Format Sonrası Harddisk Kayıpları!

santiagoramon
30-07-2008, 12:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
128 mesaj

Arkadaşlar şu ana dek 7-8 kere format attım bilgisayarıma,vista kurdum beğenmedim-xp kurdum,xp kurdum beğenmedim vista kurdum bu ikilemi bir çok kez yaptım ve diski hep sildim.
    Fakat benim gözlemlerim her format sonraı disk sanki azalıyor.Örneğin 80 Gb lık disk format atarken;C:64.997 mb gözüküyor fakat şu an diskim 63,4.D diskim ise 11.000 Mb.
   Peki bu format sonrası silinen dosyalar falan,bir yerlerde kalıyor ki veri kurtarma işlemi yapılıyor.Kısaca ben Harddiskimi %100 nasıl temizlerim?Fabrika çıkışı haline nasıl getiririm?

fdumanli
30-07-2008, 12:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
414 mesaj

CD yi tak ve PC ye reset at.Açılırken KUR çalışır. Ordan diski biçimlendirip sistemi yüklersin.

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 12:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Format Atarken disk biçimlendirme seçeneklerinde karşınıza Çıkan
NTFS ( HIZLI )  seçeneğini değilde normal biçimlendirmeyi seçip ileri derseniz tamamen diskiniz sıfırlanmış kadar olur..

tabi bunun için daha farklı Low label format programlarıda var diskini ilk haline döndürdüğü söylenen ama konu ile ilgili profesyonel değilseniz bu tip programlar diskinizde geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilirsiniz...

istediğiniz olay için en temiz yol üstte bahsettiğim Biçimlendirmedir..

santiagoramon
30-07-2008, 12:52   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
128 mesaj

Sorun yüklemede veya harddiskte hata sorunu değil ki?Benim derdim her format sonrası silinen dosyaların bir şekilde sabit diskte kalması.Düşünsenize 10-20 formatta ne kadar biriktiğini!İşin tezatı siz yeni bir yükleme yaptığınızda sanki herhangi bişey olmamış gibi sanıyorsunuz!Oysaki o dosyalar sistemi yavaş yavaş kastırmaya başlıyor.
   Dediğim gibi veri kurtarma işlemleri ile 5 yıl öncesinin dosyaları kurtarılabiliyor,bilgisayarcılar 150$'dan başlıyor.Tv'lerde de görüyoruz emniyet silinen dosyaları bulabiliyor.İşte ben bunu diyorum harddiskim sıfır cillop gibi ,fabrikadan çıkan hale nasıl döner?

Son Düzenleme: santiagoramon ~ 30 Temmuz 2008 12:53
santiagoramon
30-07-2008, 13:00   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
128 mesaj

Sakarboy Hızlı biçimlendir ile Çabuk biçimlendir arasındaki farkı anlatmışsın?Yanlış anlama ama,sen denedin mi?Bazan biliyorsun her yazılan doğru olmayabiliyor?Yani dediğin gibi yapıcam,pekala o zaman şu an C diskim 63,4,yani 65 ve üssünü görürmüyüm?

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 13:01   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Bahsettiğiniz olayı şu şekilde anlatmaya çalışayım.. format atılırken HIZLI biçimlendir seçeneğinizi seçtiğinizde Diskiniz eski verileri tamamen silmez yani eski verilerin üstüne bir nevi yeni bir katman oluşturup yeni verileri yazar... Bu yüzden bir takıp programlar kullanılarak eski verilere alt katmanlardan ulaşılabiliyor. tabiki bu her zaman %100 bir çözüm olmuyor
çünkü diskin üzeri siz programları kurdukca ve tekrar format attıkca eski verilere ulaşma şansı okadar daha zorlaşmaya başlıyor..

Sizin için Normal biçimlendirme yapmanız sizin için en kolay ve sorunsuz biçimlendirme olacaktır..