format

HPQ-User
22-04-2008, 23:43   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

serhat--007 sormuş:
formatı  ben kendim evimde çekebilirmiyim formatın bir zararı  var mı  illa bilgisayarcıyamı götürmek lazım.Ben evde nasıl format çekerim bilgisayara  bu soruları cevaplarsanız sevinirim cevaplamasanızda canınız sağolsun

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
benim bilgisayarım dell ınspıron 6400 model

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1; Zango 10.3.37.0)

Sefa Adak
22-04-2008, 23:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Bilgisayarınızı formatlamak için illa bilgisayarcıya götürmenize gerek yok.Öncelikle bir Xp Cd'si temin etmelisiniz ve formatın nasıl atıldığını öğrenmelisiniz.

Aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz:

Banned
23-04-2008, 00:04   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Tabi bilginiz yoksa format denemelerinizi direk bilgisayarınızda değilde ücretsiz sunulan wirtual disk yazılımını kullanarak sanal makinada yapmanızda fayda vardır.

Son Düzenleme: khramn ~ 23 Nisan 2008 00:08
Alibaba
23-04-2008, 00:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

format fiziksel bir işlem değildir. diskin bilgi alanını parselleme/organize etme işlemidir. diske birşeyler yazmaktan farkı yoktur. birşeyler yazarken yazdığınızın anlamı vardır, formatlarken disk digital sıfır değeriyle doldurularak önceki kalıntılar silinmiş, yüzey de denenmiş olur. hızlı formatta bu, veri alanlarına da değil, sadece veri takip alanlarına yapılır. format bir diskteki bilgilerden kurtulmanın en hızlı yoludur. çünkü içerikle ilgilenilmeden yeniden organize edilir, dümdüz temizleyici boşlukla doldurulur.

frkn_ua
23-04-2008, 01:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

eğer kendiniz format atmayı düşünyorsanız gerekli yedeklemeleri ve sürücüleri hazır hale getirdikten sonra bu işlemi yapın...

GateSXraY
23-04-2008, 01:45   |  #6  
Yeni Üye
41 mesaj

Format atma işlemi xp'de çok basittir. Gerekli olan sadece dosya yedeklemek için gerekli harici bir hdd yada bolca dvd. Bunların yanında bir adet xp cd'si.

Dosyalarınızı yedekledikten sonra (eğer bilgisayarınız ilk açılışta cd okuyorsa) xp cdnizi takın ve bilgisayarınızı kapatın. Kapattıktan sonra tekrar açın ve ekrana gelen yönergeleri izleyin. Gayet basit olduğunu göreceksiniz...

Gelelim zararlarına. Aslında fiziksel olarak formatın bir zararı yok. Ancak harddisk üzerine veri yazılıp silinme işlemi yapıldığından her formatta bilgisayarınız biraz daha yavaşlayacaktır. Bu yavaşlamayaı önceleri farkedemezsiniz (çünkü çok azdır.)

Yani ne kadar az format hdd'niz için o kadar uzun ömür...

Alibaba
23-04-2008, 02:25   |  #7  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

HÖ???
arkadaşım bunları söyleyecek yetki ve sorumluğu nerden aldın, ünvan ve yetkini açıklar mısın?
bilimsel açıklamanı, delillerini ve statünü merakla bekliyorum. merak etme senle bir derdim yok, sana bu şekilde öğreten eğitim kurumuna hesap soracağım.

GateSXraY
Format atma işlemi xp'de çok basittir.
...Gelelim zararlarına. Aslında fiziksel olarak formatın bir zararı yok. Ancak harddisk üzerine veri yazılıp silinme işlemi yapıldığından her formatta bilgisayarınız biraz daha yavaşlayacaktır. Bu yavaşlamayaı önceleri farkedemezsiniz (çünkü çok azdır.)

Yani ne kadar az format hdd'niz için o kadar uzun ömür...

canfer_06
23-04-2008, 03:37   |  #8  
Yıllanmış Üye
274 mesaj

format bilgisayarı yavaşlatır diye bir şey diyemeyiz , performansı arttırmak her zaman kişinin elinde diye düşünüyorum...

Code
26-04-2008, 15:59   |  #9  
Üye
97 mesaj

evınde tabıkı format atablırısn ancak drıverlarının var oldugundan yada bulabılcegınden emın olman gerekır:) yanı abartılcak bı konu deıl bı zararıda yok