fx 5200 ekran kartı sorunu

sekercimehmet
03-07-2006, 19:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar benm nvidia fx 5200 128 mb ekran kartım var.ilk başlarda sorunsuzca oyun oynayıp,tüm işlemlerimi yapabiliordum.daha sonra ne oldu bilmiorum ama ekran kartı oyunlara girmeye başlayınca takılmaya başladı.takılıor 10 saniye beklior görüntü daha sonra tekrar gelior ve bu işlem her 40-50 saniyede bir oluyor.böölece daha önceden oynayabildiğim hiçbir oyunu oynayamıorum.aslında yeni eski hiçbir oyunu oynayamadığımı söyleyebilirim.daha sonra bende format attım ve tekrardan yükledim herşeyi.ekran kartım 56.64 sürümünün üstüne kurulu.maalesef diğerlerini yemior.nvidiadan indirdiklerimde olsa yemior.örnek 45.56 yada 77.76.ne yapmalıyım ne gibi bi sorun olabilir. yardım ederseniz çok sevinirim Gülümseme

Recep Baltaş
03-07-2006, 21:02   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

91.31 Sürümün denedinmi? Bir de forumun aram fonksiyonunu kullanırsan geçenlerde arkadaşımız driverların hangi kart a dahil olduğunu yazmıştı...

sekercimehmet
03-07-2006, 21:22   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

91.31 sürümü desteklemior.ayreten diğer forumdakileri okudum ama bu sürüm olayıyla ilgili olduğunu zannetmiorum acaba başka ne olabilirki.yinede teşekkürler

make-believe
03-07-2006, 22:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
sekercimehmet
91.31 sürümü desteklemior.ayreten diğer forumdakileri okudum ama bu sürüm olayıyla ilgili olduğunu zannetmiorum acaba başka ne olabilirki.yinede teşekkü
Denedin mi ki, böyle söylüyorsun. Hem ben de baktım modes dosyasından, 91.31'in listesinde fx5200 de var. Bi yükle, bak, oyunlarla test et. Olmadı, aklıma ekran kartının işlemcisinin bozulma belirtileri verdiği geliyor. Bu arada, ekran kartının fanı çalışıyor mu? Kasayı açıp, mutlaka kontrol et, bundan da olabilir. Hatta fanı çalışıyor olsa bile bir süre kasan açık kontol et, bir süre sonra durma yapıyor da olabilir. Bir başka şey de, overclock yaptın mı kartına? Bu da farkında olmadan zarar vermiş olabilir... Bilgi verirsen foruma bizler de merakta kalmamış oluruz...

sekercimehmet
03-07-2006, 22:39   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

91.31'i denedim.denemesem niye sööliyim olmuyor diye.buarada kartın fanı gayet düzgün çalışıor.zaten kasada açık çalışıor.daha önce overclock yapmamdım.daha öncede hiç bi problem yaşamadım.fanda düzgün çalıştığı için bende anlamadım.ısınma olayınında olacağını sanmıorum.yani fan hiç durmuyor zaten.bende zaten kıllanıorum ne olabilmiştir diye en az sizin kadar.

Karadavut
04-07-2006, 00:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
555 mesaj
sekercimehmet
91.31'i denedim.denemesem niye sööliyim olmuyor diye.buarada kartın fanı gayet düzgün çalışıor.zaten kasada açık çalışıor.daha önce overclock yapmamdım.daha öncede hiç bi problem yaşamadım.fanda düzgün çalıştığı için bende anlamadım.ısınma olayınında olacağını sanmıorum.yani fan hiç durmuyor zaten.bende zaten kıllanıorum ne olabilmiştir diye en az sizin kadar.
Kardeş sorun büyük ihtimalle yazılımsal.Bende aynı kartı kullanıyorum en son sürüm driver'ı kullanıyorum şuana kadar bir sorunla karşılaşmadım.Bence kartın driverlarını kaldır tekrar yükle.

sekercimehmet
04-07-2006, 03:59   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

maalesef arkadaşlar ısrar üzerine 91.31'ide denedim tekrardan ama olmuyor.hatta monitör ekran kartını kurduktan sonra donuyor 5 saniye sonra ekran dönüyor ama anında donuyor bu işlem 5-6 kere olduktan sonra kendi kendine restart atıyor.ancak yedekle yaparak bilgisayarı eski haline döndürdüm.yoksa windows'u felanda açmadı.anlamadım ben bu işi! ben tekrar 56.64'e döndüm.çünkü diğerlerinde de aynı şeyi tekrarlıor.Başka ne yapabilirim?

CU_GS7
04-07-2006, 17:24   |  #8  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Ekrankartını alan birini bulup satabilirsin..
Zaten değiştirmekte düşünülecek bir kart değil..
Bence sorun donanımsal olma yolunda ilerlemiş, bu yüzden..

sekercimehmet
04-07-2006, 23:12   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

evet doğru söylüyor olabilirsin.artık donanımsal olarak alet ölmüş olabilir.aslında garantisi devam ediyor.daha yeni yani. gidip değiştiredebilirim. ama eğer hala yazılımsal ise bir sonuç alabilirmiyim diye düşünüyorum. acaba monitörden kaynaklanan bişeymi var acaba diye düşündüm olabilirmiki?başka yinede farklı çözümler varsa bilmek isterim.teşekkürler

OwEn
10-07-2006, 18:47   |  #10  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

windows xp SP2 kur yani fortmatla ve yeni windows kur sonra 91.31 versiyon dirverini yükle bütün donanımları aygıt yöneticisinde dogru ve sorunsuz tanımasını sagla sorunu bir ihtimal düzelebilir düzelmezse kartın kendinde bir sorun war demektir o zaman garanti kapsamında kartı geri götür bir baksınlar. ama sana sorun yok diye geri gönderme olasılıgı %90 dır.onlar kendi taktıkları borda bir sorun görmiyeceklerdir. daha sonra sen ikinci el pc parçası alan bilgisayarcıya kartı satcaksın en fazla 25$ gider. ati 9550 agp kart al kendine o kaliteli oldugu söyleniyor.

biraz hikaye gibi oldu ama basamak bu.

musti868
10-07-2006, 19:17   |  #11  
Yıllanmış Üye
225 mesaj
OwEn
windows xp SP2 kur yani fortmatla ve yeni windows kur sonra 91.31 versiyon dirverini yükle bütün donanımları aygıt yöneticisinde dogru ve sorunsuz tanımasını sagla sorunu bir ihtimal düzelebilir düzelmezse kartın kendinde bir sorun war demektir o zaman garanti kapsamında kartı geri götür bir baksınlar. ama sana sorun yok diye geri gönderme olasılıgı %90 dır.onlar kendi taktıkları borda bir sorun görmiyeceklerdir. daha sonra sen ikinci el pc parçası alan bilgisayarcıya kartı satcaksın en fazla 25$ gider. ati 9550 agp kart al kendine o kaliteli oldugu söyleniyor.

biraz hikaye gibi oldu ama basamak bu.

katılıyorum. Ati Radeon 9550 al. Yazılımsal modifiye edersin 9600XT ayarında çalışır. Yalnız nasıl modifie edildiğini hatırlamıyorum. Forumdaki diğer değerli arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.

tunchg
27-07-2006, 05:28   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

bende geforce fx5200 var bende 91.31 yükledim fakat sanki bilgisayar yavaşladı gibi acaba böle birşeye sebep olur mu yardımcı olursanız teşekkür ederim

boykins
31-07-2006, 21:42   |  #13  
Yıllanmış Üye
122 mesaj

Arkadaşlar bende de fx5200 vardı.Bende arkadaşımızın dediği gibi takılmalarla karşı karşıya kalıyodum.Sorunu PC'yi komple değiştirerek çözdüm Kahkaha

flytorpedo2
23-08-2006, 20:34   |  #14  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

Ben takılmalar yaşadım ekran aniden donuyordu kendini resetliyodu,bios siliniyordu.
Anakart bozuk veya virüs var derken sorun güç kaynağında çıktı.Değiştirdim sorunlar yok oldu.
Güç kaynağı düzgünse ya anakart ya da ekran kartı bozuk gibi gelmekte bana...