Flash disk ve ReadyBoost

ANADOLU
23-12-2007, 23:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
249 mesaj

şu bildiğimiz vista çıkalı :) kafamı kurcalayn o kadar çok soru varki (şuan itibari ile sekiz)hiç birine cevap bulamadım

Sizlere soracağım bir kaç soru olmasına rağmen sıkmadan soruma geçeyim ;)

2 gb Kinston ReadyBoost özellği olan flcsh diskim şuan vista sistemim   ReadyBoost olarak görmüyor ne şekilde yaptıyasam yapayım çözümü bulamadım. sonradan kaybedilen bir özellik olmadığna göre neden olablir ?

Çözüm için yaptıklarım:
1)her türlü formatladım olmadı
2)bir kaç kez pcden çıkarıp takıp sistemi kapatıp açdım olmadı....

Neden olabilir sorularna kendimce cevaplar bunlar tahmin:
1) sistemde RC1 yüklü bu sebep olmuş olablirmi ?
2) raid yaptım raidde   ReadyBoost çalışmama gibi bir sorun oabilirmi ?
3) sistemim 4X1GB Ramim var rc1 ile acaba   ReadyBoost gereksiz görmüş olabilirmi ( bence olamaz çünkü   ReadyBoost özeeliği yok diyor şuan kurulu olan sistemim, gerek yok demiyor)

Not: başka bir vistada denemedim çünkü etrafımda hiç vista yüklü pc yok tandıklarım hepsinde XP YÜKLÜ

sistemimde vista home pre 32 bit yüklü

Saygılarımla....

diğer Sorunlarımda bu kadar ilginç. bana göre...

Son Düzenleme: ANADOLU ~ 23 Aralık 2007 23:35
uGuR.uK
23-12-2007, 23:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

windows hizmetlerinden readyboost hizmetinin acık olup olmadıgına bi bak, deilse baslatıver. sistemin gereksiz falan die bisi demez, ancak bunu anlamak icin illa bilgisayarın uyarması gerekmez ki, 4GB ram varmıs daha ne istiosunki readyboost'la ugrasıosun??

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 23 Aralık 2007 23:48
ANADOLU
24-12-2007, 09:26   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
249 mesaj

hizmetlerde baktığım kadarı ile böyle bir sorun yok. Daha önce güzel güzel çalışan disk şimdi neden hızlandırma bakımından desteklemiyor.

uGuR.uK
24-12-2007, 17:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

egr hizmetlerde sorun yoksa, diskini yak. bilgisayarıma gir ve disikne sag tıklayıp özellikler'e gel, acılan pencerenin tepesindeki sekmelerin orda ReadyBoost dise bi kısım var, ona bas. ordaki "bu aygıt bir daha sınanmasın"(cümle tam olarak bole olmayabilir, 1-2 kelime farklı olabilir tam hatırlamıyorum, ama zaten bi tane bole secenek var oda) yazan secenek isaretliyse onu kaldır, ve pencerenin altındaki Yeniden Sına butonuna bas. ondan sonra tekrar readyboost acılcaktır...

ANADOLU
24-12-2007, 20:56   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
249 mesaj

evet değiniz gibi doğru kullandınız. ama defalarca denedim değilik biiçimde biçimleme yaptım.. fat, fat32 nfts ,exfat hepsinide denedim

NOT: bugün başka bir vistada dendim ama malesef bu bellek ReadyBoost için uygun değildir diyor :(

ben bu belleği kullanmacağım anlaşılan çok pahalı bir şey olsa garanti kapsamında servise yollardım ama değmeyecektir. yinede ne olursa olsun böyle birşeyin olması bana çok garip geliyor. Çünkü bellek diğer işlevini getiriyor artık sıradan bellek gibi kullanıyorum. elden birşey gelmiyor. artık benimkisi merak oldu NEDEN sorusu kurcalıyor.

uGuR.uK
24-12-2007, 23:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

meragınıda cok takmayıver be, zaten 4GB ram var, o ramin kaldıramayacı bihalt yok, en azından bikac senede gelmez yetmeyecegi bisi. o yuzden cok takmayada gerek yok bence...Göz kırpma

Aras Yurtman
28-12-2007, 22:24   |  #7  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Ayrıca RAID kullanıyormuşsun; RAID ile disklerin en hızlı USB bellekten bile çok daha hızlıdır. Bu yüzden ReadyBoost yapman performansı arttırmaz. Takas dosyalarını RAID'li HDD'te oluşturmak, USB bellekte oluşturmaktan çok daha hızlıdır.

Ayrıca 4 GB bellek varken bellek kullanımı 4 GB'a yaklaşmadıkça (ki kolay kolay yaklaşmaz) ReadyBoost özelliğinin bir anlamı olmaz.

ANADOLU
28-12-2007, 23:17   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
249 mesaj
arasyurtman
Ayrıca RAID kullanıyormuşsun; RAID ile disklerin en hızlı USB bellekten bile çok daha hızlıdır. Bu yüzden ReadyBoost yapman performansı arttırmaz. Takas dosyalarını RAID'li HDD'te oluşturmak, USB bellekte oluşturmaktan çok daha hızlıdır.
yani diyorsunki RAID hızlıdır ReadyBoost dan. eğer bu doğru ise Teşekkür ederim cevap için.
Yani vista demeliki belkide ReadyBoost şartları arasına bunuda eklemek lazım.  

Aras Yurtman
29-12-2007, 08:40   |  #9  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
ANADOLU
arasyurtman
yani diyorsunki RAID hızlıdır ReadyBoost dan. eğer bu doğru ise Teşekkür ederim cevap için.
Yani vista demeliki belkide ReadyBoost şartları arasına bunuda eklemek lazım.  
Vista'nın USB belleklerin Readyboost uyumlu olup olmadığını test ederken mevcut HDD hızına bakıp bakmadığını bilmiyorum. Ama senin bilgisayarın, hem RAM kapasitesiyle, hem de HDD hızıyla ReadyBoost'a (birkaç yıl içinde) ihtiyaç duymaz. ReadyBoost, ancak 2GB'tan düşük RAM'li ve/veya 5400rpm HDD'li bilgisayarlarda preformans artışı sağlar.