp kütüphaneden çağırmayı deneyince de olmuyor.

cbilgen13
17-03-2010, 10:07   |  #4  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

arkadaş aslında resimli ayrıntılı anlatmış ama atladığı birşey war... butona çift tıklayıp alt frame'lerin olduğu yere geçtiğinde karşına çıkan up,over,down ve hit sekmelerinin olduğu bölümde F6 tuşu ile up frame'mini over,down ve hit frame'lerine olduğu gibi kopyalayabilirsin...daha sonra over frame'i şeçili iken f8 tuşuna basarak o frame'deki nesnegi movie clip olarak belirlemelisin ve üstüne çift tıkladığında dönme efektini verebileceğin yeni bir timeline sayfasının açıldığını göreceksin bu sayfada istediğin efekti verebilirsin... buton üstüne geldiğinde bu sayfada efektlerin tamamını izleyebilirsin.. kolay gelsin...

bilsel
23-03-2010, 10:54   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Teşekkürler. Sorunu hallettik (:

ose
24-03-2010, 22:14   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

neden cs4 kullanılmazki :) 8 lerde sürünmeyin arkadaşlar as3 e geçiş yapın benim tavsiyem ileride zorluk çekersiniz...

cbilgen13
25-03-2010, 10:58   |  #7  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

bu sorunun cevabıyla cs4 kullanmanın ne alakası var ?? onuda söylede cs4 kullanmayanlar neden cs4'e geçmeleri gerektiğini anlasınlar...

hariciadam
26-03-2010, 10:39   |  #8  
hariciadam avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,192 mesaj

evet  nedirki   açıklasaya  arkadaş nedir  bu tek msj atıp gitmeler....

M.G.G
26-03-2010, 19:45   |  #9  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: hariciadam  
evet  nedirki   açıklasaya  arkadaş nedir  bu tek msj atıp gitmeler....
Cevabı:Daha az güvenlik açığı var.3b destekliyor.Daha kolaylaştırılmış bir arayüzü var.İskelet özelliği(bende tam adını bilmiyom Kahkaha) var.En son sürüm.Daha yararlı kodları var.As2'nin yanında As3'ü de destekliyor.
Ben niye flash 8 kullanıyom.
699$ param yok da ondan.Ne yapalım korsanla idare ediyorumKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

cbilgen13
27-03-2010, 14:29   |  #10  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,442 mesaj

bence flash'ın temellerini kavramak için bu soruyu soran arkadaşın bir süre daha flash 8 kullanmasında fayda var... neden diye soracaksın sorunun içeriğine bakılırsa arkadaşım daha yeni yeni flash kullanmaya başlamış... ayrıca cs4'ün arayüzü flash 8'e nazaran daha karışık...bir nesneye seçtiğinizde onunla alakalı tüm özellikler bir pencere altında çıkıyor....bu kolaylık gibi görünüyor ama neyi nerede bulacağını bilmeyen bir kullanıcı gözünün önünde duran özelliği başka bir paneldedir diyerek flash'ın içinde resmen kaybolur....ama 8'de öylemi her özelliğin kendine ait bir paneli var aradığını buluyorsun... kolay kullanıma gelince evet cs4 ne yapmak istediğini soruyor guide efekti ile yapılabilecek zor efekleri bir kaç mouse tıklaması ile kendi kendine yapıyor yazdığın kodları kendi kendine tamamlıyor...bunlar güzel gelişmeler ama pro. kullanıcılar için neden çünkü kodlamaya yeni başlayan arkadaşlar yaza yaza öğrenecekler bu olayı akıllarında kalacak GO TO yazıp geri kalanını programın tamamlamasına izin verirlerse o kod hakkında akıllarında kalan tek kısım GO TO olur :)... güvenlik açığı meselesine gelince yaklaşık 3-.3.5 yıldır banner ve sitelerimin büyük bölümünde flash kullanıyorum... şimdiye kadar hiç saldırı yemedim hiçbir sitem hacklenmedi flash kullanıyorum diye bilgisayarım çökmedi yada saldırıya uğramadı...güvenlik açığı nerede var bizede söylede bizde bilelim önlem alalım.... tüm flash'çı arkadaşlara kolay gelsin...