format sorunu

eminelbasi
08-02-2019, 21:15   |  #1  
eminelbasi avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Öncelikle merhaba. Lenovo z580 ideapad sahibiyim ve pc mde win7 kurulu. 2.el olarak yaklaşık 3 ay önce aldım. İlk başlarda gayet iyiydi ancak son zamanlarda oyunlarda yeteri kadar performans alamıyorum. Mesela son grafiklerde 120 130 fps oynadığım oyunu artık en düşük grafiklerde 50 60 fps ancak oynayabiliyorum. Format atmaya karar verdim araştırdığımda recovery tuşuyla kolayca format atılabildiğini gördüm ancak bende bu adımlar olmuyor çünkü system recovere basıldığında format başlaması gerekirken bende başlamıyor hiçbir şey olmamış gibi windows açılıyor. Bunun da nedeni daha önce pc format görmüşse ve recover dosyaları zarar görmüşse recover tuşuyla format atılamıyormuş. Şimdi ben ne yapabilirim nasıl format atabilirim ya da eski haline döndürebilmek için ne yapabilirim önerilerinizi bekliyorum :)

klyglsn
09-02-2019, 00:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

şimdi evvela format atınca durum düzelecekmi ona bir karar verin yani performans düşüşü dirver ayarlarından mı oyun sistemindenmi neyse format atacaksanız başlattaki bilgisayarımı sağa tıklayarak masa üstünde göster deyin sonra buna sağa tıklayarak yönet deyin oradanda disk yönetimine tıklayın sağda çıkan çerçeverde bir backup alanı oluşturulmuşmu bir bakın sürücü yolu atanmamışsa atayın  yok hiçbirşey gözükmüyorsa pcnizin orjinal sürümünü internetten windowsdan indirin orjinal sürümünde bir sıkıntı olmaz sonra lenovonun sitesinden sürücüleri indirirsiniz şayet anakartınız veya içerisindeki orjinal anahtar silinmişse lenovonun servisine göndereceksiniz şu anlatılan yolla windows anahtarını öğrene bilmeniz lazım https://support.lenovo.com/do/tr/solutions/ht103102

Son Düzenleme: klyglsn ~ 09 Şubat 2019 00:06
eminelbasi
09-02-2019, 00:53   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Peki performansı arttırabilmem için önerebileceğin bir yol var mı ? Formatı son çare olarak düşünmeye başladım.