format atamıyorum

serioussenior
19-01-2009, 21:25   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

merhaba benim sorunum şu yönde laptopa format atmak istiyorum fakat format ön yükleme başlıyor tam ön yüklemenin ortalarına doğru bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın.yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldırın.CHKDSK / F KOMUTUNU çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
ön yüklemeyi yarıda kesiyor ben daha önce 2 kere format attım laptopa ama o zaman sadece C sürücüsü vardı son formatım sırasında C ve D olmak üzere hardiskimi ayırmıştım ondan sonra bu hatayı vermeye başladı bu sorunuma nasıl bi çözüm bulabilirim ben laptopu yurtdışından aldım aldığımda sadece C vardı.ilk formatım ingilizce işletim sistemini türkçe yapmak içindi o zaman sadece C olarak attım 2.formatımda harddiski C ve D olmak üzere 2 ye ayırdım geçenlerde format deneyişimde bu hatayı verdi.aynı zamanda şöyle bir durumda var ben C ve D olmak üzere ikiye ayırdıktan sonra harddiski D yi kullanmak için biçimlendirin demişti formattan sonra bende hızlı biçimlendir dedim ve biçimlendirme işlemini yaptım şuan C v D sorunsuzca kullanılabiliyor fakat kafamı karıştıran neden format atılamadığı yönünde lütfen bana yardımcı olun.şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.İnternetten biraz baktım ramde hata olabilir yada harddiskte bozukluk olabilir tarzında bişeyler diyor ama ben böyle bir problemin olmadığından adım gibi eminim çünkü bilgisayarı alalı uzun bir zaman olmadı herhangi bir sorun olsa önceki 2 format atılmazdı yardımlarınızı bekliyorum.bu arada chkdsk komutunuda çaıltır kısmına yazıp entera bastığımda bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor.

Mustafa Can
19-01-2009, 21:29   |  #2  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

sabit diskin bozulmuş chkdsk komutu sabit diskin hata giderme işlevidir ramlerde sorun yok

CHKDSK / F KOMUTUNU çalıştırdığın zaman sabit diske erişemediği için donuyor

Son Düzenleme: Mustafa Can ~ 19 Ocak 2009 21:32
serioussenior
19-01-2009, 21:31   |  #3  
OP Yeni Üye
23 mesaj

sabit disk bozulsa bilgisayarı kullanırken sorun verir.kullanımda herhangi bi sorun yok.tek sorun format atılamıyor.

Adampasasi
19-01-2009, 23:14   |  #4  
Adampasasi avatarı
Yıllanmış Üye
145 mesaj

Hayır sabit diskte bozulmamış...Bizzat ben aynı sorunu yaşamış biri olarak ilk önce RAM'lerden şüphe etmiştim sonrada hdd'den anladımki ikisiyle de bir ilgisi yok.Biraz BIOS karıştırdıktan sonra Win XP CD'sini taktım format attım.Fakat BIOS'u fazla kurcalaman gerek yani sadece CD sürücüyü 1.tercih yapmak yetmiyor onunla birlikte ek ayarlar yapmıştım ama hatırlamıyorum.Bu şekilde düzeltmiştim.
Sorunun kaynağınıda söyliyeyim.Bölümleme ile alakası yok ya direk power dan kapatmışsın yada sürekli düşük pil de çalışıyorsun.

Son Düzenleme: Adampasasi ~ 19 Ocak 2009 23:15
serioussenior
19-01-2009, 23:40   |  #5  
OP Yeni Üye
23 mesaj

arkadaşım öncelikle ilgine teşekkür ederim tespitin çok doğru ben genelde laptopu düşük performansta çalıştırırım.şu biostan yaptığın ayarları çeşke hatırlasanda beni bu dertten kurtarsan senden haber bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim

splintercell315
06-06-2009, 23:57   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj

Bende aynı sorunu yaşıyorum. bios ayarlarını bilen biri yazarsa iyi olacak.

sihirbaz_
07-06-2009, 01:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

iki sebepten olabilir.

HDD ilk sektörü MBR hatalı yazılmıştır.

bölünmüş disk alanlarının böyutları yanlış hesaplanmış yada hatalı değer girilmiştir.

her iki problemide tam formatla tamamen giderebilirsiniz.