formatta sorun

history83
07-12-2007, 20:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

arkadaşlar bilgisayarıma format atmam gerekiyordu ancak format atarken cd den önyükleme sırasında "windows bir sorunla karşılaştı bilgisayarınızın zarar görmesini engellemek için yükleme durduruldu" diyor.aslında daha altında biraz daha yazı var hepsini yazmadım bir bilgisayarcıya sordum hdd min sorunlu olabileceği driver yüklemem gerektiğini söyledi.ancak bilgisayarı aldığım bilgisayarcı bana birtek anakartın driverini vermişdi elimde başka driver yok ve yükleyemedim.bu yüzden windows 2000 i denedim onu yükledi sorunsuz.şimdi xp yi tekrar yüklemek istiyorum ama o hata çıkıpduruyor.nasıl yüklerim xp yi yardım bekliyorum.

swordmaster_65
07-12-2007, 20:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

galiba mavi ekran hatasından bahsediyorsun mavi bir ekran geliyor. bu durumda ramlarında bir sorun olabilir ve hdd de bir sorun olma ihtimalide var cok sıklıkla format atıyorsan yada baya eski bir hdd ise

Banned
07-12-2007, 21:20   |  #3  
Banlandı
181 mesaj

arkadaş sorun %90 hardiskindedir hardiskin çok format attığın için gitmiş olabilir

history83
08-12-2007, 00:53   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

bilgisayarı topyalı 8 ay falan oldu samsung hd080hj modeli hdd nin.bu sürede 2nci format.ilk formatta da aynı sorun oluşmuştu bilgisayarcıya götürdüm direkt olarak sorunu çözdüler,ama 50 lira masraf aldı.şu an bu parayı veremem bu yüzden yardım istiyorum.nasıl yapıyolarsa onlar sorunu çözüyo.elimde monitör ve anakart dışında driver yok.ucuz olması için ekran kartı ve ses kartı gibi şeyler on board.
bu arada d ve e diskleri hdd nin çalişiyor sadece c ye format attım.şu an ki sistemim 2000.driverler için bi programla yedek almışım ama nasıl kullanıcağım bilemedim.driver backup dosyası oluşturdu ve içi bayaği bişeyle dolu bu dosyanın.bu dosyayı da d ye yedeklediğim için görebiliyorum.

Son Düzenleme: history83 ~ 08 Aralık 2007 00:57
swordmaster_65
08-12-2007, 11:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

sisteminde overlock yok degil mi eger varsa onu kaldır önce daha sonra ramlarının saglam oldugundan emin misin iki adet ram varsa cıkart teki ile dene yada bir yerden ram bulmaya calıs. bu durumda hdd de bir sorun yok gibi görünüyor bunun olmasının ikinci sebebide ramdır. dedigim gibi denemye calıs

history83
08-12-2007, 11:55   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

overlock yok sistemde.ram 1 tane 512 mb.işlemcim amd sempron 3000 processor at/at.ramin sağlam olduğundan nasıl emin olabilirim bilmiyorum ama sağlam galiba çalişiyor çünkü.

swordmaster_65
08-12-2007, 15:57   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

ara sıra mavi ekran hataları veriyor mu bilgisayar oyun oynarken felan:(
yada memtest die bir program onu kullanabilirsin. ramlerini kastırarak hatallı olup olmadıklarını anlıyor.

buradan indirebilirsin.

Son Düzenleme: swordmaster_65 ~ 08 Aralık 2007 16:00
history83
08-12-2007, 19:37   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

vallahi oyunlarda hiç mavi ekran hatası almadım şu ana kadar memtest i indirdim ilk taramamda 42 hata buldu.hiçbişey yapmadım  sadece programı kapadım tekrar aradım hiç hata yok dedi.sonra yine denedim problem yok dedi.

Papatyasever
10-12-2007, 21:46   |  #9  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Memtest86+ programını bir kez işletmen hataları bulman için yeterli olmaz. Programın çalışma penceresinde alt satırda "Pass" yazan kısımda 10 rakamını görünceye kadar çalıştırman gerekir. Bu, testin üstüste 10 kez tekrarlanacağı anlamına gelir ki bu sağlıklı sayılabilecek bir test için minimum rakamdır. Bütün bu proses sonunda hiç hata bulmasa bile bu RAM'in %100 sağlam olduğu anlamına gelmez ama tek bir hata bile bulursa bu RAM'in %100 bozuk olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla pogramı ilk işletmende bulduğu 40 küsür hata RAM'in bozuk olduğuna işaret ediyor. Sonraki işletmende hata bulmaması seni aldatmasın. Kurulum sorununu alternatif yöntemlerle çözsen bile o RAM büyük ihtimalle ileride sorun çıkaracaktır...

history83
11-12-2007, 00:56   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

programı belki 15 defa daha kullandım ama hiç problem var demedi.o 40 hatayı verdiğinde de sürekli aynı şey yazıyodu ekranda.o yazıyı hatırlayamadım bi daha çıkarmı diye taratıyorum ama hata yok diyor.bir arkadaşim biraz bilgili bu konularda ona sordum bende de var o problem dedi yapabileceğini söyledi ancak bayramdan önce yok.hdd m sata dır,disketle ilgili bişeyler dedi,driver falandedi pek anlamadım.

lujiyano
11-12-2007, 14:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
251 mesaj

Büyük bir ihtimâl hdd arızalı mavi ekran orada çıkar Ram'lerin de arıza olsa uzun bir şekilde beeeep sesi duyarsın. Sana tavsiyem Bios'tan Hdd kaldır sadece ,cd room kalsın öyle dene. Olmaz sa HD tune programı var ondanda Hard disc'ini bir tarattır. aynısı değil ama buna benzer bir olayda benim başıma geldi ben Hd'i kaldırıpta attım sende bir dene.....Kolay Gelsin

lujiyano
11-12-2007, 14:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
251 mesaj

Bu arada birde Harddisc'in power bağlantılarını kontrol et.

history83
11-12-2007, 14:26   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

valla bi tane kırmızı kalın kablo var o bağlı diğer bi 4 lü kablo var o da bağlı bi sorun yok gibi gözüküyo

Papatyasever
11-12-2007, 14:30   |  #14  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Sağlam bi sistem kuramama sorununu ben de yaşadım zamanında. Yeni aldığım tertemiz bilgisayara 3-4 faklı CD'yle 5-6 kez format attım. Her seferinde seninki gibi sorunlar verdi. Sonunda hem HDD değişti hem DVD writer, hem de RAM. DVD writer arızalı olduğu için Windows CD'lerini okuyamıyordu. HDD bozuk olduğu için DVD writer'ın zar zor okuyabildiği verileri ise yazamıyordu. Vs. vs. Anlayacağın HDD de bozuk olabilir, Ram de, başka bir şey de, hatta hepsi birden bozulmuş da olabilir... Bazen kendi kendine çırpınıp durmak yerine servise gitmek en çıkar yol...

Edit: "Sende de amma şans varmış be birader..." diye düşünenler için şunu söyleyeyim olayın kesinlikle şansla alakası olduğunu düşünmüyorum. Benim yaptığım gibi "bak burası iyi bir yere benziyor" diyip önünüze çıkan ilk yerden almak yerine ticaret ahlakını ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya önem veren yerlerden alışveriş yapmakla ilgisi olduğunu düşünüyorum... Bu vesile ile üç beş kuruş fazla kazanmak için söküle takıla etiketindeki yazıları bile silinmiş çıkma RAM takan zihniyeti kınıyorum. Ayrıca "HDD'nin ide kablosu da bozulmuş, kasayı açmışsınız galiba?"  diyerek hatayı kullanıcıya yıkma gayretlerine soyunan zihniyeti de kınıyorum...

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 11 Aralık 2007 14:54
Borga-x
11-12-2007, 14:59   |  #15  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Buda en guzel sıstem alma işini parça parça alıp hepsını toplamanız olacaktır. Dandık bileşenlerle yapılan sıstemlere ve onlara harcanan paralara acıyorum..

history83
12-12-2007, 00:54   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj
Papatyasever
Bazen kendi kendine çırpınıp durmak yerine servise gitmek en çıkar yol...

galiba dediğin gibi artık tek çıkar servis.şu an için maddi durumum olmadığından gitmek istemiyodum fakat kürkçü dükkanına yol gözüküyoAğlıyorancak bilgisayarı aldığım mağaza kesinlikle eski yada arızalı bi mal satacak cins bir yer değil.yıllardır bu işi yapıyor ve tanışıklığımız eskiden.bilmiyorum ben belki bişeyleri hatalı yada eksik yapıyorum,açıklıyorum.konuya da çok hakim değilim ancak ortada bi sorun olduğu ve çözülmediği en azından kendi çabamla çözemediğim gerçek.şu çıkan ekrandaki şeyleri tam anlamıyla yazayım ve yaptığım işlemleri ve eğer sorunu yine servis çözerse kesinlikle yazıcam belki de çok basit bişeydir.çünkü serviste daha önce1.5 saat felan kalmıştıGeek

matrax551
17-12-2007, 15:09   |  #17  
Yıllanmış Üye
801 mesaj

format-c diye bir proğram varmış.sistem çökünce geri yüklüyomuş.aranızda bilen var mı?

maverick_ozel
26-12-2007, 06:30   |  #18  
Yeni Üye
20 mesaj

bence sen o harddiski başka bi bilgisayarda dene.çok saçma gelebilir ama bu benim başıma geldi bütürlü format atamadım hdd den oldugunu biliyodum hatalar hep o yöndeydi.hdd almaya gittim yeni bilgisayar aldım:Deskisini akrbama verdim on numara calıstı hiç bi arıza vermedi ilginç olan eski parcalarımda on numara calıstı kablolara kadar kontrol etmiştim bilmem anlatabildimmi.8 ay cok kısa süre harddisk için ondan bunları sölüyorum ki samsungmuş.

EAD
26-12-2007, 11:23   |  #19  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

ARKADAŞLAR BEN BİLGİSAYARIMA AŞA YUKARI 2000 KERE FORMAT ATIRDIM HİÇ BÖYLE SORUNLARLA KARŞILAŞMADIM HDD MİN BİRİ ÇOOOK ESKİ DİYERİ YENİ SAYILIR 3-4 KERE SİSTEM TOPLATIM AMA HDD LER SADECE 1 KERE DEGİŞTİ VE GENE SİSTEM TOPLATCAM CRYSİS 2 İÇİN
SORUNU OLAN ARKADAŞA DİREK HDD DEGİŞTİRSİN WESTEN DİGİTAL 250 GB HDD ALSIN KISAYOLDAN ÇÖZÜM

ARTI history83 ARKADAŞIMIZ BİLGİSARLA BERABER SADECE ANAKARTIN DRIVER NIN VERİLDİGİN SÖLEMİŞTİ HANI SES KARTINI DRIVIRI HANI EKRAN KARTINI DRVIRI HANİ MONİTÖRÜN DRIVIRI
BU NEBİÇİM İŞ BU PC NİN MARKASI DANDİK GALİBA

Son Düzenleme: EAD ~ 26 Aralık 2007 11:30
history83
29-12-2007, 22:07   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

inanırmısınız bir aydır sorun öylece duruyor.bilgisayarı sadece internete gireceğim zaman açıyorum.hem işimin yoğunluğundan hem bilgisayarın durumundan.şu an w2000 yüklü ve herşey iğrenç görünüyor.şimdi bana ne adamlar var 30 ytl. nin çenesini yapiyor götürmüyo servise diyebilirsiniz ama bu pc ye yine format atılması gerektiğinde yine aynısını yapacak anlaşilan,ben sorunu anlamak istiyorum.neden böyle diye.w2000 i sorunsuzca kabul eden donanım niye xp yi kabul etmiyo?yada buna xp yi nasıl yüklediler daha önce?konuyu araştirdiğimda çoğunluğun hdd sorunu ile ilgili fikirde birleştiğini gördüm ama bana değiştir dışında bişey diyen olmadı.pc nin parçaları dıştan sıfır gibi duruyo tozdan falan da etkilendiği yok.daha 8 aylık sistem ve ikinci format oldu(tı).
EAD arkadaşim dandik falan demiş,bilmeni isterim herkesin maddi durumu iyi değil.adam 2500 ytl ye pc toplatır servis driverleri vermez bu durumda pc mi dandik olur?işi yapanlar mı?zamanında 2nci el 6600 aldım 400 liraya hala kullnıyorum.arkadaşim benden önce garantili sıfır sx1 aldı 640 liraya 2 senedir sürekli biyerlerinden arıza çıktı daha geçen ay davası sonuçlandı.elektronik alet bu biraz da şans.
monitörü zaten ayrı aldım onun driveri var.kasa için elimde sadece anakartın driveri var.bi arkadaşim sistemin onboard olduğu için driver ayrıca olmaz dedi, ne kadar doğru bilmiyorum ancak hdd nin driveri varsa ki nerden bulurum onu da bulamadım yüklesem bi belki hallolacak?mesela w 2000 i ilk kurduğumda ekran görüntüsü 16 ydı anakartın cd sini takıp yüklemeleri yaptım renkler çözünülürlük falan düzeldi 32 ye çıktı ve "sound effect" vb. programlar geldi.

omer_6134
29-12-2007, 22:41   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Evet aynı sorun bendede vardı.Sorun HARDDİSK'te.İlk olarak harddiskin kablolarının yerlerini kontrol et.Doğru ise Harddiskte 2 kablo olur.Kırmızı olan anakarta,diğeri PSU'ya bağlıdır.Sen kızmızı olanı yani anakarta bağlı olanın yerini değiştir.(4 Tane girişi vardır.İlk girişin yerini unutma,sonra fişi çıkarıp diğer 3 taneye takmayı dene.)

history83
13-01-2008, 17:48   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

arkadaşlar cd yi takıp yeniden başlatmadan sonra kur dosyaları yükleniyor aşamasında çıkan yazıyı aynen yazıyorum şimdi...

Bir sorun algılan dı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.bu dur hatasını ilk kez görüyorsanız yeniden başlatınız.bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa (ki çıkıyo) aşağıdaki adımları izleyiniz.
Yeterli disk alanınız olduğundan emin olun.(c:20gb,12gb si şu an boş).dur iletisinde sürücü tanımlandıysa sürücüyü devre dışı bırakın yada bir sürücü güncellemesi için üreticiye başvurun.görüntü bağdaştırıcısını değiştirmeyi deneyin.
donanım satıcısından bios güncellemesi olup olmadığını öğrenin.önbellekleme ve gölgeleme gibi bios bellek seçeneklerini devre dışı bırakmayı deneyin.Bileşenleri kaldırmak yada devre dışı bırakmak için güvenli mod gerekirse bilgisayarını yeniden başlatınız gelişmiş başlatma seçeneklerinden f8 tuşuna basınız ve sonra güvenli modu seçiniz.
teknik bilgiler:
*** stop:(burdaki numaraları yazayım mı?)
*** pci. sys_adress (burdaki numaraları yazayım mı?)

eski sistem xp,şu an ki sistem windows 2000,xp yi kabul etmedi.512 ddr2 ram,80 gb hard disc,asus anakart,gerisi onboard.elimde monitör ve anakartın driveri var w2000 le formattan sonra bunlar yüklendi.

barkakeops
14-01-2008, 18:45   |  #23  
Yeni Üye
39 mesaj

Kardeş sabit diskin bölümlenmişse bilgileri depola ve hdd deki bütün bölümleri sil ve bütün hdd ye format. xp kurulacaktır diye tahmin ediyorum. Xp yi kurduktan sonra sabit diskini bölümlendirebilirsin. Kardeşimde de bunun gibi bi sorun çıkmıştı ve böyle hallettik. İnşallah seninkinde de sorun çözülür.

barkakeops
14-01-2008, 18:46   |  #24  
Yeni Üye
39 mesaj

Kardeş sabit diskin bölümlenmişse bilgileri depola ve hdd deki bütün bölümleri sil ve bütün hdd ye format. xp kurulacaktır diye tahmin ediyorum. Xp yi kurduktan sonra sabit diskini bölümlendirebilirsin. Kardeşimde de bunun gibi bi sorun çıkmıştı ve böyle hallettik. İnşallah seninkinde de sorun çözülür.

history83
15-01-2008, 00:20   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

bir tane hdd var o da 3 e bölünmüş durumda
20+20+40