Format atıcam ama bir sorunum var !

Nax
13-12-2008, 21:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Arkadaslar suan pc de xp professıonal yuklu ama bir turlu orjinal yapamıorum her yolu denedim olmadı hiç bi guncelleme yapamayınca pc ye ole sap gibi kaldım ve format atmak zorunda kaldım . Tam format cd side buldum sp3 yuklucektm ama C de iki işletim sistemi onerilmez deyince ole kaldım :( D yede yukleyemem eger yuklersem 120 tane film sayamacak kdr muzik video dev program arşivim hepsi gidicek :( lutfen bana bi cozum yolu sunun nabıcam ?
bir diske iki işletim sistemi mi yukleyim ?
eger xp silinebiliyosa nasıl silinio yani C den xp yi silipde sp3 u yukleyebilme imkanım var nasıl tek yol bu lutfen okuyun yazdıklarımı cvplarınızı bkliorum Gözünü devirmiş

bwhiteb
13-12-2008, 22:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

ben mi yanlış okudum acaba sp3(işletim sistemi degil ki)güncelleme paketi onu kurmaması dogal xp in orjinal degil.işletim sistemn c de kurulu ise c ye format atıp(bölümü sil dersin)sonra bölüm oluştur daha sonra da sp3 lü xp cd si ile oluşturdugun c ye işletim sistemini kurarsın.d sürücünedeki dosyalar oldugu gibi kalır Beğendim

Son Düzenleme: bwhiteb ~ 13 Aralık 2008 22:06
Nax
13-12-2008, 22:07   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

c ye formatı ztn gecen gun attım kullanıcaktım ole ama orjinal olmadı bnde sp3 olan bir xp cdsi buldum taktım format atıcaktım dedigim gibi işte bir diskte 2 sistem onerilmez dedi kurmadım az once oldu dha bnlar ztn :(

bwhiteb
13-12-2008, 22:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj

c yi sildiğin zanam hiç bi şey kalmaz ki ne işletim sistemi diyor bu.yani c yi siliyorsun demi bölüm sil ile sonra bölüm oluştur.sonra da oraya kur diyorsun demi

bwhiteb
13-12-2008, 22:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj

format attıktan sonra driverlerini kur sonra orjinal yap ve sonra güncelleme her şey bittikten sonra virüs programını vs kur. tabii format atabilirsen :D

Nax
13-12-2008, 22:37   |  #6  
OP Taze Üye
13 mesaj

ya sn konuyu anlamadın galiba C yi silersem D de gidicek cunku yeni bir C olusturmak icin D yi ayırmam gerekcek ve hersey gitcek
bnm dedidigim c de işletim sistemini silmek (tabi bole bisi varsa) ve ustune yeni xp kurcam sp3 olanı eskisi gidicek ama olmuo işte ustune kurcaktım bi diskte iki işletim sistemi vs dior kurmuor yani eskisini kaldırıp direk yeni sp3 u kurmam lazım ama bolum filan silmeden silersem arşiv gider amac bu ztn dier amacta orjinal olması anladınmı smdi ?

yunus_93
13-12-2008, 22:42   |  #7  
Taze Üye
19 mesaj

Arkadasin dedigi gibi sadece cyi siliyorsun yeni bolum olusturuyorsun zaten oyle yaptiginda eski sistemin siliniyor.sonra sp3lu xpyi yukluyorsun. birde bildigim kadariyla pcni guncellestirdiginde kacak oldugu fark ediliyor. sen cd-dvd paketlerden yukle.

bwhiteb
13-12-2008, 22:46   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj

ben anladım seni.ama diyorum ki zaten senin hard diskin C ve D olarak ikiye ayrılmış değil mi?müzik vs D sürücüsünde sen C sürücüsünü 'L' ye basıp sil diyeceksin D sürücüsün oldugu gibi kalacak.bu işlemden sonra ekranda

d:\disk adı
34568 mb bölünmemiş alan olarak gözükür sen bu 34568 in üstüne gelip bölüm oluştur diceksin sonra da xp ni kuracaksın
c sürücünün kaç mb ?

Son Düzenleme: bwhiteb ~ 13 Aralık 2008 22:48
yunus_93
13-12-2008, 22:48   |  #9  
Taze Üye
19 mesaj

Arkadasim cyi sildiginde d silinmezki. senin soyledigine gore d cnin icinde ki oyle bir durumda d sadece bir klasor olur. ayri bir disk olmaz.

bwhiteb
13-12-2008, 22:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj
yunus_93
Arkadasim cyi sildiginde d silinmezki. senin soyledigine gore d cnin icinde ki oyle bir durumda d sadece bir klasor olur. ayri bir disk olmaz.
arkadaşın dediği gibi sanırım sen de tek sürücü var.o sonuç çıkıyor Beğendim

Nax
13-12-2008, 23:42   |  #11  
OP Taze Üye
13 mesaj

hmm yani bn şimdi C yi silsem sonra sildikten sonra yeniden oluşturunca d ye bi etkisi olmucak olemi ?
o zmn silcem yeniden oluşturcam sonra xp sp3 u kurcam ve illegal programlarla orjinal yapcam ve full time dvm olemi :D

mancukya
14-12-2008, 19:33   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Hic bir bölümü silmeden sadece gecerli Windows klasorunu kaldirarak yeni windonws kurabilirsin.
Xp cdsinde Format olayina geldiginde bölüm oldugu gibi birak gibi secenek var onu seciyorsun okuyarak yaparsin görürsün c deki win kaldirip sifirdan kurarda.
Yani sendeki xp zaten orjinal degilse ayni cd ile sorun zaten tekrarlanacak.

microkontrol
14-12-2008, 19:49   |  #13  
Taze Üye
8 mesaj

nax c ni biçimlendir d yi  elleme. .c Ye işletim sistemini kur.sonra driver larını kuracaksın.grerekli yazılımlar.d bölümünde virüs olabilir antivirüs programını kurduktan sonra d ye girip işlem yap.çünkü d biçimlenmedigi için o bölümdeki virüsler işletim sistemini kurdugun bölüme geçebilir.şimdiden kolay gelsin

Nax
14-12-2008, 20:18   |  #14  
OP Taze Üye
13 mesaj

mancukya hic bir bolumu silmeden windows u kaldırabilirsin demişsin nasıl acıklarmısın eger ole oluosa sileyim windows klasorunu sonra takayım win xp sp3 c ye yeniden kurayım bole mi oluo yani ?

trinity
14-12-2008, 20:43   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj
mancukya
Hic bir bölümü silmeden sadece gecerli Windows klasorunu kaldirarak yeni windonws kurabilirsin.
Xp cdsinde Format olayina geldiginde bölüm oldugu gibi birak gibi secenek var onu seciyorsun okuyarak yaparsin görürsün c deki win kaldirip sifirdan kurarda.
Yani sendeki xp zaten orjinal degilse ayni cd ile sorun zaten tekrarlanacak.
iyi dedinde bu odanın tam ortasında durup odanın içinden tozları süpü,rmek gibi birşey peki ayağının altında kalan tozlar ne olacak ya o odadan çıkarken yine oda pislenecek bence geçici bir çözüm deneyabilir yinede umutlu olmamasını tavsiye ederim

sevecenmustak
14-12-2008, 21:30   |  #16  
Yıllanmış Üye
218 mesaj

dostum hiç bi şey yapamıyorsan c ve d den hariç bi bölüm daha oluştur oraya c bölümü olarak işletim sistemi yükle ve sonra eski c yi sil :)

mancukya
15-12-2008, 23:51   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
trinity
iyi dedinde bu odanın tam ortasında durup odanın içinden tozları süpü,rmek gibi birşey peki ayağının altında kalan tozlar ne olacak ya o odadan çıkarken yine oda pislenecek bence geçici bir çözüm deneyabilir yinede umutlu olmamasını tavsiye
öyle bir durum olmuyor önemli dosyalarin kaliyor ve yeni ham bir windows geliyor tabiki programlarin regedit kisayollari gidiyor ama avantajlarida cok.
Dedigin gibi bir süperme gerekebilir ama ayni programi kurdugunda 2 tane dosyan olmuyor sadece 1 tane oluyor.
Anlatacak bir seyide yok Format atmaya gelindiginde Bölüm bilgisini oldugu gibi birak secicez okadar.

hasan_gul
16-12-2008, 22:07   |  #18  
Yıllanmış Üye
615 mesaj

ewt aynen öle arkadaşım c sil korkma daha dün format attım c sildim d ye hiçbirşey olmadı korkmadan atabilirsin yalnız iyice oku dikkatli olmanı tavsiye ederim arkadaşım sana kolay gelsin

Battal Gazi
04-07-2009, 05:02   |  #19  
Battal Gazi avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

Fazla okumadım ama önceki benim xp profesyonel korsan olmasına rağmen servis pek 3 yapmıştım. Orjinal oluyordu yani....