FORMAT ATMAMA RAĞMEN PC'M ÇOK YAVAŞ

HPQ-User
01-11-2008, 11:19   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

phidess sormuş:
Sayın İlgili,

Sistem bilgisini vermiş olduğum ve evde kullandığım PC, çok ağırlaşmıştı ve birkaç gün önce format atmama rağmen yine çok ağır çalışıyor, internet ortamında da çok yavaş işlemekte ve görüntüler kopuk kopuk geliyor ve gidiyor. ZOOM X4 ADSL Modem kullanıyorum. Ayrıca PC otomatik olarak kapanmıyor, "Artık Bilgisayarınızı Güvenle Kapatabilirsiniz" yazılı bir ekran çıkıyor ve takılıyor. PC'yi açma düğmesinden kapatmaz zorunda kalıyorum. Bazı performans arttırıcı tavsiyeler uyguladım ama yine de sonuç alamadım.

Gerekli tavsiyeleri sizden almak istiyorum.

Saygılarımla

Serhat

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
XP Home Edition, Versiyon 2002, Servis Pack 2, İntel Pentium III işlemci, 797 MHz, 128 MB RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

Semih Özyurt
01-11-2008, 11:30   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

dostum öncelikle ramların cok düşük 128mb sen buna takviye olarak 1gb rem al 512 512 2 tane ağırlaşma ondan olabilir   + işlemcinde düşük

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 01 Kasım 2008 11:31
Banned
01-11-2008, 12:30   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşa katılıyorum sistem özelliklerin çok düşük.öncelikle anakartının desteklediği mhz limitine kadar ramlerini yükselt.bunu anlamak için anakartın kutusuna bak orada yazıyor everest yada cpu-z gibi bir programlada tüm sistem bilgilerini görebilirsin.(ram alırken iki tane alacak olursan ikiside aynı marka olsun yoksa çakışma yapabilir)ram markası olarak sana ocz yada kıngston marka ram öneririm.bunlara ek olarak işlemcini daha iyi bir modelle değiştirip kasa içi temizlik takviyeside yapmalısın.ekran kartın düşükse bunuda yükseltmen iyi olur.bilgisayarındaki kullanmadığın gereksiz programları kaldır ve başlangıçta çalışmasını istemediğin programları Advanced WindowsCare V2 programının araçlar<seçenekler<başlangıç programları yazan yerinden tiklerini tıklayarak kaldır.bu bilgisayarının daha hızlı açılmasını sağlar.aynı programı kullanarak sistem optimizisyonuda yapabilirsin.bunun için program açıldığında önce tara sonra onar dersin.arada sırada cclenar,Glary Utilities gibi programlarla sistem temizliği yapmanda iyi olur.tune up programınıda öneririm bu da bilgisayarı hızlandırmak için iyi bir programdır.

İtacHi_
01-11-2008, 12:42   |  #4  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

Arkadaşım o pc çok eskimiş.Bi yerden bir 128 MB yada 256 MB lik ram bulmasılın.(bi arkadaşından yada eski pc hurdalığı bulabilirsen ordan bedava alırsın)Senin pc ye 512MB ram yok diye 128 veya 256 MB ram bul diyorum.Böylece parada harcamamış olcaksın(bir ihtimal o pc hurdalılarında eski bir işlemci bulabilirsin ancak benim bildiğim kadarıyla pentium 3 işlemciler anakarta çakılı durumda)

Blacksmith
01-11-2008, 13:35   |  #5  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

dostum xp nın calısması ıcın mınımum 256 mb ram gerekır..sen 128 var dıyorsun kasması agırlasması gayet normal.

phidess
02-11-2008, 10:37   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.