Formatta Sorun

toozme
23-12-2007, 22:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
106 mesaj

Merhabalar.

Ben bilgisayarıma herzaman normal bir şekilde format atıyordum. Fakat bugün atmaya çalıştığımda disk seçme bölümüne geldiğim zaman bilinmeyen disk yazıyor ve herhangi bir şekilde C veya D yazmıyor. Bunun bir çözüm yolu var mı?

[Disket ile ilgili Sabit Diskleri tanıtmak gibi bir yol var galiba ama benim bilgisayarımda Disket sürücüsü yok.]
Şimdiden teşekkürler..

ebozx
24-12-2007, 10:27   |  #2  
Yeni Üye
20 mesaj

xp cd ile bilgisayarı boot et formatı bunun üzerinden at ama öncellikle eger sistem hdd görmüyorsa bios tan hdd göstermen lazım dene olmassa tekrar bakarım
kolay gelsin

LİNUX herşeyimiz:))

Banned
24-12-2007, 11:27   |  #3  
Banlandı
181 mesaj

xp cd ile format at bütün bölümleri sil yeni bölüm olıuştur
ve xp yükleBeğendim

Son Düzenleme: pede2 ~ 24 Aralık 2007 11:28
Papatyasever
24-12-2007, 14:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj
toozme
Ben bilgisayarıma her zaman normal bir şekilde format atıyordum.
Her zaman derken, ne zamandan beri ve ne sıklıkta? Her formatta HDD biraz yıpranır. Eğer çok fazla format attıysan HDD kullanılamaz duruma gelmiş olabilir. Eğer son sağlam kurulumdan sonra bios ayarlarında oynama yapmadıysan sorun büyük ihtimalle donanımsal çünkü sistem HDD görmüyor. Eğer bilgisayarını sık taşıyor ya da yer değiştiriyorsan bağlantı kablolarında sarsıntıya bağlı hasar oluşmuş olabilir, bi kontrol etmmeni tavsiye ederim. Ya da (formatta "her zaman" ifadesini kullanmandan bilgisayarını uzun süredir kullandığını varsayıyorum) bilgisyarının sıcaklık ölçümlerini son zamanlarda kontrol etmişmiydin ya da kasanın içini temizlemişmiydin? Eğer bunları yapmadıysan ısıya bağlı sorunlar oluşmuş olabilir.

toozme
24-12-2007, 16:26   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
106 mesaj
Papatyasever
toozme
Ben bilgisayarıma her zaman normal bir şekilde format atıyordum.
Her zaman derken, ne zamandan beri ve ne sıklıkta? Her formatta HDD biraz yıpranır. Eğer çok fazla format attıysan HDD kullanılamaz duruma gelmiş olabilir. Eğer son sağlam kurulumdan sonra bios ayarlarında oynama yapmadıysan sorun büyük ihtimalle donanımsal çünkü sistem HDD görmüyor. Eğer bilgisayarını sık taşıyor ya da yer değiştiriyorsan bağlantı kablolarında sarsıntıya bağlı hasar oluşmuş olabilir, bi kontrol etmmeni tavsiye ederim. Ya da (formatta "her zaman" ifadesini kullanmandan bilgisayarını uzun süredir kullandığını varsayıyorum) bilgisyarının sıcaklık ölçümlerini son zamanlarda kontrol etmişmiydin ya da kasanın içini temizlemişmiydin? Eğer bunları yapmadıysan ısıya bağlı sorunlar oluşmuş olabilir.
Fazla format atmam sadece virüs girdiğinde veya fazla yavaşlama olduğunda format atarım. Bir arkadaşım F6 ya basmamı söyledi ama hangi aşamada basacağımı bilmiyorum veya böyle bir şey varmı.

maverick_ozel
26-12-2007, 06:13   |  #6  
Yeni Üye
20 mesaj

dostum harddiskin sataysa eger cd yi tak cd den ön yükleme için bir tuşa bas sonra altta geçen yazılarda sata veya f6 gibilerinden bi  yazı gorduğunde f6 ya bas.

toozme
26-12-2007, 08:44   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
106 mesaj

F6 ya basma yöntemini yapmak için sata nın disketini istiyor. Bendede ne disket nede disket okuyucusu var. Bu sorunu çözdüm XP cd sine Sata ları entegre ederek. Yardımlar için teşekkürler...

Blacksmith
29-12-2007, 02:28   |  #8  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

evet bı tanıdıgımında sorununu bu sekılde hallettıgini biliyorum.ozel bi programla sata diskin driverlerini windowsun kurlum cd sine entegre edıyorsun.Bravo :D