Format sonrası kaybolan Partition[örnğ.D]

viking20
29-06-2010, 10:48   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Format Sonrası kaybolan Partition[örnğ.D],
Bilgisayarıma Sağ Tuş -->Yönet/Bilgisayar Yönetimi/Disk Yönetimi / Disk 0 'kısınmının sağ tarafında taralı bölüm varsa o bölüme Sağ Tuş yeni bölüm oluştur de ve kullanmadığın bölümü tekrar aktive et.

Peki olasılıklar neler:
1. Formatlarken C'yi silmiş olabilirsin,böyle bir durumda windows otomatik olarak D: sürücüsünün harfini C: olarak ayarlayacaktır,sizde bu C: bölümünü formatlamışsınızdır.
yani C: yi silip D: yi formatlamış olabilirsiniz.
2. C: bölümü FAT32 ile biçimlendirilmiş, D: bölümüde NTFS ile biçimlendirilmiş olabilir. Böyle bir durumda da FAT32 den daha yeni bir dosya sistemi olan NTFS'yi göremiyor olabilirsiniz.
3.Bir de şöyle bir ihtimal var: Bir hata sonucu D sürücünüz harfsiz kalmış olabilir, bu durumda Bilgisayarım'da göremezsiniz ama mesela PartitionMagic gibi bir programda o bölümü görürsünüz . Böyle bir durum varsa bölümün üzerine sağ tıklayıp: {Advanced>Change Drive Letter Menüsün'}den disk bölümüne bir harf atayarak sorunu çözebilirsiniz.Kolay gelsin.

Son Düzenleme: viking20 ~ 31 Ocak 2011 01:51
şafak89
19-08-2010, 18:44   |  #2  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

saolsında bu işlem için prgrama grek yokki yönetten disk yönetiminden de yapılıur bunlar ;)

viking20
20-08-2010, 11:29   |  #3  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
7,681 mesaj
Alıntı: şafak89  
saolsında bu işlem için prgrama grek yokki yönetten disk yönetiminden de yapılıur bunlar ;)
ilk önce foruma giriş tarihine,sonrada mesaj sayına baktım;acaba acemi birimi diye?
Çünkü yukarıda ki ana metinde verileni doğru dürüst okumadığın gün gibi ortada.Afedersin yukarıda hiç program adı geçiyor mu?nereden çıkardın? Acemi biriside değilsin,hayret!!
-----
(3.Bir de şöyle bir ihtimal var: Bir hata sonucu D sürücünüz harfsiz kalmış olabilir, bu durumda Bilgisayarım'da göremezsiniz ama mesela PartitionMagic gibi bir programda o bölümü görürsünüz.)
demişim ama o olasılıkların irdelenmesi sadece.Yani ola ki D sürücüsü harfsiz kalmış ise....vs.
Çünkü o durumda : Bilgisayarım'da göremezsiniz ,deniliyor.Ve çözüm sadece program üzerinden mümkün olabiliyor. 3. şık da senin bildiğin bir çözüm(programsız ama)varsa ,söyle biz de görelim.

Son Düzenleme: viking20 ~ 20 Ağustos 2010 11:42
Atilla Sarıtaş
20-08-2010, 12:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Partition diyince Partition Magic ile karıştırmış galiba :))

şafak89
21-08-2010, 00:48   |  #5  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj
Alıntı: viking20  
ilk önce foruma giriş tarihine,sonrada mesaj sayına baktım;acaba acemi birimi diye?
Çünkü yukarıda ki ana metinde verileni doğru dürüst okumadığın gün gibi ortada.Afedersin yukarıda hiç program adı geçiyor mu?nereden çıkardın? Acemi biriside değilsin,hayret!!
-----
(3.Bir de şöyle bir ihtimal var: Bir hata sonucu D sürücünüz harfsiz kalmış olabilir, bu durumda Bilgisayarım'da göremezsiniz ama mesela PartitionMagic gibi bir programda o bölümü görürsünüz.)
demişim ama o olasılıkların irdelenmesi sadece.Yani ola ki D sürücüsü harfsiz kalmış ise....vs.
Çünkü o durumda : Bilgisayarım'da göremezsiniz ,deniliyor.Ve çözüm sadece program üzerinden mümkün olabiliyor. 3. şık da senin bildiğin bir çözüm(programsız ama)varsa ,söyle biz de görelim.
öncelike ne bu şiddet ne celal :) resim ilk önce partiton magic ekranı gibi geldi :) bide dediğin gibi en sonraki yere bakmıştım üşengeçlik :)
nese ama o dediğin 3. ihtimal içinde programa gerk yokh disk yönetiminde kayıp partitona sağ tıklayıp harf eklenebilyior benim bildğim :)

Son Düzenleme: şafak89 ~ 21 Ağustos 2010 00:53
viking20
21-08-2010, 11:59   |  #6  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
7,681 mesaj
Alıntı: şafak89  
öncelike ne bu şiddet ne celal :) resim ilk önce partiton magic ekranı gibi geldi :) bide dediğin gibi en sonraki yere bakmıştım üşengeçlik :)
nese ama o dediğin 3. ihtimal içinde programa gerk yokh disk yönetiminde kayıp partitona sağ tıklayıp harf eklenebilyior benim bildğim :)
ne alaka,
şiddet ne celal miş?
sen direkt olarak beni itham ediyorsun,
ben de açıklama gereği duyuyorum,olay bu.
disk yönetiminde kayıp partitona sağ tıklayıp harf eklenebilyior benim bildğim :)
dediğini,bunu ispat edebilir misin?(yardım menüsünden filan)

cash31
21-08-2010, 19:56   |  #7  
cash31 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
188 mesaj

aynı sorun bende de vardı. 80 gblık harddiskin 31 gb ını görüyordu windows. partition manager adlı bi program var oradan hallettim kullanışı basit.diske yeni bi harf veriyor düzenliyor.inş yardımcı olabilmişimdir.