FProt Nasıl bir ANtiVirus ?

Banned
14-05-2006, 18:22   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

arkadaşlar bende fprot antivirus koruyucu program var bu programın güvenirligi ve taramsı nasıldır. yada bu programı iyi bulmuyorsanız ne önerirsiniz.
birde msn ile ilgili bir problemim var ben biriyle msn yazışırken bir benim pc den karşı tarafa dosya göndermeye çalışıyor msn ve karşı taraf bu dosyayı açıp bakarsa virus onun msninede bulaşıyor ve oda başkasıyla konuşurken konuştugu kişeye o dosyayı gönderme talebinde bulunuyor msn  bu şekilde zincirleme gidiyor bu virusu nasıl sile bilirim veya nedir bu olayın çözümü. msn sildim tekrardan yükledim virus taraması yaptım düzelmedi sorun

şimdiden teşekurler

make-believe
14-05-2006, 21:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Fprot, MS-DOS döneminden günümüze kadar gelen bir antivirus yazılımıdır. MS-DOS döneminde başarılı hizmetleri olmuştur. Ama şimdilerde 'Ben Fprot kullanıyorum ve çok memnunum' diyen birini hiç duymadım. Belki eski popüleritesini kaybetti, ya da hala iyi olmasına rağmen bu alanda kendini yeterince tanıtamadı...
Kullanan var sa, ben de merak ettim şu anki performansını.

viking20
15-05-2006, 01:39   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

http://www.firewallleaktester.com/software.htm
günümüze gelmek gerekirse.

Son Düzenleme: viking20 ~ 15 Mayıs 2006 01:41
lazrailefsanesi
15-05-2006, 18:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Avast,kaspersky,nod32 bunlar bence zamanımızın güvenle kullanılabilecek yazılımlar.Özellikle avast ev kullanıcıları için kople bir paket sunması bence güzel ve kullanılması için güzel bir arti.( msn,outlook,mail,p2p,net,...,taramayı online olarak sürekli yapabiliyor.)

Ironman
16-05-2006, 12:36   |  #5  
Taze Üye
14 mesaj

f-prot bir zamanlar kullanıcılarına virüslü mail yollamıştı.Bu da çok imaj zedeledi.

black_flood
16-05-2006, 14:54   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

günümüzün şartlarına göre gerçek anlamda değerlendirirsek windows ortamında tam bir rezalet bu yazılım dos ortamındaki hükmüde aynı şekilde artık iğrenç.yeni nesil virüs vb zararlılarda yetersiz.testimde kendi kullandığım pandanın dos cdsi f-prot ve symanteci karşılaştırdım.symantece hiçbirşeyi tanımıyor dosta tam bir çöplük.fprotsa yetersiz belli başlı virüsleri tanıyor.pandaninki ise gayet ilginç ama imzası güncelse bugün yani 16 mayıs 2006 gününe kadar çıkan bütün tehditleri a'dan z'ye tanıyor ve hepsini disenfecte yani temizliyor.sistemle alakası olmayan virüslerin oluşturduğu exe 'leride direk siliyor.kaspersky ayrı olarak denedim karantina yapıyor dosta karantine hiçbir zaman çözüm değildi ve artık karantinaya hiç tahamülü yok virüslerin karantinadan bile kaçıp sisteme zarar verebiliyor.windows versiyonu olması antivirüsün günümüz şartlarında zorunlu oldu.piyasada çok çeşitli alternatifler var gerek ücretli gerekse ücretsiz.ama mümkün olduğunca lisanslılardan yana hakkımızı kullanmakta fayda var çünkü free olanlarda teknik destek yok ve ayrıca onlarda bunu farkında olduğu için bir ücretli birde ücretsiz olanını üretiyor.ücretlilerde ekstralar var tabiki ama onlar olmadanda zaten olmuyor tam korunma.teknik destek için başvurduğunuzda ise bu ücretsiz antivirüs dağıtanlara  ( ativir,avg ) önce lisans parası ödeyin sonra verelim diyolar.gerçi lisanslı olsada bu tip firmaların yazılımların başarımı çok düşük seviyede.symantec ve pc-cilindeki güncel açıkları formda yazdım securitide onun için bunlar direk yamalarını yapmadığı için direk çöp yada poşet olmuş durumda.2 adet firma gerçekten çok kapışıyorlar fakat yinede bu 2 firmanın biri tam korumayı ne yaptıysa sağlayamıyor.rootkit teknolojisini içermesine rağmen yeni versiyonları yetersiz.kaspersky yazılımında bu sorunların dışında birde karantina problemi var.eğer karantina olayı kalkmassa kesinlikle ama kesinlikle kasperskyda benim için poşet.piyasada birtek yazılımda karantina yok ve ayrıca aktif exelerdende virüsleri rahatlıkla siliyor güvenli kipte kullanıcının sistemi açıp taratma eziyetinden kurtarıyor.rootkit teknolojisi,truprevent,çok katmanlı firewall,wireless v.b birçok özelliğinle tam biçilmiş kaftan.panda yazılımları bu özelliği nedeni ile çok tercih edilebilir bir yazılım en azından kassa bile %90 ları geçik seyreden bir güvenlik sağlıyor.birde istesm testlere bütün firmaların yazılımlarını tutar ve sonuç çıkartırım ve ayrıca kullandığım virüslü dosyayıda yayınlarım inanmayanlar için ama gerek duymuyorum.kaspersk kullananlar kızacak ama karantina hiçbir zaman çözüm değil örneğini bu plug and plug açığından yararlanan solcanda gördük bilinmeyen obje karantina karantina en sonunda kendi başını yiyor.panda ürünleri ise gayet sessiz ve rahat sadece truprevent uyarıyor engelleyimmi engellemeyimmi engelle dedikmi olay bitiyo o virüs istediği kadar yırtınsın giremiyor sisteme çünkü portu kapatıyor yazılım.tabi portu kapatıyo deyince çalışmayı engellemiyor networkte sadece virüsün girmeye çalıştığı portu kapıyor.sasser worm çıktığında bu teknoloji yoktu fakat firewall yoluyla kapamakta mümkündü.

TuncaBozkurt
16-05-2006, 16:14   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

valla ben ilk olarak norton internet security ile başladım, ama kaspersky nortondan daha güzel.kaspersky yi öneririm.

PoWeRdArK
16-05-2006, 20:14   |  #8  
Yıllanmış Üye
108 mesaj
tuncab
valla ben ilk olarak norton internet security ile başladım, ama kaspersky nortondan daha güzel.kaspersky yi öneririm.
bende aynısını yapdım.

serdarkorkut
16-05-2006, 20:30   |  #9  
Yıllanmış Üye
154 mesaj

Ben norton dan avast a geçenlerdenim ve bence avast da çok güzel kaspersky kullanmadın bilemicem...

zaftolga
16-05-2006, 22:51   |  #10  
Üye
86 mesaj

nod 32 nin deneme sürümü ile lisanslı sürümü arasında fark var mı acaba ?kullanan arkadaşlar cevap verirse sevinirim

Canimsin
26-05-2006, 10:32   |  #11  
Taze Üye
12 mesaj

Avast kullanan kardeşlerim giren viruslerin farkında değilsinizdir :) ben bizzat denedim... virüs soktum yakalicakmı diye yakalayamadı? 1 saat sonra filan buldu ama o virusle 1 saate kalmaz iş bitmiş olur artık silmesinin de tadı olmaz :( şu anda hiçbirini kullanmıyorum formattan sora kurucam kasper düşünüyorum... kasper den önce resmi olarak Mks(arcavir) 1A sıradaydı ) sıralama 1A-1B 2A-2B olarak gidiyodu kasper de 2B olması lazımdı... yakalama oranı %99 du :) mks %100 ama şu anda kasper kurcam.

saygılarımla...

Karadavut
26-05-2006, 14:22   |  #12  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Arkadaşım f-prot'u daha önce kullandım.Bilgisayarı yavaşlatmıyor.Ve virüsleri temizlemedeki başarısı oldukça iyi.Fakat bence kaspersky kullan.F-prot'a göre virüs temizlemesi çok daha iyi.Avast kullanmanı tavsiye etmem.Kaspersky ile yarışamaz avast.