format

afidan
15-06-2006, 11:48   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
67 mesaj

arkadaşlar xp yüklü ps formatlamak istiyorum ama 98 açılış disketini takıyorum bilgisayar normal bir şekilde açılıyor.disketi görmüyor ne yapabilirim. başka nasıl format atabilirim.

make-believe
15-06-2006, 12:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
afidan
arkadaşlar xp yüklü ps formatlamak istiyorum ama 98 açılış disketini takıyorum bilgisayar normal bir şekilde açılıyor.disketi görmüyor ne yapabilirim. başka nasıl format atabilirim.
Hocam yanlış yapmışşsın. Windows 98 disketiyle windows XP'yi kuramassın. Elinde windows XP CD'si varsa, ki umarım vardır, Biosa gir ve boot device olarak birinci device'ı CDROM'a ayarla ve kaydet çık. Bu işlemle bilgisayarın CD'den başlamış olacak. CDrom sürücüne Windows XP Cd'sini tak ve bilgisayarını yeniden başlat. Windows XP kurulumu başlıyacak. Buradan adımları takibet, format ta atabilirsin, Windows XP'yi de yeniden kurabilirsin. Kolay gelsin.  

Sadece format atmak istiyor, Windows XP'yi kurmak istemiyorsan, Window 98 disketinden açınca bilgisayarını önce Fdisk komutunu gir, bu komut NTFS partisyonunu silmeye yarar. Ondan sonra da format komutuyla format çekmelisin.

Son Düzenleme: make-believe ~ 15 Haziran 2006 12:57
afidan
15-06-2006, 13:20   |  #3  
OP Üye
67 mesaj

sağolasın dostum. 1. paragraf tamamda 2. paragraf
fdisk ise benim bilgisayar fat32 ondan olabilirmi.fdisk komutunu gir diyorsunda nereye girecem bilgisayarı tekrar çalıştırıyorumya disketi görmesi ve okuması gerekmezmi?

Recep Baltaş
15-06-2006, 15:53   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bu sorunun cevabı çok daha önceden Windows Xp SSS/FAQ bölümünde verilmiştir.

Lütfen bir daha soru sormadan önce orayı bir kontrol ediniz.Sorunuz cevabı orada bulunabilir.

kays
28-09-2006, 11:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

Cool arkadaşım  sen şimdi pc nine  98  kurmak mı istiyorsun  normal bir şekilde açılıyorsa  onun bayos ayarlarından açılışı diskten ayarla bakalalım bu sefer olacak mı?