Flash'ın kaderinde neler var?

CHIP Online
07-06-2010, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Birileri ona savaş açıyor; diğerleri yanındayız diyor. Peki ama ne olacak bu Flash'ın kaderi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/flas ... eler-var_20495.html

Adobe ve Apple arasındaki tartışmalar sürüp giderken, bir de sektördeki isimler bu işe ne diyor? İşte bu makalede buna bir bakıyor ve Flash'ın geleceğinin ne olacağını gözler önüne sermeye çalışıyoruz.

Hikayenin başı oldukça belli, Apple'a göre Flash hantal, aşırı kaynak tüketen ve güvenlik açıklarıyla dolu bir teknoloji ve Adobe bu işi beceremiyor; Flash ölmeli!

Adobe cephesine göre ise alternatifler aynı işi yapamıyor, Flash bütün platformlara kolayca kurulan ve zengin özellikler sunan bir teknoloji. Flash hem yaygın, hem de yaşayacak; Adobe'a göre Apple büyük bir hata yapıyor.

Tüm konu: Flash'ın kaderinde neler var?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce neler olacak?

Nicoll
10-06-2010, 00:03   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Flash'ın tek ve en önemli sorunu çok fazla işlemci kullanması. Gelecekte işlemci teknolojilerinin gelişmesi ve güçlenmesi neticesinde bu sorun ihmal edilebilir düzeye gelebilir diye düşündüm ama en güçlü sistemlerde bile tabiri caizse işlemcinin anasını ağlatıyor ki bir de el kadar şeye kurulduğunda ne yapmaz... Bu bakımdan Jobs'a yerden göğe kadar hak veriyorum...

Ayrıca Reader'ın da flash'tan aşağı kalır yanı yok... Alt tarafı bir pdf açıp okuyacaksınız ama tabii bilgisayarınız kilitlenmezse... Halbuki Foxit Reader'da not defteri açıyormuşçasına hafif... Bu durum acaba Adobe ürünlerinde kasten mi yüksek işlemci kullanıyor, derdi ne? Sorusunu akıllara getiriyor...

Adobe Flash Player’a VP8 desteğini ekleyecekmiş... Bunun ne anlama geldiğini kestiremiyorum ama onu ilk okuduğumda da şimdi de gülümsüyorum :) Google ile olan yakınlığı bakalım daha nelere sebep olacak...

Son olarak; eğer flash'ın güç sarfiyatı aşağıya çekilebilir veya yerine geçebilecek işlemci gücü harcamayan bir alternatif doğar ise içeriğinde/reklamlarında flash kullanan sitelerin reklam gelirlerinde önemli bir artış olacaktır. Zira büyük çoğunluk onları görmek istemediği veya rahatsız olduğu için değil performans sorunlarına sebep olduğu için engelliyor...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 10 Haziran 2010 00:32
DesmaL
10-06-2010, 11:36   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

@Jeremy Jones'a kesinlikle katılıyorum. Flash'ı web geliştiricileri sırf daha hoş görünüm vermek için kullanıyor. Ama SEO açısından baktığımız da ise berbat bir durumla karşılaşıyoruz. Çünkü arama motorları flash'ı indexleyemiyor. Zaten bir çok web geliştiricisi de bu yüzden CSS3 ve HTML5'in oturmasını bekliyor. Bana göre HTML5 sayesinde zengin bir görsel elde edebileceğimizden dolayı indexlenmeyen flash'tan kurtulmaya çalışacağız.

Güle Güle Flash (: