format atarken mavi ekran hatası

HPQ-User
22-10-2008, 19:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

fırat sormuş:
merhaba arkadaşlar vista olan lap topu xp ye çevirmek istedim.CD yi boot yaptım.Sonra resetledim pcyi.Kur dosyaları yüklerken bekleyin bölümünde fat dosyalarını yüklerken mavi ekran hatası aldım.Bi kaç kişiye sordum bi tanesi ram den dir dedi bi taneside bios vistaya uyumlu olduğu için xp ye uygun bios yükleyip biosu güncellemen lazım dedi.Açıkçası bende anlamadım sorunu.Makine yurtdışından geldi modeli hp pavillion dv-4 1028.Siz ne düşünüyorsunuz?
şimdiden teşekürler

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
vindows vista

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

frozen
22-10-2008, 19:54   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Bios olayı palavra bana göre.
başka bir cd ile dene.

Quad-Core
22-10-2008, 20:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

Bence sorduğun kişiler biraz saçmalamışlar..Biosla ne alakası var ?..Ama diğeri doğru mavi ekran hatalarının çoğunluğu bellekler yüzünden ortaya çıkan bi durumdur..Ama üstte ki arkadaşında dediği gibi başka bir cd ile deneyebilirsin..Ama eğer pc'n donanımsal açıdan güçlü bir yapıya sahipse vistadan devam et..( keske sistem özelliklerinide yazsaydın...)

Kapalı Hesap (91855)
22-10-2008, 20:54   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

bence vistayı silmeden direk üstüne xp yüklemeye çalışmışsın. böyle bişi yaşaman normal. çünkü yeni sürüm (yani vista) eski sürüm olan (xp) ye izin vermeyen bir boot dosyası içeriyor

bence senin çaren sürücüleri tek tek sil ve c ye tekrar xp kurmaya çalış

frozen
22-10-2008, 20:59   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

gayet güzel özellikleri var bahsettiği makinenin. Vista ile rahatlıkla başa çıkabilecek bir pc. Taze bir laptop bellek hatası verirmi oda kuşkulu. Eğer yapamıyorsan ver teknik servise çözerler mecbur. ama en az 20 gün makineni unutman gerekir.

bu arada Susam yanılıyorsun. XP cd ile başladığı için herhangi bir boot sorunu yaşamaz. Formatı attıktan sonra vista ile alakadar hiç bir sorun zaten yaşanmaz. Kaldı ki o aşamaya gelmeden kurulum kesiliyor.

Son Düzenleme: frozen ~ 22 Ekim 2008 21:01
tetik_67
25-07-2009, 06:01   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

Beyler arkadaş doğru söylüyor.O laptop un aynısını bi müşteri getirdi.Bios ayarları vista ya kitli sadece boot menüsü açık bide raid ıde menüsü açık o kadar.Vista format çok rahat..Ama xp ye format atılmıyor..Piyasada hardissk hatası denilen hatayı veriyor.Çözüm yolu bence bios update başkada bi şey olma imkanı yok. ben 10 yıllık bilgisayarcıyım bu arada..Kendi servisim var.Olay sadece bu model de var ama.Yurt dışından alınmış bende ki de...

bitlisgoldcomputer
03-12-2009, 10:24   |  #7  
Yeni Üye
49 mesaj

merhaba arkadaşlar öncelikle iyi günler iyi çalışmalar diliyorum. benimde şöyle bir sorunum var. bir müşterimiz. bir kasasını getirdi. format atıcam ancak. sürücüleri yükledikten sonra biçimlendirme ekranına gelmeden mavi ekran hatası veriyor. disklerinizden birinde bozulma olabilir gibi bir hata CHKDSK /F KOMUTUNDAN BAHSEDİYOR. RAM HATALI OLABİLİR DEDİMN RAMLERİ DEĞİŞTİRDİM. OLMADI. TEK RAM ÇALIŞTIRDIM OLMADI. YANİ anlayacağınız bildiğiniz bütün yöntemleri denedim. cd yi değiştirdim bu kez başka bir hata verdi. başka bir cd ile denedim düzeldi. biçimlendirme ekranında biçimlendiricekken bu kez. hdd bozuk olabilir biçimlendirme yapılamaz diye başka bir hata verdi. sebebi ne olabilir.

mancukya
03-12-2009, 13:30   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

sp3 xp ile format atmayi akil ederseniz yada bios icinde ide secmeyi akil ederseniz o sorun yasanmaz.
O hatalar genelde bundan yasaniyor Ram olayida nadir olsada olabilir ama makine yeni oldugu icin vistadada ayni olayi yapmasi gerekirdi.
Ayrica ben burada görüyorum boot cd boot dvd yaptim diye sizin cektiginiz yada elinizdeki orjinal gelen cdlerin hepsi zaten bootabledir buda yeni cikan birseymi ?

Son Düzenleme: mancukya ~ 03 Aralık 2009 13:30
piRe_
03-12-2009, 14:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Sorunun kaynağı ram'den olabileceği gibi hdd'den de olabilir. Benim fikrime göre, Vista için yapılandırılan hdd'de partition hatası olduğu kanısındayım çünkü, özellikle Casper marka laptoplarda Vista'dan (starter) XP'ye geçiş sırasında elime aldığım çoğu pc'de partition hatasıyla karşılaşıyorum. Bu nedenle kurulum sırasında mavi ekran hatası veriyor.

Çözüm için uyguladığım yol ise;
Cd'den çalışan bir sistem yada Hirens cd ile pc yi açıp hdd'deki yapılandırmayı kontrol ediyorum. Ve nihayetinde karşıma partition hatası çıkıyor. Onarım fayda etmezse C:\ bölümünü tamamen silerek yeniden yapılandırıyorum. Tabi kurulum sırasında XP cdnize entegre edilmiş sata/ahci sürücünüz yoksa bios'dan AHCI konumunu IDE olarak değiştirmelisiniz. Aksi halde mavi ekran alırsınız.

arya
04-12-2009, 15:02   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

pire_ arkadaşım saol yardımın için ama senin dediğin şekli değilde senin anlattığın yerde VİSTA yazan bi yer vardı orayı XP olarak değiştirip formata geçtim ve başarılı oldu sizde deneyin Benim PC Casper Nirvana ama eminim diğer Laptoplarda da olucaktır...

coderizmo
28-04-2010, 21:22   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: piRe_  
Tabi kurulum sırasında XP cdnize entegre edilmiş sata/ahci sürücünüz yoksa bios'dan AHCI konumunu IDE olarak değiştirmelisiniz. Aksi halde mavi ekran alırsınız.
Çoook teşekkür ederim üstad. AHCI konumunu IDE olarak değiştirince sorun ortadan kalktı. Bu sorunu yaşayanlar BİOS'tan değiştirip sorunu ortadan kaldırabilirler. Tekrardan teşekkürler...

Nizi
26-05-2010, 11:21   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba arkadashlar. Ben Azerbaycandan. Bu sorunun AHCI konumunun IDE olarak deyisdirilmesinden haberim vardi. Bir chok bilgisayarda bunu yaparaq cozumu bulmusdum. Simdi kendime yeni bir laptop aldim HP Pavilion dv6 2150eg . Windows 7 x64 kurumlu bir sistemi var. Simdi ben XP x64 kullanmak istiyorum. BIOS da AHCI, IDE komutu denen bir sey yok. Nasil yapacagima dair yardim ede bilirmisiniz?

emre_tutan2
05-11-2010, 11:21   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

Her pc nın Bıosu deısık ßendede yokTu.AMa IDE/ ye Grınce Compatible vaR onu seçersen soRUn düzelİR.

ikizlerholding
05-11-2010, 18:56   |  #14  
Yeni Üye
22 mesaj

Format atarken mavi ekranin gelmesi :

Genellikle RAM isleminde zorlandigi zaman mavi ekran gelir. Format atarken mavi ekranin gelmesi kurdugunuz isletim sisteminin(kurdugun sistem hangisiyse XP,VISTA ve.s) hatasi da ola bilir.Ben bi keresinde baskasinin bilgisayarini format atmak istiyordum.3 defa arka arkaya mavi ekran geldi.Sonradan mavi ekranin gelmesinin nedenini isletim sisteminde bas vermis hatadan dolayi olmasini gordum. Kisacasi kurdugun isletim sistemini degistir. 

ikizlerholding
05-11-2010, 19:00   |  #15  
Yeni Üye
22 mesaj

Formatlama zamani mavi ekranin gelmesi hem RAM isleminde zorlandigi zaman meydana gelir hemdeki kurdugun isletim sistemi cd'in de de eksiklik olduguna gore o zamanda mavi ekran hatasi vere bilir.Siz baska bir isletim sistemini deneyin

pchacer
28-06-2011, 19:43   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

PİRE SEN 1 NUMARASINN KARDEŞİM.İNŞ İŞLERİN RAST GİDER(AHCI>İDE AYARINI SÖYLEMEN BANA COK YARDIMCI OLDU) TEŞEKKÜRLER....