Format Dahi Atmıyor ! [Çözüldü]

Erhan Tiryakioğlu
07-04-2010, 17:39   |  #1  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Selam Chip Online.

Bu gün bir arkadaşıma format atmaya çalıştım bilgisayar biraz uyduruk ama sorun yoktu bu gün format Atacaktım ve XP Pro. CD sini taktım netse normal bildiğimiz gibi başladı boot ettim CD yi falan vs. sonra daha yepyeni çalışan diskde olmadı dedim deek bir şey var SP3 entegreli diskle denedim olmuyor Vista denedim olmuyor (Vistada yükleme başladığında Mavi ekran hatası veriyor) Diğer XP cd si ile denedim olmadı Perfect XP CD si ile denedim bu kez görmedi Diski Bile Bunun sorunu eminim donanımsal ve Ya Disk Okuyucuda yada HDD'de yada kablolarda dedim Tüm hepsini kontrol ettim halâ olmuyor sorun ne ? Siz bana sorun ben cevaplayayım ?

Şimdiden Teşekkürler Bu Bilgisayar canımı çok sıktı : )

Sorun çözüldü Sorun; "BAD SECTOR" (İlk Başlarda hiç ihtimal vermemiştim ama Low Level Format Atınca Anladım : ))

Son Düzenleme: Erhan Tiryakioğlu ~ 08 Nisan 2010 20:59
GameRMan
07-04-2010, 17:48   |  #2  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,045 mesaj

Erhan vista yüklerken mavi ekran vermesi ram' e yüklenme nedeniyle olup, ram in hatasının ozaman ortaya çıkması anlamına geliyor olabilir. Makinada kaç gb ram var bilmiyorum ama diğelimki 1*1 2 gb yada 2*2 gb birii çıkartıp tek ramle format atmayı deniyebilirsiniz. yine yaparsa daha sonra diğer ram i takıp ötekini çıkartırsınız. Böylece iki ram ide tek tek denemiş ve hatanın ramdan kaynaklanmadıgını anlarsınız. 2. bir fikir ise evet HDD olabilir. ram ler işe yaramaz ise geçicide olsa bir HDD tedarik ederek, sistem kurmayı deneyebilirsiniz. eğer o HDD ye kurmuyorsa anakartta sorun vardır. Yani Erhan Kısacası Onu tak onu çıkar vs deneme yanılma yapılmadan bulunamaz.

Erhan Tiryakioğlu
07-04-2010, 17:55   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

anladım ancak şu an ram tedarik etmem çok zor abimlere kadar yürüyüp dğer ramleri almam lazım ki çok uzak. Ayrıca şu an bir Parduş denemesi yapıcam PC de inşallah olur.

GameRMan
07-04-2010, 17:59   |  #4  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

evet eğer tek ram takılı ise tabiğki başka yerden tedarik etmelisiniz. Cünki benim eski makinalarımdan birinde aynı sorun vardı baska bir ram tedarik edip denemiştim. Sorun çıkmamıştı. Ram i denedikten sonra cevap yazarsan tekrar bakalım Erhan , Yani üstadlarda ilgilenecektir. Umarım hal olur :)

Son Düzenleme: GameRMan ~ 07 Nisan 2010 18:00
Erhan Tiryakioğlu
07-04-2010, 18:01   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Ayrıca yaptığım bilgisayarın ram'i 512 mb Vistayı sadece deneme amaçlı kurmuştum.

Erhan Tiryakioğlu
07-04-2010, 18:06   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: GameRMan  

evet eğer tek ram takılı ise tabiğki başka yerden tedarik etmelisiniz. Cünki benim eski makinalarımdan birinde aynı sorun vardı baska bir ram tedarik edip denemiştim. Sorun çıkmamıştı. Ram i denedikten sonra cevap yazarsan tekrar bakalım Erhan , Yani üstadlarda ilgilenecektir. Umarım hal olur :) 

Parduş deneyimimden sonra Sorunun HDD'den olduğunu anladım sanırım : ) Farklı HDD de deneyeceğim : )

Son Düzenleme: Erhan Tiryakioğlu ~ 07 Nisan 2010 18:43
canerece3
07-04-2010, 18:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
433 mesaj

Sorun büyük ihtimalle hdd'de.Sana önerim bozuk diske low format uygulaman... Googleden biraz araştırırsan  işine yarayacak birşeyler bulursun.

Erhan Tiryakioğlu
07-04-2010, 19:54   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Arkadaşlar sanırım sorunu çözdüm ama daha denemedim, Bad Sector sanırım yarın HDD'yi alıp düzeltmeye çalışacağım.

kartal7
07-04-2010, 22:13   |  #9  
kartal7 avatarı
Yıllanmış Üye
380 mesaj

bence sorun bios,tan kaynaklanıyor benim aynı sorun vardı 3 ayrı  xp cd,si ve + vista + pardusu denedim olmadı servise götürdüm bios,unu değiştirdiler sorun çözüldü.

crixallis31
08-04-2010, 00:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Hdd sıfırlamak low format davası için ortalıkta maxblast die bir yazılım var onu dene istersen olmadı hiren boot yazılımını bul netten onu patch olayını halletikten sonra oluşan iso dosyasını cd'ye yazdır onun aracılığıyla başlat hdd tool kısmında hdd'yi sıfırlamak için gereken yazılımları kullanabilirsin dilersen hdd markalarına ait olanları da mevcut içinde.Tabi  sorunu hala halletmediysen...

zxsel
08-04-2010, 00:53   |  #11  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

eger pc de daha onceden vısta yada vın 7 gıbı ısletım sıstemı yuklu ıse yada hdd sata hdd ıse xp cd gormez

pc takılı sabıt dısk yok der yada donar bunun cozumu ıse su

once pc sıstemı cokertmeden once cpu z programı yukleeyıp ordan manıbordı tıklayıp chıpsete karsısına bak

chıpset atı mı ıntel mı n vıdıa mı ornek  ıntel ıse xp cd nlıte programı ıle  ıntel sata raıd  ı yukleyıo netten entegre edıp nero ıle dıskı kalıba yazdır deyeceksın ondan sonra  normal format atar pc

lınklerı verıyom  atı nvıdıa  ıntel chıpset olan anakart  sata drıverlerını verıyom hangısı ıse onu yap cdye

not:eger sıstem coktu zaten ama chıpsetı bılmıyom dersen 3 adaet cd yap bırıne atı bırıne ıntel  chıpset ekle

hangı cd okur ıse zaten format devam edecektır 

http://www.notebook.gen.tr/noteb ... ta-drivers-t18.html  burdan tum  sata drıverlerı yukleyebılırsın

not:eger bu ıslemı yapmayı beceremez ısenız bır yontem daha var oda bıostan sata raıd denetlıyıcılerı  dısable yapmak yada  sata modu ıde yapmak olcak tır aksı takdırde forma t  basarısız olacaktır..

xp cd lerı vısta vın7 yada sata hdd olan  pc lerı formatta gormez....by zxsel

Son Düzenleme: zxsel ~ 08 Nisan 2010 00:55
hamann7725
08-04-2010, 03:09   |  #12  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

buna benzer bi sorunu arkadaşın bilgisayarında yaşamıştım ve makine beni çileden çıkardı.En sonunda biostan kaynaklandığını anladık....

GameRMan
08-04-2010, 09:42   |  #13  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Erhab Evet Bad sector de yapar biliyorsun :) Sen En iyisini Bir HDD tedarik ederek denemeye çalış inş. olur.

Erhan Tiryakioğlu
08-04-2010, 20:57   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Yok Gamerman abi Bad Secto olduğunu başta çakmıştım ama ihtimal vermemiştim bad sectorleri düzelttim kurdum HDD'ye Windows 7'yi  en sevmediğim sorundur Bad sector : ) Kullandığım Programlar : HD Tune Pro. ve HDD Low Level Format Tool (Bence en iyileri bunlar)

Herkese Yardımlarından dolayı teşekkürler.

Erhan Tiryakioğlu
08-04-2010, 21:05   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: zxsel  
eger pc de daha onceden vısta yada vın 7 gıbı ısletım sıstemı yuklu ıse yada hdd sata hdd ıse xp cd gormez

pc takılı sabıt dısk yok der yada donar bunun cozumu ıse su

once pc sıstemı cokertmeden once cpu z programı yukleeyıp ordan manıbordı tıklayıp chıpsete karsısına bak

chıpset atı mı ıntel mı n vıdıa mı ornek  ıntel ıse xp cd nlıte programı ıle  ıntel sata raıd  ı yukleyıo netten entegre edıp nero ıle dıskı kalıba yazdır deyeceksın ondan sonra  normal format atar pc

lınklerı verıyom  atı nvıdıa  ıntel chıpset olan anakart  sata drıverlerını verıyom hangısı ıse onu yap cdye

not:eger sıstem coktu zaten ama chıpsetı bılmıyom dersen 3 adaet cd yap bırıne atı bırıne ıntel  chıpset ekle

hangı cd okur ıse zaten format devam edecektır 

http://www.notebook.gen.tr/noteb ... ta-drivers-t18.html  burdan tum  sata drıverlerı yukleyebılırsın

not:eger bu ıslemı yapmayı beceremez ısenız bır yontem daha var oda bıostan sata raıd denetlıyıcılerı  dısable yapmak yada  sata modu ıde yapmak olcak tır aksı takdırde forma t  basarısız olacaktır..

xp cd lerı vısta vın7 yada sata hdd olan  pc lerı formatta gormez....by

Abi o kadar çabalamaya hacet görmedim : )

zxsel
09-04-2010, 20:02   |  #16  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

:=))))))