Flash Bellek "Disk yazma korumalı" sorunu

takami59
29-05-2012, 23:14   |  #1  
takami59 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Flash belleğin markası HI-LEVEL. Sözde kapasitesi 16gb. Bir iki defa kullandıktan sonra dosya sistemini NTFS olarak biçimlendirmek istedim. Biçimlendirmeyi yaptıktan sonra içinde hiç bir şey olmamasına rağmen içinde isimleri okunmayan bir sürü dosyalar oluşmuştu ve flash belleğin ismi de garip bir şekilde değişmişti. Tekrar aynı şekilde biçimlendirmeye çalıştım fakat biçimlendirme bittikten sonra hiç bir şekilde flash belleği kullanamaz oldum. Yeniden biçimlendirmeye çalıştığımda da " Disk yazma korumalı " diye bir hata vermeye başladı. Bir çok sitede araştırma yaptım, bir sürü program ve yöntem denedim fakat hala sorunu çözebilmiş değilim. İncelediğim konuların da tarihi eski olduğu için konu açmak istedim. Bu sorun hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Saygılar...

Yetenek
29-05-2012, 23:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

http://download.chip.eu/tr/USB-D ... at-Tool_176942.html işini fazlasıyla görecektir... Sonuçları buraya yazmayı unutma...

takami59
29-05-2012, 23:38   |  #3  
takami59 avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: Yetenek  
http://download.chip.eu/tr/USB-D ... at-Tool_176942.html işini fazlasıyla görecektir... Sonuçları buraya yazmayı unutma...
Denemiştim bu programı ve tekrar denedim. Aynı hatayı ingilizce olarak veriyor.

Error
Device media is write-protected.

Yetenek
29-05-2012, 23:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

hmm o zaman benim elimden bir şey gelmez. K.b.

takami59
29-05-2012, 23:51   |  #5  
takami59 avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: Yetenek  
hmm o zaman benim elimden bir şey gelmez. K.b.
Zaman ayırdığın için teşekkür ederim çok sağol.

Sebahattin Dündar
30-05-2012, 00:38   |  #6  
Sebahattin Dündar avatarı
Yıllanmış Üye
203 mesaj

Selam arkadaşım hani eğer daha önce yaptıysan windows yedi'yi flash diskten kurmak için ms-dos da bir kaç işlem yapıyorduk eğer yaptıysan hatırlarsın eğer yapmadıysan https://www.chip.com.tr/blog/ahme ... ten-kurun_2215.html linkte resimli anlatımı var flash diski biçimlendirebilirsin belki ms-dos üzerinden denedinmi bilmiyorum ama denemeye değer bir bak istersen...

takami59
30-05-2012, 01:41   |  #7  
takami59 avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: karambol42  
Selam arkadaşım hani eğer daha önce yaptıysan windows yedi'yi flash diskten kurmak için ms-dos da bir kaç işlem yapıyorduk eğer yaptıysan hatırlarsın eğer yapmadıysan https://www.chip.com.tr/blog/ahme ... ten-kurun_2215.html linkte resimli anlatımı var flash diski biçimlendirebilirsin belki ms-dos üzerinden denedinmi bilmiyorum ama denemeye değer bir bak istersen...
USB belleğin içini temizleme kısmına kadar geldim, clean komutunu yazdıktan sonra şu yazdı;
DiskPart bir hatayla karşılaştı: Yazma koruması var. Daha fazla bilgi için Sistem Olay Günlüğü'ne bakın.

USB bellekler hakkında pek bir bilgim yok ama sanırım sürücü ya da firmware gibi bişeyi ile alakalı diye düşünmeye başladım. Flash belleği bilgisayara taktığımda da böyle gözüküyor;

Yani ne kadar dolu ne kadar boş olduğu belli değil. Özellikler dediğimde de;

Önerdiğin yöntem için teşekkür ederim.

Nicoll
30-05-2012, 22:28   |  #8  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Garantisi ve faturası varsa servisine yada aldığın yere götür yenisini göndersinler.

takami59
31-05-2012, 00:14   |  #9  
takami59 avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Garantisi ve faturası varsa servisine yada aldığın yere götür yenisini göndersinler.
İşte onu yapmadan önce bir araştırma yapmak istedim :) İlgin için teşekkürler. Umarım gerek kalmaz.

seyomontana
02-06-2012, 02:02   |  #10  
seyomontana avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
13 mesaj

----------------------------------------FLASHBELLEK ENGEL KALDIRMA---------------------------------------------------
bundan kurtulmak için şu adımları izleyin
Başlat/çalıştıra gelip regedit yazıp tamam dedikten sonra;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Control\StorageDevicePolicies kısmından WriteProtect i bulup sağ tıklayıp"değiştir" dedikten sonra orada çıkan değer eğer 1 ise 0 yapın.
Son olarak ControlSet001 ve ControlSet002 kısımlar içindeaynısını uygulayın.

kardeş bi dene bunu ayrıca flash belleğin adı değişik bişey oldu demişsin bence o virüsten dolayı öyle olmuş sana bi proğramın linkini atcam ufak boyutlu ama sağlam bi pro flashı takıp proyu aç belki faydası olur

seyomontana bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
takami59
02-06-2012, 02:49   |  #11  
takami59 avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: seyomontana  
----------------------------------------FLASHBELLEK ENGEL KALDIRMA---------------------------------------------------
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Control\StorageDevicePolicies kısmından WriteProtect i bulup sağ tıklayıp"değiştir" dedikten sonra orada çıkan değer eğer 1 ise 0 yapın.

kardeş bi dene bunu ayrıca flash belleğin adı değişik bişey oldu demişsin bence o virüsten dolayı öyle olmuş sana bi proğramın linkini atcam ufak boyutlu ama sağlam bi pro flashı takıp proyu aç belki faydası

Söylediğin yöntemi daha önce denemiştim. Belirtilen yerlerde " WriteProtect " diye bir şey yok maalesef ve sanırım bu yöntem Windos XP'de işe yarıyormuş. Benim işletim sistemim Windows 7.

Biçimlendirme yapmadan önce virüs taraması yapıp temizlemiştim. Ardından biçimlendirme yapmıştım. Program linkini bekliyorum :) İlgi ve alakan için teşekkür ederim.

kardi57
02-02-2013, 21:11   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

programı indirdim sorun çıktı araştırdım 

Belirtilen aygıt şu anda diğer uygulama (lar) tarafından kullanılır.
plesea cihazı biçimlendirmeden önce onları kapatın 

böyle bişey ne yapmam gerekir

mahmut606
17-04-2013, 16:40   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

bende işe yaramadı.

2kral
17-04-2013, 22:05   |  #14  
2kral avatarı
Üye
62 mesaj

arkadaşlar aynı sorun bende de var 1 tb toshiba harici harddisk ne yaptımsa olmadı dediklerinin de yaptım olmadı yardım edin...

varol61
20-06-2013, 00:24   |  #15  
Yeni Üye
33 mesaj

bunudene %100 işe yarar

varol61 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
varol61
19-07-2013, 14:03   |  #16  
Yeni Üye
33 mesaj

budaolabilir

HAKAN AKTAŞ
19-02-2014, 15:02   |  #17  
HAKAN AKTAŞ avatarı
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: seyomontana  

kardeş bi dene bunu ayrıca flash belleğin adı değişik bişey oldu demişsin bence o virüsten dolayı öyle olmuş sana bi proğramın linkini atcam ufak boyutlu ama sağlam bi pro flashı takıp proyu aç belki faydası

Windows 7 Ultimate kullanıyorum.   Controlset001 ve 002 de WriteProtect  yok. Fakat Control\StorageDevicePolicies kısmından WriteProtect i bulup değiştirdim, 1 değerini 0 yaptım  ve  işe yaradı. İnternet kafeden giriyorum şu an, usb belleğim biçimleniyor    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞ.  ALLAH RAZI OLSUN

azszdz
19-03-2014, 02:39   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

denemediğim şey kalmamıştı 2 dkda çözüldü.  daşşağını yerim senin :)

mskrc37
26-06-2014, 11:23   |  #19  
Taze Üye
4 mesaj

promosyon usb aldık çok memnun kaldık herkese tavsiye edebiliriz.

By Korcen
07-06-2016, 09:09   |  #20  
By Korcen avatarı
Taze Üye
3 mesaj

WİNDOWS 10 KULLANANLAR İŞNİZE ÇOK YARİCAK %100 ÇALIŞIR

Regeditte plices kısmı yok siz oluşturun

http://i.hizliresim.com/jnVb3G.jpg

http://i.hizliresim.com/L31531.jpg

http://i.hizliresim.com/MJLAJa.jpg

http://i.hizliresim.com/X4LR46.jpg

Son Düzenleme: By Korcen ~ 07 Haziran 2016 09:10
eakrdgl
25-02-2018, 14:55   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

Bede de aynısı veya benzeri oldu. Hafıza kartı okuyucusunu kitli bırakmammış sebebi, aynı sorunu yaşayanlar kart okuyucusunun yanındaki kilit sürgüsünü kontrol etsinler   Kahkaha