format sorunu

kaan270
16-12-2007, 23:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

SELAM ARKADASLAR BENIM SORUNUM SU;PC IM ACER ASPIRE T650,P4 2.93GHZ VE ORJINALINDE YANI YENI ALDIGIMDAN BERI UZERINDE WIN XP FAMILIE EDITION VERSIYON 2002 SERVICE PACK2;BENIM AMACIM BU OZELLIKLERE SAHIP OLAN MAKINAMIN DILI FRANSIZCA BEN ISE DILINI TURKCE YAPMAK ICIN WIN XP PROFESSIONEL VERSIYON 2002 TURKCE BIR ORJINAL CD ILE ILK ONCE FORMAT ATIP SONRADA KURMAK ICIN ISLEMLERE BASLADIM;PC CD DEN BASLADI VE KURULUM DOSYALARI YUKLENDI HARDDISK BOLUMLEME YERINE GELDIGIMDE BILGISAYARDAKI KULLANILAN ALAN YADA BOS OLAN KISIM GORUNMEDI 4 TANE BOLUM CIKTI SOYLE YAZIYODU "Bilinmeyen disk alani"VE ve ALTINDA BOS YAZIYODU VE ENTER A BASTIGIMDA MAVI BI ekran VE SOYLE YAZILAR BIR HATA ALGILANDI VE WIN DURDURULDU BIOS AYARLARINA YADA ONBELLEK BIOSLARINA VE BIOS GUNCELLEMESINI KONTROL EDIN FALAN YAZIYOR:SUANDA BENIM NE YAPMAM GEREKIR BU SORUNU NASI COZECEGIM BILEN VARSA LUTFEN YARDIM ETSIN MSN:yenilmezkenan@hotmail.com

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 20 Aralık 2007 10:19
sah1n
17-12-2007, 10:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Senin sorunun donanımsal bir problem gibi görünüyor Hard disk inde sorun olabilir.Peki o harddisk bölümünde 4 tane bölüm yazan yerlerin hepsini Sil sen ve sonradan tekrar bölmeyi denesen bi.

Borga-x
17-12-2007, 10:23   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bence donanımda bır sorun yok ama HDD'ının butun bolumlerını sıl ve bırleştır daha sonra tekrar bölümlendirip sıstem kuracagın HDD'e XP'yı kur. Xp kuruldugunda dıger boldugun HDD ılk basta goremezsın ama bu bolunmuş kısmı XP'de bulup Format atabılırsın.Sen sıstemı yukle o kısımda da sana yardımcı oluruz.

matrax551
17-12-2007, 15:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
801 mesaj

format-c diye bir proğram varmış.sistem çökünce geri yüklüyomuş.aranızda bilen var mı?

kaan270
18-12-2007, 00:15   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Arkadaslar d ye basiyorum sileyim diye sizin gibi ama fayda etmiyo hangi tusa basarsam baszayim o mavi ekran cikiyor ve bir hata algilandi xp kurulumu durduruldu diyo olmuyor yani

Papatyasever
18-12-2007, 00:59   |  #6  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Bence sorun kesinlikle donanımsal. Öncelikle kurulum esnasında HDD ya bölümlenmemiş ya da ham olarak görünür, bilinmeyen alan olarak görünmez. Ama arkadaş bilinmeyen disk alanı olarak göründüğünü ve boş göründüğünü (buradan anladığım boş alanın boyutunun yazmaması)söylüyor. Bir diğer husus eğer arkadaş kurulumda yanlış bişey yapmış olsa, yani diski bölememiş olsa bile sistem hata mesajı verip bios güncellemesi önermez. Sorun büyük ihtimalle HDD'nin sistem tarafından tanınmaması, HDD'de bad sector oluşmuş ya da tamamen bozulmuş olması ya da  HDD'nin bağlantılarında bir hata oluşmuş olma ihtimaline karşı HDD ve anakart bağlantı noktalarının kontrol edilmesinin gerekliliği. Ama bütün kontrolleri tek başına yapabilir mi bilemem....

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 18 Aralık 2007 01:21
beltan
18-12-2007, 12:23   |  #7  
Üye
57 mesaj

dostum tam emin değilim ama yinede ya varsayımla hareket ediyorum

hdd kin çok büyük olabilir ve xp de bunu tanımıyo olabilme ihtimalini düşünüyorum

sen bios ta load default (biosu fabrika ayarlarına geri
yükle ve sonra tekrar dene hata mesajında vediği gibi biosunu güncellemen gereke bilir

ama ben senin yerinde olsaydım denemekten çekinmezdim

kaan270
19-12-2007, 00:11   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj

Sizi anliyorum ben soyle soyleyeyim pc im gecen yaz aldim ve bugune kdr hic ne format ne xp yukledim aldigim orjinalinde duruyor yani benim tek derdim pc de birazda virus oldugunu dusunerekten hem format cekeyim c ye hemde turkce xp kurayim dedim amacim bu biosu fabrika ayarlarina alsam bisey olurmu pc ye yani hersey gidermi acaba?bundan emin degilim yani arkadaslar pc acer daha yeni sayilir ve ayni pc den ablam ve abimde de var yani bu uc 3 bilgisayardada denedim ayni seyler oldu sorunu nerden cozmekle baslayacagim sasirdim valla anakartim amerikan ami ve pc nin kasasinida hic acmadim daha tekrar yardim lutfenn :(