format atamıyorum lütfen yardım edin

serioussenior
19-01-2009, 21:28   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

merhaba benim sorunum şu yönde laptopa format atmak istiyorum fakat format ön yükleme başlıyor tam ön yüklemenin ortalarına doğru bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın.yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldırın.CHKDSK / F KOMUTUNU çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
ön yüklemeyi yarıda kesiyor ben daha önce 2 kere format attım laptopa ama o zaman sadece C sürücüsü vardı son formatım sırasında C ve D olmak üzere hardiskimi ayırmıştım ondan sonra bu hatayı vermeye başladı bu sorunuma nasıl bi çözüm bulabilirim ben laptopu yurtdışından aldım aldığımda sadece C vardı.ilk formatım ingilizce işletim sistemini türkçe yapmak içindi o zaman sadece C olarak attım 2.formatımda harddiski C ve D olmak üzere 2 ye ayırdım geçenlerde format deneyişimde bu hatayı verdi.aynı zamanda şöyle bir durumda var ben C ve D olmak üzere ikiye ayırdıktan sonra harddiski D yi kullanmak için biçimlendirin demişti formattan sonra bende hızlı biçimlendir dedim ve biçimlendirme işlemini yaptım şuan C v D sorunsuzca kullanılabiliyor fakat kafamı karıştıran neden format atılamadığı yönünde lütfen bana yardımcı olun.şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.İnternetten biraz baktım ramde hata olabilir yada harddiskte bozukluk olabilir tarzında bişeyler diyor ama ben böyle bir problemin olmadığından adım gibi eminim çünkü bilgisayarı alalı uzun bir zaman olmadı herhangi bir sorun olsa önceki 2 format atılmazdı yardımlarınızı bekliyorum.bu arada chkdsk komutunuda çaıltır kısmına yazıp entera bastığımda bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor.

Hiper£l£v£nKids
19-01-2009, 21:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

XP'ye format atma    : https://www.chip.com.tr/forum/Ayr ... Rehberi_t85796.html

Vista'ya format atma : https://www.chip.com.tr/konu/Vista-ya-kolay-terfi_4386.html