Flash Dİsk Arizasi

dreamer_x_x
16-01-2008, 12:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

sorunum şu.geçenlerde arkadaşdan 8 gb flash disk aldım.üzerinde marka falan yazmıyor.FLASH diski aldığımda içinde bir kaç dosya vardı.bu dosyaları ne almama ne flasha yeni bir veri yazmama nede biçimlendirmeme izin veriyordu.belkide virüs vardı ama kendi bilgisayarım garantide olduğu için o işlerle uğraşamadım direk ms-dos dan format G: diyerek formatlamaya çalıştım.sonra tam hatırlamıyorum bişeler yazdı.flash diskin için silindi gine bişe yazmama izin vermedi.tekrar normal biçimlendiriyim dedim sağ tık biçimlendir yapıyorum %100 olunca tamamlanamadı diyor.Ayrıca dosya sistemini RAW olarak görüyor.şimdi aşağıda tüm denediğimiz yöntemleri yazayım.

*sağ tık biçimlendir olmuyor
*ms-dostan format G: olmuyor disk yerleştirin enter e basın diyor yada /FS anahtarını kullanın diyor./FS ne demek biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim.sanırım dosya sistemi değiştirme gibi bişe.
* bilgisayarım sağ tık yönet den disk yönetiminden biçimlendir diyorum olmuyor.
*gine aynı yerden sürücü harfi ve yolu değiştir diyorum değiştiriyorum gine olmuyor.
*gine aynı yerde sağlam gözüküyor ama içine girmiyor
*disk birleştirme çalışmıyor
*ms-dos tan fdisk G: yazıyoruz gine olmuyor.
*xp cd si ile format atmaya çalışıyorum.yanlış hatırlamıyorsam bu birimde çalışamaz diyor.ne siliyor ne biçimlendiriyor ne üzerine windows kuruyor.
*Dosya sistemini RAW olarak görüyor.dosya sistemi değiştirmeyi deniycem fakat tam kodunu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

FLASH DİSKİN garantisi yok malesef orayada yollayamıyoruz
yardım ederseniz sevinirim

Son Düzenleme: dreamer_x_x ~ 16 Ocak 2008 12:05
Papatyasever
16-01-2008, 14:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Garantisi yoksa yenisini almak durumundasınız. Sizin elinizde bozulmuş olması büyük talihsizlik. Yapılabilecek fazla birşey yok ama yine de şansınızı denemek isterseniz aşagıdaki linkten
HP USB Disk Storage Format Tool programını indirerek flash belleği onunla biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

dreamer_x_x
16-01-2008, 14:52   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj
Papatyasever
Garantisi yoksa yenisini almak durumundasınız. Sizin elinizde bozulmuş olması büyük talihsizlik. Yapılabilecek fazla birşey yok ama yine de şansınızı denemek isterseniz aşagıdaki linkten
HP USB Disk Storage Format Tool programını indirerek flash belleği onunla biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

bunu denemiştim daha önce olmuyor.bazı arkadaşlar linux ile içine girmeyi dene diyolar sizce bir çözüm olabilirmi?. sizce linux kurayımmı

teşekkürler

Papatyasever
16-01-2008, 15:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Moralini bozmak istemem ama Kinsgton firması bu sorununun değiştirmekten başka çaresi olmadığını söylüyor. Bu, benzer durumlar ya da farklı markalar için referans olarak kabul edilebilir. Tabi bunun para kazanma amaçlı ticari bir eğilim olduğu da düşünülebilir. Ama bu sorunla karşılaşıp sorunu çözebilen birisine henüz rastlamadım(bu olmadığı anlamına gelmez ama). Aslına bakarsan HP USB Disk Storage Tool bu işteki son nokta olarak görülebilir.

Linux?? Hiç denemedim. Bu USB bellekteki hataya bağlı biraz... Yani sorun sadece yazılımla ilgili ise bir ihtimal sonuç verebilir. Ama fiziki bir hata varsa ki formatlanamayan USB bellek sorunlarında problem çoğunlukla fiziki oluyor, bu boşuna katlanılmış bir zahmetten öteye geçemeyecektir. Eğer yakınlarda linux kullanan biri yoksa senin için zahmetli bir süreç olacak ama 8 GB Flash belleklerin fiyatına bakınca zahmeti boşverip şansını denemek isteyebilirsin. Kişisel fikrim şansının bayağı bir düşük olduğu yönünde. Umarım olumlu bir sonuç alırsın...

dreamer_x_x
16-01-2008, 16:24   |  #5  
OP Taze Üye
17 mesaj
Papatyasever
Moralini bozmak istemem ama Kinsgton firması bu sorununun değiştirmekten başka çaresi olmadığını söylüyor. Bu, benzer durumlar ya da farklı markalar için referans olarak kabul edilebilir. Tabi bunun para kazanma amaçlı ticari bir eğilim olduğu da düşünülebilir. Ama bu sorunla karşılaşıp sorunu çözebilen birisine henüz rastlamadım(bu olmadığı anlamına gelmez ama). Aslına bakarsan HP USB Disk Storage Tool bu işteki son nokta olarak görülebilir.

Linux?? Hiç denemedim. Bu USB bellekteki hataya bağlı biraz... Yani sorun sadece yazılımla ilgili ise bir ihtimal sonuç verebilir. Ama fiziki bir hata varsa ki formatlanamayan USB bellek sorunlarında problem çoğunlukla fiziki oluyor, bu boşuna katlanılmış bir zahmetten öteye geçemeyecektir. Eğer yakınlarda linux kullanan biri yoksa senin için zahmetli bir süreç olacak ama 8 GB Flash belleklerin fiyatına bakınca zahmeti boşverip şansını denemek isteyebilirsin. Kişisel fikrim şansının bayağı bir düşük olduğu yönünde. Umarım olumlu bir sonuç alırsın...

başka bir forumda bi abim adanaya yollamamı istedi onda mutu adında birşey varmış bakalım oraya yollayacağım. ilgin için teşekküler saolasun ALLAH razı olsun.başka görüşü olan arkadaşların görüşlerini beklerim ;)

anacoda
10-07-2008, 13:05   |  #6  
Yeni Üye
43 mesaj

benim işime yaradı bu verdiğiniz program benim belleği ben bozmustum format atarken pc bilgisayar üzerinde unutmustum ve silmiştim oradan ve acılmıyordu bellek şimdi acıldu bu program sayesinde

Arda41
19-01-2010, 03:56   |  #7  
Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: anacoda  
benim işime yaradı bu verdiğiniz program benim belleği ben bozmustum format atarken pc bilgisayar üzerinde unutmustum ve silmiştim oradan ve acılmıyordu bellek şimdi acıldu bu program
aynn benimde işime yaradı şu program arkadasın belirttigi sebepten   tşkler

mete983
11-05-2010, 14:18   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: Papatyasever  

http://download.chip.eu/tr/download_tr_176942.html

benim de biçimlendirilemiyordu bu prg başarılı oldu anca. usb den format için yüklemeye çalışırken hata verdi sonra da ne biçimlendirildi ne kullanılabildi. bu prg ile biçimlendirebildim teşekkür ettim kardeş...