Flash bellegi Ram olarak kullanmak nasıl

HPQ-User
11-03-2010, 10:03   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ömer sormuş:
arkadaşlar flash bellegi ram olarak kulanılabiniyomuş internette gördüm sizce dogrumu kullanır mı?benim 4 gb flashım var takıyım ozaman 4 gb ram olarak kullanıyım nasıl kullanılır öneriniz nedir?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core
1 gb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6

nonpasaran
11-03-2010, 10:38   |  #2  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

readyboost olarak kullanabilirsiniz fakat ram gibi olmaz ram iniz az ise performansa bir katkısı olur tabi ama dediğim gibi ram takmanız kdar değil

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=readyboost

xp kullandığınızı sonradan gördüm 
bu özellik aslında vista ve windows 7 ye ait olan br özlliktir fakat bazı uygulamalar ile xp dede kullanılabiliyor.Bununla ilgili küçük bir google araştırması size yol gösterecektir

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 11 Mart 2010 10:41
Roadrunnner
11-03-2010, 10:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
694 mesaj

eBoostr programı ile bu mümkün.Buradan indirebilirsiniz:

Fatih_ARMAĞAN
11-03-2010, 11:09   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj
Alıntı: Roadrunnner  
eBoostr programı ile bu mümkün.Buradan indirebilirsiniz:

http://www.eboostr.com/

Lütfen yanıltıcı bilgi vermeyelim.

Boost veya ready boost vb programlar sayesinde Flash bellekler RAM olarak kullanılmaz.  hatta Flash bellekler hiçbir şekilde RAM olarak kullanılamazlar.

Boost programlarının yaptıkları tekşey.   Flash disklerin ek cache hafızaları olduğundan, bu tür hafızalar normal hafızalardan daha hızlı çalışırlar ve sabit diskinizdeki verilere daha hızlı erişim sağlarlar.
BOOST yazılımı veya Readyboost özelliğini bir flash disk takarak aktif ettiğinizde. en çok kullandığınız programlar önbelleğe yani flash diske alınır. ve bu sayede Aynı programlardan birisini tekrar açmaya çalıştığınızda (örneğin World, Excell, Photoshop, Vb. OYun vs. yazılımlara disk üzerindeki erişim süresi flash disk sayesinde kısaldığından daha kısa sürede çalışabilir. Kaliteli bir USb bellek ilede  işletim sisteminin açılış  süresindede ciddi farklar yaratılabilir.

yani özetle söylemek istediğim. Readyboost özelliği flash diski Direk olarak RAM olarak kullanmak değilde. Sadece Diskteki verilere Erişim süresini kısaltan bir teknolojidir.

nonpasaran
11-03-2010, 11:42   |  #5  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
Alıntı: Fatih_ARMAĞAN  
Lütfen yanıltıcı bilgi vermeyelim.

Boost veya ready boost vb programlar sayesinde Flash bellekler RAM olarak kullanılmaz.  hatta Flash bellekler hiçbir şekilde RAM olarak kullanılamazlar.

Boost programlarının yaptıkları tekşey.   Flash disklerin ek cache hafızaları olduğundan, bu tür hafızalar normal hafızalardan daha hızlı çalışırlar ve sabit diskinizdeki verilere daha hızlı erişim sağlarlar.
BOOST yazılımı veya Readyboost özelliğini bir flash disk takarak aktif ettiğinizde. en çok kullandığınız programlar önbelleğe yani flash diske alınır. ve bu sayede Aynı programlardan birisini tekrar açmaya çalıştığınızda (örneğin World, Excell, Photoshop, Vb. OYun vs. yazılımlara disk üzerindeki erişim süresi flash disk sayesinde kısaldığından daha kısa sürede çalışabilir. Kaliteli bir USb bellek ilede  işletim sisteminin açılış  süresindede ciddi farklar yaratılabilir.

yani özetle söylemek istediğim. Readyboost özelliği flash diski Direk olarak RAM olarak kullanmak değilde. Sadece Diskteki verilere Erişim süresini kısaltan bir teknolojidir.

fatih çim öncelikle hoş geldin uzun zamandır görünmüyordun Gülümseme
sanırım mesajları tam olarak okumadan acele bir cevap yazmışsın ben cevabımda 

readyboost olarak kullanabilirsiniz fakat ram gibi olmaz ram iniz az ise performansa bir katkısı olur tabi ama dediğim gibi ram takmanız kdar değil

demişim zaten roadruner da benim cevabımın devamı olarak xp de bunun uygulanması için program önermiş.Readyboost un ne olduğunu tabii ki biliyorum ama her mesaja makale yazamam verdiğim cevap soru soranın bilgi seviyesine paraleldir. zaten verdiğim cevapta da ekşi sözlüğe bağlantı vermişim ve orada senin anlattıklrından da fazlası yazıyor zaten merak ederse soruyu soran yeterince bilgi sahibi olur ve hatta üşenmez google a readyboost ndir diye yazarsa daha da fazla blgi sahibi olur.Burada kritik cevap bu özelliğin adının readyboost olduğunu kullanıcıya belirtmek.Bunu öğrendik ten sonra zaten soruyu soran artık gerisini getirir diye düşünüyorum.

uzun lafın kısası burada flash belleğin ram olarak kullanılabileceğini söyleyen tek kişi soruyu soran

yani kimsenin kimseyi yanılttığı yok fakat birinin birilerini kırması var maalesef

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 11 Mart 2010 11:46
Fatih_ARMAĞAN
11-03-2010, 13:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

yyok üstad ben kırmak biyetimde değildim.

direk eboost programı ile mümkün yazınca   burdan anlaşılan eboost programı ile flash bellek leri ram olarak kullanabiliriz manası çıkıyordu ona istinaden yalnış yönlendirmeyin dedim. :)

valla istemeden birilerini kırdıysam özür dilerim.

Saygılar selamlar.

Sefa Adak
11-03-2010, 13:35   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj

Merhaba

Arkadasın verdigi programla Flash Disc ile PC'nin hızını artırabilirsiniz.Windows Vista ve Windows 7'de Standart bir ozelliktir.Bu OS'lerden birini kullanırsanız ek program kurmaya ihtiyaç kalmayacaktır.

Mustafa@PC
11-03-2010, 13:36   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Tabiki ram olarak kullanılmaz flash bellekler ister Windows 7'de ister Vista'da...

ReadyBoost'un mantığı sabit üstündeki önbelleği, erişim hızı daha yüksek olan USB 2.0 bir belleğin içine atıp, burdan okuyup yada buraya yazılmasıdır. ReadyBoost'un doğuş sebeplerinden en önemlisi de Vista ile gelen SuperFetch'dir. Bu özellikte sık kullandığınız programları belirleyip bunları bellekte tutan yada bellek - önbellek arası iletişimi yöneten bir sistem olması.

Örneğin bellekte çok sık kullandığınız programların .dll dosyaları yada direk .exe'leri beklerken ilk defa açtığınız bir program için yer açılacaksa bellekte SuperFetch bu sefer o sık kullandıklarınız arasından hangisini en az kullanıyorsanız onu önbelleğe atacak yeni programa yer açacaktır, bu yada benzeri bellek - önbellek alışverişlerini daha performanslı yapmak için doğmuştur ReadyBoost.

Roadrunnner
11-03-2010, 14:27   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
694 mesaj

@ nonpasaran beni koruduğun için teşekkür ederim.Ben o mesajı seninkine ek olarak yazmak istemiştim ama biraz kısa olduğu için yanlış anlaşılmalara neden olmuş.Bir USB belleğin ram olarak kullanılamayacağını bilecek kadar tecrübeye sahibim.Kimse merak etmesin...

nonpasaran
11-03-2010, 19:57   |  #10  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj

fatih arkadaş öncelikle anlayışın için teşekkürler

konu göründüğü kadarı ile herkes açısından tatlıya bağlanmış

roadrunner ın dediği gibi bende onun mesajını benim mesajımda "bu programları google de aratarak bulabilirsiniz" sözümün üzerine ekleme olarak algıladım sen farklı algılamışsın normaldir böyle şeyler olur

neyse sonuçta dediğim gibi önemli olan soruyu soran arkadaşın böyle bir özellik olduğunu, bunun adının readyboost olduğunu, bunun vista ve 7 için varsayılan olarak mevcut olduğunu, windows xp de ise benzer bir özelliği 3. parti programlar ile kullanmanın mümkün olduğunu öğrenmesi idi.Gerisini zaten google amcaya sorabilir :D