format atılmıyor yardım lütfenn..

uurrr
31-01-2009, 13:00   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

windows xp çöktü hiç açılmıyor. xp cd sini takıp format atmaya kalkışıncada yüklemek için bir tusa basın yazısı cıkıyor bu adımdan sonra ekran kararıyo ve öylece kalıyor. sorun donanımsal bişey olabilirmi sizce?

sticker
31-01-2009, 13:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

hdd.e başka bilgisayarda windows yükle....

manager817
31-01-2009, 13:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Pc diski görmüyor olabilir, Setup a gir ve diski görüp görmediğini kontrol et, İde yada sata kablolarını bi kontrol et, kurulum yaptığın sürücü de sorun yada cd de sorun olabilir onları da bi kontrol et , bunlar olmazsa biosu sıfırlar tekrar bi dene , son çare diskini başka bir pc ye takıp bi kontrol et , taktığın pc diskini görüyorsa diskinde sorun yoktru, ana kart ve kablo yada power sorunu olabilir ... (takıtığın pc de xp kurum daha sora kendi pc ne bi tak bakalım ne olacak )

Fatih_ARMAĞAN
31-01-2009, 13:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

disk in dosya sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir.

içinde önemli bir bilgi yoksa windows çalışır durumda olan bir pc ye harici disk olarak takın diskinizi diski tamamen biçimlendirip kendi bilgisayarınızda kurulumu tekrar deneyin.

bu tip dosya sisteminde veya bootsector de oluşabilecek sorunlarda bu şekilde bir sıkıntı olabiliyor.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 31 Ocak 2009 13:15
uurrr
31-01-2009, 13:28   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

arkadaşlar laptop oldugunu söylemeyi unuttum. windows çökmeden önce partition magic programıyla hdd yi bölmeye çalısıyodum. yanlıs bişey yaptım we hdd nin 40gb lık bölümü kayboldu program bir dahada çalısmadı. format atıyım bu arada kaybolan bölümü biçimlendiririm dedim. xp cd sini taktım bilgisayarı actım. güzel güzel kurulum sayfası açıldı, d yi sildim, e yi(kaybolan 40gb) tam siliyodu pc kitlendi kaldı. 20 dk bekledim bi değişme yok. reset attım, ondan sonrada bu sorunla karşılaştım işte. c yi silmememe karsın windows acılmıyor. format atmaya calısıncada böyle bir sorunla karsılasıyorum. 3 tane windows xp cd si ile format atmayı denedim hepsinde aynı sorun war.

2. olarakta laptopa yeni hdd alsam sorun çözülürmü sizce..

Son Düzenleme: uurrr ~ 31 Ocak 2009 13:37
manager817
31-01-2009, 13:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

"c yi silmememe karsın windows acılmıyor. format atmaya calısıncada böyle bir sorunla karsılasıyorum" demişsin. Cyi sildiğine göre sana şuan gerekli olan bir bölüm ve bu bir bölüm için 10 gb lik bir yerin varsa sorun olmaz, bu silme yaptığın yere xp yi kur, kur bittikten sora diskin diğer bölümlerini yapılandırırsın .

uurrr
31-01-2009, 13:45   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

c yi silmedim arkadasım. windows c ye kuruluydu o da 15 gb lık bi yerdi. ama sorunu tam anlatamadım sanırım. xp cd sini takıp pc yi baslatınca baslamak için bir tusa basın yazısı cıkıyor. bir tusa basıncada ekran kararıp kalıyor. yani kur hiç başlamıyor..

Son Düzenleme: uurrr ~ 31 Ocak 2009 13:47
manager817
31-01-2009, 15:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Disk partion da sorun oluşmuş,  yeniden başlattığında diskini görüp xp kurmana izin vermiyorsa (3 tane xp cd si denemişsin hepsin de de sorun olamaz) disk te mekaniksel ve doanımsak bir sorun yoksa fiziksel bir sorun varsa onu çeşiştli programlarla giderip diski fabrika çıkışı haline getirmek lazım, fakat o
programlarında boot cd si lazım, çünki senin pc laptop bu nedenle diski sökemezsin, o tür programlar araştır netten , o programı cd ye bas boot olarak, kendi pc ni onunla açıp diskin fiziksel sorunlarını gider . Norton disktok diye bir progam vardı ama onun da full sürümünü ve boot cd si lazım ...

sticker
31-01-2009, 17:51   |  #9  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

kardeş hdd.teki windows dosyaların hasar görmüştür...başka bilgisayarda işletim sistemini hdd.at...

osmanefe
01-02-2009, 10:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

HDD ye linüx türevlerinden biriyle biçimlendir sonra xp ile kurulum yap
hdd seçimi sıradında bilinmeyen disk alanı diye yazan yer senin lünüxle biçimlendirdiğin yer orayı birde ntfs yavaşta sen biçimlerdir sonra normal kurulumu yaparsın

scorpion60
01-02-2009, 12:33   |  #11  
Taze Üye
11 mesaj

eğer hdd den ide ise pin girişlerine bi bak derim aynı sorun benimde başıma geldi pin kıtılmıştı lehim yaptırdım düzel di dostumm:D

uurrr
01-02-2009, 17:02   |  #12  
OP Taze Üye
4 mesaj

beyler hepinize teşekkür ederim, sorun halloldu. önce manager817'nun dediği gibi hdd yi sıfırlayan bi program buldum cd ye attım boot ettim olmadı. pc kitlendi kaldı.. daha sonra pardus işletim sistemini indirdim kurdum hdd leri biçimlendirdim, pardusu silip xp yi yükledim sorun halloldu:D