formattan hemen sonra virüs

kullanici1234
05-10-2013, 18:09   |  #1  
kullanici1234 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

bilgisayara virüs olduğu için format atıyorum (C)  yerel disk E de resimlerim, videolarım setuplarım filan orda olduğu için açıyorum haliyle orda olan virüsler yükleniyor ne kadar dikkat edip açtıysamda olmadı ( çift tıklayarak değil adres çubuğundan açtım) önerisi olan varsa yardım etsin . virüs birkere yüklendiyse dünyanın en pahalı virüs programı gelse bile kaldıramıyor o yüzden virüs programı önermeyin şimdiden teşekkürler ederim

Son Düzenleme: kullanici1234 ~ 05 Ekim 2013 18:30
TeknoGamer
05-10-2013, 19:02   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
29 mesaj

Antivürüsün  bulduğu virüslerin fotosunu at bi bakalım ona göre bir şeyler söyleriz virüs sality felansa biraz tecrübem var..

padisah
05-10-2013, 21:26   |  #3  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Antivirüsler hakkında çok ön yargılısın.
Rescue diskler ile bu sorunu formatsız çözebilirsin.
Önce temiz bir bilgisayarda burada anlatıldığı gibi programı indir ve cd'ye yazdır.
Sonra bilgisayarını cd/dvd'den açılacak şekilde ayarlayıp rescue disk'i bilgisayarına tak ve rescue disk'i  güncelleştirip tüm bilgisayarı (tüm disk bölümlerini seç) tarat sonrada bulunanları "Disinfection" a basrak temizle. Temizlenemeyen olursa "Delete" ile bulunanı sil.
Bilgisayarın açılınca birde Norton 360 (tam tarama) ve Emsisoft Antimalware (derin tarama) ile bilgisayarını tarat bulunan olursa sil ve varsa tüm harici disklerini (usb flash disk ve harici hddler) aynı programlarla (Kaspersky rescue disk hariç) taratıp (bulunursa) bulunanaları sil.

İmzamdaki güvenlik tavsiyelerini okumanı öneririm ayrıca ilgilenirsen şu an Emsisoft Antimalware'de %50 indirim var.

Son Düzenleme: padisah ~ 05 Ekim 2013 22:32
murat5038
05-10-2013, 22:58   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Kullanıcı, son söylediğin bu işi bilmediğini gösteriyor. Kaspersky IS kullan tüm bellek ve diskleri takıp tarama yap, bunları yaptıktan sonra bulaşma yaşamazsın (En azından silene veya devre dışı bırakana kadar.).

padisah
05-10-2013, 23:37   |  #5  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: murat5038  
Kullanıcı, son söylediğin bu işi bilmediğini gösteriyor. Kaspersky IS kullan tüm bellek ve diskleri takıp tarama yap, bunları yaptıktan sonra bulaşma yaşamazsın (En azından silene veya devre dışı bırakana kadar.).
 Kaspersky'nin indirilmesini ve kurulmasını (kurulsa bile çalışmasını) engelleyen zararlılarda var.

murat5038
06-10-2013, 11:08   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: padisah  
 Kaspersky'nin indirilmesini ve kurulmasını (kurulsa bile çalışmasını) engelleyen zararlılarda var.

Biliyorum, Denemekten zarar çıkmaz.

black_flood
06-10-2013, 11:38   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

kasmaya ne gerek var padişahın önerisi en sağlamı antivirüs yazılımlarına ait kurtarma cdsi ile taratıp temizlemek en sağlamı ilk başta. kasperskyın kurtarma cd' si diğer hiç bir antivirüs tarayıcısında göremediğim realtime özelliğine sahip ve çok iş görüyor. normal derin tarama ayarları yapıldıktan sonra taramayı başlatınca disk içeriğine erişip dolanırken Windows ortamındaki antivirüs gibi dosyaları otamatik bulup siliyor taramanın haricinde.

https://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk

kurtarma cd' si ile yapılan tarama bittikten sonra Windows ortamına geçince hiç bir işlem yapmadan bir anti virüs kur sonra işlem yapmaya başla.

black_flood bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Tolstoy
08-10-2013, 16:24   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
381 mesaj

Önerilerin hiçbir tanesi senin problemini çözmez dostum. Zaman harcama, makinayı yorma.

padisah
08-10-2013, 17:18   |  #9  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: Tolstoy  
Önerilerin hiçbir tanesi senin problemini çözmez dostum. Zaman harcama, makinayı yorma.
  Çözmeyeceğini nereden biliyorsun?
Adam daha konusuna bir mesaj yazmamış konuyu açtı kayboldu. Yazdıklarımızı bile okuyup okumadığı belli değil.

black_flood
08-10-2013, 20:29   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Adam daha konusuna bir mesaj yazmamış konuyu açtı kayboldu. Yazdıklarımızı bile okuyup okumadığı belli değil.

ben onun derdini biliyorum arkadaş çaktırmadan kur Linux hayatını yaşa diyor ama hayal denizinde yüzüyor miyarda 1 den daha düşük bir ihtimal Linux kullanımı çünkü hiç bir Linux dağıtımı Microsoft ürünü gibi daha bilgisayarın b sinden anlamayan bir kişiye dahi hitap etmiyor kaldı ki ben bir çok işletim sistemini kullanabilmeme rağmen yeri geliyor ben bile Linux dağıtımlarında işin içinden çıkamayabiliyorum.

Tolstoy
09-10-2013, 01:58   |  #11  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

Tecrübelerim ve istatistikler öyle diyor. Konulara yaklaşımlar hep aynı ve yetersiz. Konu sahibinin tüm önerilerinizi uyguladığını farzederek yazdım zaten. Ayrıca, böyle konulara bir çok kişinin cevap yazması güzeldir ama uygulayıcı konu sahibinin kullanıcı bilgisi esas can alıcı noktadır. Birçok eksik önerinin içerisinde doğru bir öneri olsa da, karar verici bunu görüp anlamadıktan sonra işe yaramaz. Çokca şahit olduğum bir durumdur. Farzedelimki gördü ve uyguladı. Günümüzde virüs temizliği bir-iki yazılım taraması ile yapılan birşey değildir. Ayrıca bir yığın ayrıntı ve yöntem. Bilen de üçü beşi bulmaz zaten. Bu tür konuların %99'u çözümsüzdür.

Konu sahiplerinin konuyu açtıktan sonra ortadan kaybolmaları ve arkadaşlarının tartışmaları da sık görülen bir durumdur. Bu konuya göre söylemiyorum. Sevgi ve saygısını yitirmiş toplumlara özgü bir davranıştır bu.

Linux ayrı bir tartışma konusu.Ondan bahsetmedim.

padisah
09-10-2013, 17:47   |  #12  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Tecrübelerim ve istatistikler öyle diyor. Konulara yaklaşımlar hep aynı ve yetersiz. Konu sahibinin tüm önerilerinizi uyguladığını farzederek yazdım zaten. Ayrıca, böyle konulara bir çok kişinin cevap yazması güzeldir ama uygulayıcı konu sahibinin kullanıcı bilgisi esas can alıcı noktadır. Birçok eksik önerinin içerisinde doğru bir öneri olsa da, karar verici bunu görüp anlamadıktan sonra işe yaramaz. Çokca şahit olduğum bir durumdur. Farzedelimki gördü ve uyguladı. Günümüzde virüs temizliği bir-iki yazılım taraması ile yapılan birşey değildir. Ayrıca bir yığın ayrıntı ve yöntem. Bilen de üçü beşi bulmaz zaten. Bu tür konuların %99'u çözümsüzdür.

Konu sahiplerinin konuyu açtıktan sonra ortadan kaybolmaları ve arkadaşlarının tartışmaları da sık görülen bir durumdur. Bu konuya göre söylemiyorum. Sevgi ve saygısını yitirmiş toplumlara özgü bir davranıştır bu.

Linux ayrı bir tartışma konusu.Ondan bahsetmedim.

Formattan sonra bulaşan virüslerin rescue diskler ile silinemediğini hangi istatistiklere göre söylüyorsun?

Tolstoy
09-10-2013, 18:11   |  #13  
Yıllanmış Üye
381 mesaj
Formattan sonra bulaşan virüslerin rescue diskler ile silinemediğini hangi istatistiklere göre söylüyorsun?

Kendi istatistiklerim. Yazdıklarımı iyi anlamamışsınız. Kaldı ki rescue diskin yaptığını yapan yazılımlar var artık. Bazı durumlar dışında diske filan gerek yok. Disk sadece bir alternatif durumunda. Virüsler sadece rescue'lerle çözülebilseydi birçok yardımcı yazılım ve yönteme gerek kalmazdı değil mi ?

padisah
09-10-2013, 18:29   |  #14  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Kendi istatistiklerim. Yazdıklarımı iyi anlamamışsınız. Kaldı ki rescue diskin yaptığını yapan yazılımlar var artık. Bazı durumlar dışında diske filan gerek yok. Disk sadece bir alternatif durumunda. Virüsler sadece rescue'lerle çözülebilseydi birçok yardımcı yazılım ve yönteme gerek kalmazdı değil mi ?

Virüsü etkin değilken silmek çok daha kolay ve etkilidir.
Rescuenin yaptığını mesela hangi program yapıyor? (Avast'ın başlangışta taramasını diyorsan o yeni değil ve rescue kadar etkilide değil.)

Tolstoy
09-10-2013, 18:43   |  #15  
Yıllanmış Üye
381 mesaj
Virüsü etkin değilken silmek çok daha kolay ve etkilidir.
Rescuenin yaptığını mesela hangi program yapıyor? (Avast'ın başlangışta taramasını diyorsan o yeni değil ve rescue kadar etkilide değil.)

Rescue'nin özelliği sistem açılışıyla beraber, henüz windows tam fonksiyonlarıyla çalışmaya başlamadan  tarama gerçekleştirmesi. Bunu yaparken de normal olarak zararlı gördüğü ne varsa silmeye çalışması. Her virüsü de sileceğinin garantisi yok yine. Ancak günümüzde kurtarma ortamında çalışan diske gerek duymayan özel yöntemlerle çalışan yazılımlar var. İstediğin dosya ve sürücüyü yöntemine uygun olarak silebilirsin kolaylıkla. Sen istemediğin sürece de gereksiz dosyaların silinmez. Bir çok kullanıcı zaten işlemi yapmakta zorlanıyor.

Ayrıca ilk mesajda daha geniş bir açıdan konuya değindim.

padisah
09-10-2013, 18:49   |  #16  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

"Ancak günümüzde kurtarma ortamında çalışan diske gerek duymayan özel yöntemlerle çalışan yazılımlar var." örnek?

Tolstoy
09-10-2013, 18:57   |  #17  
Yıllanmış Üye
381 mesaj
"Ancak günümüzde kurtarma ortamında çalışan diske gerek duymayan özel yöntemlerle çalışan yazılımlar var." örnek?

O yazılımı bulmak size ödev olsun.  Ayrıca, bu konularda dünyayı da takip etmek lazım. Kullanıcılarımız dünyadan habersizdir. Güvenlik hakkında hiç bir bilgileri yok. Kullanıcıya, şu yazılımla tarat diye öneri yapmak en kolay iştir. Olmadı format. Bunu size göre söylemiyorum yanlış anlamayın.

padisah
09-10-2013, 19:21   |  #18  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

O yazılımı bulmak size ödev olsun.  Ayrıca, bu konularda dünyayı da takip etmek lazım. Kullanıcılarımız dünyadan habersizdir. Güvenlik hakkında hiç bir bilgileri yok. Kullanıcıya, şu yazılımla tarat diye öneri yapmak en kolay iştir. Olmadı format. Bunu size göre söylemiyorum yanlış anlamayın.

KahkahaRescue disk ile aynı işi yapn programlar olduğu rescue disklere gerek olmadığı iddası bana değil sana ait bahsettiğin programın adını sorunca benim bulmamı istiyorsun.
İdda sahibinin kendi iddasını kanıtlaması gerekir ben nasıl senin iddanı kanıtlayayım?
Kanıtı senin göstermen lazım.Göz kırpma

Tolstoy
09-10-2013, 19:27   |  #19  
Yıllanmış Üye
381 mesaj

Mesele kanıtlayamama meselesi değil efendi, bir konuya dikkatleri çekmek. Kafaların artık kalkması lazım.

padisah
09-10-2013, 19:30   |  #20  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Mesele kanıtlayamama meselesi değil efendi, bir konuya dikkatleri çekmek. Kafaların artık kalkması lazım.
 O konuyu alenen açık bir şekilde yazsan herkes için daha kolay olmaz mı?