Format Atamıyorum

Kerim Kıyak
05-10-2016, 15:29   |  #1  
Kerim Kıyak avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Herkese merhaba. Günlerdir kafamı patlattığım, artık beni çileden çıkartan bir durum var. Asus X550cc model dizüstü bilgisayarıma aldığım günden bu yana(4 yıldır) format atmamıştım. 3 gün önce format atmaya ve Win10 kurmaya karar verdim. Bilgilerimi yedekledim disk d bölümünde bir kaç birşeyim duruyor yine. Neyse, herşey hazır bir şekilde başladım işlemlere. GPT bölümü hatası ile hiç karşılaşmadığım için böyle birşeyin var olduğundan habersiz bir şekilde c bölümünü direk biçimlendirdim ve gördüm ki windows10 yüklenemiyor çünkü disk gpt türünde. Tamam dedim 8.1 indireyim onu deneyeyim, yine aynı şey. 8 indirdim denedim aynı, kıyıda köşede 7 buldum yine aynı. Üstelik d hariç geriye kalan 300gb boş alandan şu an bölüm oluşturamıyorum. Eskiden d olan şu an c oldu birincil olarak görünüyor ona da yükleyemiyorum. Harici hdd'me windows kurmaya çalıştım o da olmadı. Şimdi sorum şu; D bölümümdeki yedeklerime dokunmadan bu işi nasıl çözebilirim? Çoğu çözüm için video çekenler forumlarda konu açanlar hdd teki tüm bölümlerin silindiğinde sorunun ortadan kalktığını söylemiş. Fakat benim silmemem gerekiyor çünkü projelerim ödevlerim anılarım herşeyim orada. Ufak bir soru daha, laptopın hdd çıkartsam başka bir bilgisayara harici gibi takıp d'deki dosyalarımı oradan alabilirmiyim? Bu konuda bilgili insanların yardımına ihtiyacım var başım belada. Sürçü lisan ettiysem, kurallara aykırı davrandıysam affola.

YIKILMAZ674
07-10-2016, 00:00   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
67 mesaj

wın 7 veya 8 kuracaksan uefi destekli format isosuna ihtiyacın var uefi detekli format dvd si yada usb si bulursan için kolay yada en sağlam yol cd den ve usb den çalışan bir sistem bulman ve harici hdd ye dosyalarını alman   laptop hdd i başka bir pc ye bağlayıp dosyalarını aldıktan sonra diskin muhtemelen gpt dir uefi sistemler gpt yi desteklediği için eğer yeniden uefili kuracaksan sistemi diskini convert etmene gerek yok yok illa elimdeki dvd ile kuracam dersen mbrye convert etmen lazım yada uefi destekli bir format isosu bulup wın 8 yada wın 7 yükleyebilirsin usbye rufus ile yaz isoları uefi destekli isoları ondan sonra at formatını diskini convert etmek için Aomei Partition Asistant tarzı program kullanabilirsin gptden mbrye yada tam tersi kolay gelsin

Son Düzenleme: YIKILMAZ674 ~ 07 Ekim 2016 00:06