Form fonksiyonu ve MySQL

Th3Ultra
22-07-2013, 06:57   |  #1  
Th3Ultra avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Herkese merhaba, iyi çalışmalar.

Web siteme oluşturduğum portala her seferinde ftp ve kodlarla uğraşmamak için bir de admin paneli kodluyorum, ufak tefek başlık ve içerikleri değiştirmek için falan. 
Bir tane admin.php dosyamız var ve içeriğinde textboxlar var onları değiştirip güncelleye bastığımda islem.php'ye atıp MySQL tablolarına işliyor ve mevcut index ve diğer sayfalar da MySQL'den o verileri aldığından içerik güncellenmiş oluyor. Asıl soruma gelirsek. Admin.php içinde birden fazla textbox var ve haliyle birden fazla da

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
<form action="islem.php" method="post">
methodu kullanmak zorundayım. Bu da farklı farklı islem.php dosyaları demek.. Ama öyle bir sistem yapıcam ki. admin.php'nin içerisindeki başlık textbox'unu değiştirip yanındaki güncelleye bastığımda islem.php baslığı değiştirdiğimi anlayıp ona göre muamele yapsın, içerik textboxunun yanındaki güncelleye bastığımda islem.php onu algılayıp ona göre muamele yapsın. 

İslem.php hangi form'dan geldiğini anlasın yani. Bunun için form'a isim falan mı vermem gerekiyor, veya verdiğim ismi islem.php'de nasıl belirtmem gerekiyor. Bunlar olmadan da yapabilirim ama bu sunucuda hem çok fazla gereksiz .php dosyası oluşturur, hem de çok amatör bi iş olur. Desteklerinizi bekliyorum. Lütfen kendiniz denemeden gelip buraya kodları yapıştırıp çıkmayın. Nasıl yapıldığını anlatmasanız bile çalışan bir kod bulun da işe yarasın. 

Şimdiden amacı mesaj kasmak değil de gerçekten yardım etmek olan kişilere sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Sistem Bilgilerim
Th3Ultra
23-07-2013, 04:20   |  #2  
Th3Ultra avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Neyse, 58 kez okunmasına rağmen cevap gelmemiş. Buldum ben, paylaşayım bari de başlıktan görüp gelenler eli boş dönmesin.

Arkadaşlar

<form action="guncelle.php" method="post">
  Textbox1 : <input type="text" name="textbox1">
  Textbox2 : <input type="text" name="textbox2">
  <input type="submit" name="texts" value="Veri Gir" >
</form>
<form action="guncelle.php" method="post">
2Textbox1 : <input type="text" name="2textbox1">
2Textbox2 : <input type="text" name="2textbox2">
  <input type="submit" name="2texts" value="Veri Gir" >
</form>
Diye bir formumuz var. Ama aynı sayfada farklı bir textbox ve submit butonuna sahipsiniz ve haliyle farklı bir güncelleme sayfası gerektirir. İşte tam burada bizim fonksiyonumuz devreye giriyor.

if ( isset($_POST['texts']) ){
//Eğer submit ismi texts olan formdan geliyorsa bu işlemi yap.
}

if ( isset($_POST['2textss']) ){
//Eğer submit ismi 2texts olan formdan geliyorsa bu işlemi yap.
}

Umarım yardımcı olabilmişimdir..