flash diskim biçimlendirilemiyor.

HPQ-User
17-01-2008, 03:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

dreamer_x_x sormuş:
sorunum şu.geçenlerde arkadaşdan 8 gb flash disk aldım.üzerinde marka falan yazmıyor.FLASH diski aldığımda içinde bir kaç dosya vardı.bu dosyaları ne almama ne flasha yeni bir veri yazmama nede biçimlendirmeme izin veriyordu.belkide virüs vardı ama kendi bilgisayarım garantide olduğu için o işlerle uğraşamadım direk ms-dos dan format G: diyerek formatlamaya çalıştım.sonra tam hatırlamıyorum bişeler yazdı.flash diskin için silindi gine bişe yazmama izin vermedi.tekrar normal biçimlendiriyim dedim sağ tık biçimlendir yapıyorum %100 olunca tamamlanamadı diyor.Ayrıca dosya sistemini RAW olarak görüyor.şimdi aşağıda tüm denediğimiz yöntemleri yazayım.

*sağ tık biçimlendir olmuyor
*ms-dostan format G: olmuyor disk yerleştirin enter e basın diyor yada /FS anahtarını kullanın diyor./FS ne demek biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim.sanırım dosya sistemi değiştirme gibi bişe.
* bilgisayarım sağ tık yönet den disk yönetiminden biçimlendir diyorum olmuyor.
*gine aynı yerden sürücü harfi ve yolu değiştir diyorum değiştiriyorum gine olmuyor.
*gine aynı yerde sağlam gözüküyor ama içine girmiyor
*disk birleştirme çalışmıyor
*ms-dos tan fdisk G: yazıyoruz gine olmuyor.
*xp cd si ile format atmaya çalışıyorum.yanlış hatırlamıyorsam bu birimde çalışamaz diyor.ne siliyor ne biçimlendiriyor ne üzerine windows kuruyor.
*Dosya sistemini RAW olarak görüyor.dosya sistemi değiştirmeyi deniycem fakat tam kodunu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

FLASH DİSKİN garantisi yok malesef orayada yollayamıyoruz

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
core 2 duo işlemci
gigabyte 945gcm-sl2 anakart
1 gb ddr 533 mhz ram
onboard ekran kartı
80+80 seagate sata hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

XxXDaRKoXxX
17-01-2008, 14:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

Aygıt Yöneticisi'ne gider misiniz belki sürücünüz bozulmuş olabilir ya da başka bir flash bellek ile deneyin

Papatyasever
17-01-2008, 15:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

dreamer_x_x
20-01-2008, 16:33   |  #4  
Taze Üye
17 mesaj

yaf olmuyor yokmu başka bi bilgisi olan arkadaşlar :(:(

Papatyasever
20-01-2008, 16:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Arkadaş bunun bilgiyle falan ilgisi yok. İşi bitmiş işte, niye kabullenmiyorsun? Kaldırıp at...

ihalilcoban
20-04-2009, 16:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
384 mesaj

Arkadaşlar birçoğumuzun karşısına çıkan sorunlardan bi tanesi olan flash bellek biçimleme sorununa çözüm buldum. Yaptığım onca araştırmadan sonra sonuca ulaştım ve sizlerle paylaşmak istedim. önce sorunun ne olduğunu anlamak lazım.kısaca soruna değinelim. flash belleğinizi bilgisayara taktınız. içine bişeyler atmaya çalıştığınız zaman 'disk yazmaya karşı korumalı. yazma korumasını kaldırın veya başka bir disk kullanın'. şeklinde bir uyarı çıkarıyor.biçimlendirmeyi deniyorsunuz hemen ama sonuç yok.başka bir bilgisayarda biçimlendireyim diyorsunuz sonuç yine aynı. her türlü format atma işlemini deniyorsunuz ama yine sonuç yok .internette araştırıyorsunuz hemen.regeditte şunu yap şurdan şöyle yap şeklinde bir sürü tavsiye.(kendi bilgisayarınızdan kaynaklanan bazı sorunlar için geçerli olabilir.ama bu flashın kendisiyle alakalı yazılımsal bir sorun).donanımsal diyenlerde var. ama donanımsan olsa bilgisayar flash belleği açmaz.en başta yapacağı disk yerleştirin şeklinde bir uyarı olacaktır.bende çaresizce söylenen herşeyi denedim regedit ayarları bi çok yazılım vs. hatta garantiye göndermeyi bile düşündüm ama ordan alacağım cevap kullanıcı hatası olacak ve bişey elde edemeyecektim.ama sonunda

bu aracı buldum ve denedim. sonuç başarılı oldu. bu aracı kurun flash belleği bilgisayara takın ve aracı başlatın. araç flash belleği fabrika ayarlarına geri çevirir. bittikten sonra flashınızı biçimlendirin ve kullanmaya devam edin.kolay gelsin

ihalilcoban bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 17 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
fiko1985
18-05-2009, 22:10   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Usta allah senden razı olsun netten o kadar aradım taradım usb bellek için format programı bulamadım son çare servise göndercektim. Şanslıymışımki sizin vermiş olduğunnuz linki gördüm ve sorunu hallettim Tekrar teşekkürler beni büyük dertten kurtardınız...

erdem barış
18-05-2009, 22:18   |  #8  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

arkadaş gerçekten gizemliymiş.

Ross KEMP
01-06-2009, 15:30   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba,

Maalesef bu yöntem de başarılı olmadı. Hiç olmadı en az on kere denedim. Hata veriyor.
"USB Flash Bellek not found".
Hemde bunu Flash Disk takılıyken yapıyor. İlginç bir sorun. Ha bu arada sorun aynı devam ediyor. Farklı bir sorunum yok. İlk mesajı yazanla sorunum aynı.

ihalilcoban
11-09-2009, 14:35   |  #10  
Yıllanmış Üye
384 mesaj
Alıntı: fiko1985  
Usta allah senden razı olsun netten o kadar aradım taradım usb bellek için format programı bulamadım son çare servise göndercektim. Şanslıymışımki sizin vermiş olduğunnuz linki gördüm ve sorunu hallettim Tekrar teşekkürler beni büyük dertten kurtardınız...

rica ederim arkadaşım.. bu arada kusura bakma cevabın baya bi geç oldu.. uzun zamandır foruma giremiyorum..yardımcı oldumsa ne mutlu bana

ihalilcoban
11-09-2009, 14:41   |  #11  
Yıllanmış Üye
384 mesaj
Alıntı: Ross KEMP  
Merhaba,

Maalesef bu yöntem de başarılı olmadı. Hiç olmadı en az on kere denedim. Hata veriyor.
"USB Flash Bellek not found".
Hemde bunu Flash Disk takılıyken yapıyor. İlginç bir sorun. Ha bu arada sorun aynı devam ediyor. Farklı bir sorunum yok. İlk mesajı yazanla sorunum aynı.

Flash belleğin takılı olmadığı anlamına geliyor ya da flash bellek bulunamadı.. diğer usb girişlerinde de denedin mi..  bi de flashı bilgisayara taktığın zaman açabiliyor musun.. eğer açabiliyorsan ve herhangi bi işlem yaptığında hata alıyorsan programın çalışması lazım ama sorun tam olarak ne bilemiyorum...

k.guclu
26-09-2009, 10:29   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Gizemligenc6 sana nasıl teşekkür etsem az gerçekten harika bir çözüm bulmuşsun o kadar çok şey denedim ki neredeyse pes edecektim. Çalışmalarınızın devamını dilerim. Saygılarımı sunarım.

bigtop66
16-01-2010, 12:28   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

HERKES BENİ DİNLESİN ARKADAŞLAR BİLGİSAYARINIZ GÜNCELLEŞTİRME İSTİYORDUR EĞER BİÇİMLENDİRME HATA VERİYORSA GÜNCELLEŞTİRME LAZIMDIR BENDEDE OLDUYDU AMA GÜNCELLEŞTİRDİM GEÇTİ @@@@@@@@@@@

dreamer_x_x
16-01-2010, 17:09   |  #14  
Taze Üye
17 mesaj
Alıntı: bigtop66  
HERKES BENİ DİNLESİN ARKADAŞLAR BİLGİSAYARINIZ GÜNCELLEŞTİRME İSTİYORDUR EĞER BİÇİMLENDİRME HATA VERİYORSA GÜNCELLEŞTİRME LAZIMDIR BENDEDE OLDUYDU AMA GÜNCELLEŞTİRDİM GEÇTİ @@@@@@@@@@@

ben bunu deneyemeden flash diski atmıştım deneyemedim.ama yinede çok çok teşekkür ederim önerin için ;)

freekays
25-02-2011, 21:41   |  #15  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj

benim flash bellek te ascıı karakterli yüzlerce garip klasör dosya oluşmuş silinmiyodu
bu verdiğiniz ve nette verilen hiçbir program acer ,hp olsun format atamadı

ama ben başlat çalıştır cmd.exe yi açtım

format E:

komutunu yazıp enter dediğim zaman flash beleğin kullanıldığını kullanımı sonlandırmayı zorlayacaksanız Evet yada hayır E/H

E ye bastım cızzzzzzzzzzzzzzzzzzt dedi formatı attı abi
:D

M.G.G
27-02-2011, 17:15   |  #16  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

2008deki konuyu hortlatıyonuz yav...
Geçmiş Geçmiştir

ertug15
05-03-2011, 16:33   |  #17  
Üye
59 mesaj

başka bir pcde dene istersen biçimlendirmeyi

İsmet Alp
10-08-2015, 19:49   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

Dostum link görünmüyor???

İsmet Alp bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
onmuhasebee
16-08-2015, 17:55   |  #19  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
35 mesaj

flash bellek bozul muştur

kabakol
11-09-2015, 09:08   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

sağolasın

kabakol bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
vfidan
25-12-2015, 12:56   |  #21  
Taze Üye
8 mesaj

nasıl yaptınız bari paylaşın bizde yararlanalım..bendede 16 gb toshiba flash bellek var ne siliniyor içindekiler ne üzerine kayıt yapabiliyorum flash tan kopyalama yapabiliyorum ama içindekileri silemiyorum format atamıyorum günlerdir buralarda bilgi yolu arıyorum ama maalesef etkili bir yöntem bulamadım halen.

Son Düzenleme: vfidan ~ 25 Aralık 2015 13:02
ttbpc
25-12-2015, 14:17   |  #22  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

komut istemine şu komutları gir:

NOT: OLUŞABİLECEK USB BELLEK ARIZALARINDAN SORUMLU DEĞİLİM.

diskpart

lis dis

sel dis 1 (usb sürücünün numarasını gireceksin. boyutunden anlayabilirsin.)

clean

cre par pri

format fs=fat32 quick

active

assign

exit

Umarım bu yöntemle çalışır :))

çağancan
26-12-2015, 15:07   |  #23  
Taze Üye
1 mesaj

flash belleğinde ya virüs vardır yada bouk almışsındır o olay banada olmuştu

vfidan
28-12-2015, 11:08   |  #24  
Taze Üye
8 mesaj

bozuk felan almış olamam çünkü defalarca veri aktarıp veri kopyaladım.halen de  flash belekteki dosyaları kopyalayabiliyorum tek sorun sadece üzerine veri yazamıyor ve silemiyorum.

ttbpc
28-12-2015, 19:20   |  #25  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj
Alıntı: vfidan  
bozuk felan almış olamam çünkü defalarca veri aktarıp veri kopyaladım.halen de flash belekteki dosyaları kopyalayabiliyorum tek sorun sadece üzerine veri yazamıyor ve silemiyorum.
Şunu bir dene:
Alıntı: ttbpc  
komut istemine şu komutları gir:

NOT: OLUŞABİLECEK USB BELLEK ARIZALARINDAN SORUMLU DEĞİLİM.

diskpart

lis dis

sel dis 1 (usb sürücünün numarasını gireceksin. boyutunden anlayabilirsin.)

clean

cre par pri

format fs=fat32 quick

active

assign

exit

Umarım bu yöntemle çalışır :))