FORMAT

vedatytkn
06-04-2010, 12:16   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
64 mesaj

mrblar konuyu tam olarak nereye yazacağımı bilemedim uzmanına sorda yeni konu açamadığımdan buraya yazdım bende bilgisayarım baya ağırlaştı sürekli sorun çıkartıyo format atmak istiyorum ama ana kartın cdsini kaybettim format attıktan sonra bazı donanımları yüklemem gerekiyo ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

Kapalı Hesap (135391)
06-04-2010, 13:25   |  #2  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

İternetten bul ?

Semih Özyurt
06-04-2010, 13:33   |  #3  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

anakart cdsine gerek yok o cd'nin içinde sadece ses kartının driveri gerekli senin için onuda netten bulursun

clickonline
06-04-2010, 20:39   |  #4  
clickonline avatarı
Yıllanmış Üye
459 mesaj

Everest ile bakarsın biz sana buluruz.Eğer onboard ise anakart marka modelini ver.

a.ozcan
06-04-2010, 20:44   |  #5  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Everest programını indir.Parçaları öğrendikten sonra çok kolay.

vedatytkn
07-04-2010, 10:30   |  #6  
OP Üye
64 mesaj

cdnin üzerinde ıntel yazıyordu format attıktan sonra baya birşey yüklüyordu peki ekran kartıyla ilgili birşeyler yüklemek te gerekmiyor mu

vedatytkn
07-04-2010, 10:55   |  #7  
OP Üye
64 mesaj

everestten neye bakıp size yazmam gerekiyor şimdi birde onboard ne

44onat44
07-04-2010, 11:09   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

hangi fotmatı atacağına bağlı xp mi atacaksın sp3 at. hemen hemen bütün donanımları kendi buluyo.....yardımcı programlarıda sen kurarsın(ör:flash plyer). ama tavsiyem win7 ben kullanıyorum sorunda yok cd leri var ama hiç gerek duymuyorum......

44onat44
07-04-2010, 11:10   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

dediğimi dinle ekran kartı falan kurmana gerek yok artık.... o eskide kaldı yeni sistemler kendi buluyo.....

kartal7
07-04-2010, 11:47   |  #10  
kartal7 avatarı
Yıllanmış Üye
380 mesaj

http://download.chip.eu/tr/Advan ... ersonal_877395.html burdaki programı kur  aç yardımcı programlara tıkla/yönetici araçları/sistem tıkla bilgisayarının donanım listesi ortaya çıkar isimlerin hepsini yaz sana yardımcı olalım.

srkndemir
07-04-2010, 15:39   |  #11  
Yeni Üye
24 mesaj

Windows 7 ve Vista da driver a pek ihtiyaç yok. Ama internet bağlantın varsa yani formattan sonra girebiliyorsan internete Driver genius adlı bir program var driver larını test edip programlarını internetten kendi yüklüyor...

vedatytkn
07-04-2010, 18:05   |  #12  
OP Üye
64 mesaj

çok teşekkür ederim xp professional yüklicem programı kurup yazarım listeyi

aslanbiçen
07-04-2010, 18:20   |  #13  
Taze Üye
10 mesaj

Kardeş öncelikle anakart cd in için geçmiş olsun :) ama hiç üzülme onun için zaten ordaki driverler eski onların çoktan yeni sürümleri çıkmıştır.gelelim sorununa senin hiç bir sorunun yok bence,en basit yoldan sana şunu öneririm hangi işletim sistemini kurarsan kur o sana kılmış ama kurduktan sonra DRİVER MAGİCİAN programını netten yükle full sürümü bir çok yerde var giveaway tarafındanda bir çok defa ücretsiz verildi bu program senin pc nde ne eksi varsa hepsini ve en son sürümlerini bulup yükleme yapar. anakardın driverleini netten kendin yüklemeek istersende pc ni açıp anakart modelini okuyup nette yazarsan anakartının resmi sitesinde bütün anakartların sürücü driver ve bios yazılımları vardır inşallah yardımcı olabilmişimdir eğer bi sorunun varsa yazarsan her türlü yardımcı olabilirim kolay gelsin.

vedatytkn
07-04-2010, 21:52   |  #14  
OP Üye
64 mesaj

oldun kardeşim çok sağol o zaman ben şimdi format atim blgisayara ondan sonra o dediğin programı kurup driverları yüklesin

vedatytkn
07-04-2010, 22:26   |  #15  
OP Üye
64 mesaj

elimde bi tane xp professional cd si var ama format atamıyorum bilgisayardaki sürüm cd dekinden daha yeni diyor ne yapmamı önerirsiniz yeni bi xp cdsi mi alim ve hangisini alim yada internetten birşeyler yapabiliyormuyuz

aslanbiçen
07-04-2010, 22:29   |  #16  
Taze Üye
10 mesaj

Oldu kardeş sen at formatı sonra netten indir programı.Son sürümü driver magician 3.49 dur.Full bulamassan eğer resmi sitesinden son sürümü indir ve aşağıdaki serial ve ismi gir.Serialnumber: A9L64dFfE1-8854F  Username: GiveAwayOfTheDay Programı kurduktan sonra aç, üst sağ tarafta HELP yazar onu tıkla orda REGİSTER yazar oraya serial ve ismi girdinmi full olur.sonra  live update yazan yere tıklayıp programı güncellersin. Driverlerini yüklemek içinde sadece update yazan yere tıkla  lazım olan bütün driverleri bulucak  sonra tek tek download tıkladınmı driverleri yüklemeye başlar.eğer bir sorun yaşadınmı yazarsın ama sanmıyorum programın kullanımı çok kolaydır. Tekrar kolay gelsin.

Son Düzenleme: aslanbiçen ~ 07 Nisan 2010 22:31
aslanbiçen
07-04-2010, 22:42   |  #17  
Taze Üye
10 mesaj

Kardeş eğer kurulu işletim sistemini elindeki cd ile kurmuşsan güncellemelerinden dolayı daha yeni olduğunu söyler.Tekrar kurabilmek için pc ni baştan başlatıp cd rom dan kurmanlazım şayet bios ayarlarında önyükleme açıksa cd den önyükleme için bir tuşa basın der o şekilde windows başlamadan önce kurman gerekir ama acemiisen zorlanırsın.

vedatytkn
08-04-2010, 13:25   |  #18  
OP Üye
64 mesaj

çok anladığım söylenemez ama önceleri format atıyordum dediğin gibi cdden ön yükleme yapıyordu ama şimdi öyle olmuyo bios ayarlarından ön yüklemeyi nasıl açabilirim

aslanbiçen
08-04-2010, 17:15   |  #19  
Taze Üye
10 mesaj

Genelde bütün anakartlrda bios ayarlarına delete tuşuyla girilir, pc ni ilk başlattığında üst üste delete tıkladınmı bios ayarlarına seni yönlendirir.Oradan advanced bios bölümünde cd rom seçili hale getirmen gerekiyor.cd rom görünmüyorsa muhtemelen hardisk seçilidir onu değiştir bu arada xp cd si takılı olsun, save yap tekrar pc ni başlatılıcak önyükleme için tuşa bas  görünürse olmuştur.Olmamışsa pc ilk başlattığında üst üste f12 tıkla ben öyle yapıyorum ve içinde cdrom da dail bazı seçenekler çıkıyor ve cd rom tıklayorum daha sonra ön yükleme için tuşa basınız yazıyor ama bazı anakartlarda f12 tıklayınca bu seçenek çıkmaya bilir .bu seçenek yoksa eğer bios ayarlarını f7 tuşuyla sıfırlarsın ,çünkü eskiden oluyodu yazmışsın şimdi olmamasının sebebi muhtemelen  başka birine format attırmışsan bios ayarlarını değişmiş.Kardeş sen dene bios ayarlarından kesin halledilecek bir durum, halledemessen akşam kendi bios ayarlarımdan kontrol edip tam olarak  cd rom'u nasıl seçili hale getireceğini burdan yazarım. saygılar kolay gelsin.

vedatytkn
08-04-2010, 18:28   |  #20  
OP Üye
64 mesaj

boot menu diye bir şey var girişte onu seçtim orda advanced yazan bölüme girdim
spread spectrum      disabled (seçili)
cpu host frequency   auto
cpu ratio selection    locked
sdram frenquency    auto

chıpset configuration 
resource configuration 
peripheral configuration 
system hardware monitor

bu menü çıktı karşıma galiba advanced boos dediğin yer burası burdan hangisinden ayar yapmam gerekiyo

aslanbiçen
08-04-2010, 21:15   |  #21  
Taze Üye
10 mesaj

benim anakartta girişte f12 tıklayınca boot menü çıkıyor amaadvanced diye bişey yok cd rom,hardisk,usb cdrom vb seçenekler çıkıyor cd rom tıklayım kurulum yapıyorum ve bios menüsüne girbilmek içinde açılışta delete tıklıyorum ama bios menüsünde biçok seçenek vardır orada advenced bios görünür zaten sen bios menüye değil boot menu ye girmişsin ama oradanda cd rom seçeneğiyle direk yükleme olması lazım en iyisi  sen everest ultimate yükle ve oradan anakartının modelini öğren ve burada anakart modelini yaz. Sana bios ayarlarını nasıl yapacağını umuyorumki çok daha iyi açıklayabilirim.  ve umuyorumki senin anakartını kullanaan biçok arkadaşta vardır inş  onlarda bu konuyu okuyorlarsa yardımcı olurlar.Mesela benim anakart modelim GİGABYTE X48DQ6 bunu öğrenmek için pc kapağını açıp anakartın üstünde büyük harflerle yazan bölümü okursan tam olarak anakartın modelini öğrenmiş olursun  ben bir çok insana  hiç cd olmadan pc kurdum driverlerini yüklemem için pc kapağını açıp anakart markasını okumam yeterli oluyor.Everst kurup öğrenebilirsin ama fortmat atmayı düşündüğün için bu şekilde daha kolay hiç uğraşmadan öğrenebilirsin.sonuçta everesti de ilk defa kullanıcaksın orada bütün sürücüle ve kartların modelleri yazar kafanı boşuna karıştırmak zorunda kalmassın aç yan taraftan pc kapağını kapağı açında diğer yan kapağa yaslı olan anakarttır onun üstünde anakart marka ve modeli mutlaka yazar.

vedatytkn
09-04-2010, 10:49   |  #22  
OP Üye
64 mesaj

Son Düzenleme: vedatytkn ~ 09 Nisan 2010 10:53
vedatytkn
09-04-2010, 10:54   |  #23  
OP Üye
64 mesaj

everestten anakart özelliklerim bunlar

aslanbiçen
09-04-2010, 12:24   |  #24  
Taze Üye
10 mesaj

senin ana kartta bios menüsüne girince sayfanın en üstünde yan yana dizili vaziyette MAİN - ADVANCED - SECURİTY - POWER -BOOT - EXİT YAZIYOR anakartının resmi sitesinde böyle gözüküyor sana şunu söyleyebilirim pc açılışında delete tıkladınmı ilk olarak bios menüsünde main sayfasında durursun cd rom ayarlarını yapabilmek için üst tarafta BOOT yazan yere tıkla ve orada CDROM seçili hale getir, eğer getiremiyorsan bios menüye ilk girdiğinde main sayfasında kal ve F9 tıkla arddından F10 tıkla ve enter de ardından windows açılncayakadar bekle ve xp cd ni tak ve pc baştan başlat, büyük ihtimalle cd den önyükleme için bir tuşa basın dicek .Eğer burada anlamadığın bişey varsa yazarsan  o noktayla ilgili daha detaylı yazabilirim inş halledersin.

Son Düzenleme: aslanbiçen ~ 09 Nisan 2010 12:27
vedatytkn
10-04-2010, 00:07   |  #25  
OP Üye
64 mesaj

formatı attım dediğin programdan da bütün driverları indirdim bilgisayar 10 numara oldu abi allah razı olsun zahmet verdim uğraştırdım seni hakkını helal et teşekkürler herşey için