fx 5500 sorun

niddo62
29-05-2006, 19:25   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Gülümsememerhaba arkadaşlar.benim ekran kartım (fx5500)bilgisayarı her açtığımda aşırı derecede ses çıkartmaya başladı.fanını temizlememe rağmen halen ses gelmeye devam ediyor.bu sorunu çözmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler..GülümsemeSoru

make-believe
29-05-2006, 21:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
niddo62
Gülümsememerhaba arkadaşlar.benim ekran kartım (fx5500)bilgisayarı her açtığımda aşırı derecede ses çıkartmaya başladı.fanını temizlememe rağmen halen ses gelmeye devam ediyor.bu sorunu çözmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler..GülümsemeSoru
Temizlemene rağmen ses yapmaya devam ediyor sa ve ses katlanılmaz bir hal alıyor sa tek önerebileceğim yol yeni fanla değiştirmen. Ama bilen birine söktür fanı. Çünkü zorlarsan işlemciyi kırabilirsin. Ama yine de fan işlevini yerine getiriyor sa bu sıkıntıya girmeyebilirsin de... Yağlamanı da pek tavsiye edemem çünkü  bir süre sonra yağlanan yer pislik toplayıp daha da fanı çalışmaz hale getiriyor.

LaNeTLi
30-05-2006, 02:17   |  #3  
Üye
87 mesaj

fanı ince makine yagı ile cok aşırı olmayacak şekilde yagla derim. tabi abartmadan sesini kesecek kadar sürsen yeter azına kadar yaga bulama. o zaman make-believe nin dedigi fanın pislenme olayını yaşamazsın fanı temizle ve sonra yagla, bir müddet bekle sonra pc çalıştır 1 saat kadar. yagı sürerken etiketli olan kısmı kaldır ve ordaki çivi gibi duran kızma sür. ben 1 senedir kullanıyorum bu şekilde ne ses var nede pislenmesinde bir artış normalde nekadar pisleniyorsa okadar pisleniyor. ama galiba make-believe arkadaşımız yagın dozajını fazla kaçırmış olacakki biraz pislenme tortu oluşturma sorunu yaşamış

make-believe
30-05-2006, 10:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
LaNeTLi
fanı ince makine yagı ile cok aşırı olmayacak şekilde yagla derim. tabi abartmadan sesini kesecek kadar sürsen yeter azına kadar yaga bulama. o zaman make-believe nin dedigi fanın pislenme olayını yaşamazsın fanı temizle ve sonra yagla, bir müddet bekle sonra pc çalıştır 1 saat kadar. yagı sürerken etiketli olan kısmı kaldır ve ordaki çivi gibi duran kızma sür. ben 1 senedir kullanıyorum bu şekilde ne ses var nede pislenmesinde bir artış normalde nekadar pisleniyorsa okadar pisleniyor. ama galiba make-believe arkadaşımız yagın dozajını fazla kaçırmış olacakki biraz pislenme tortu oluşturma sorunu yaşamış
Bir ara Celeron işlemcinin fanı sürekli duruyor ve makinası donuyordu kardeşimin. Tuttuk makina yağı sürdük. her halde makina yağlarının da türevleri var. Galiba kalın olanını sürmüşüz fana, fan bir süre sonra pislik tutup yine çalışamaz hale gelmişti. LaNeTLi arkadaşımızın dediği gibi ince ve özel makina yağları vardır elbetteki fazla toz pislik tutmayan. Onları kullanmak gerekir.

ugurmar
04-06-2006, 01:49   |  #5  
Yeni Üye
24 mesaj

kardeşim özel yağkullanmıyorsan kesinlikle pislik toplar
fanı temizlemeden özel yağ bile kullansan bi süre sonra durur

temizlemekle uğraşma fanı değiştirsen kardeş

ufuks
04-06-2006, 12:23   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Bir başka neden olabilir. eger ekran kartının fanı ısıya duyarlı olup rpmi kendi ayarlıyorsa sıcaklara dolayı artık hızlı dönmeye başlamıştır duydugun bu seste olabilir.

Medusa42
08-06-2006, 16:13   |  #7  
Yeni Üye
37 mesaj

KArdeş fx5500 de hiç ısıya duyarlı bi fan görmedim en azından bu tür kalitesiz kartlarda sen fanı değiştir yada imkaanın varsa ekran kartını değiştir çünkü bendede var aynısı bilgisayarı açtığımda 8-10 sefer zırrrrr zırrrr ses geliyor bende bunu kesemedim (soğuk havada
)

K.A.Y.A.H.A.N
10-02-2008, 21:02   |  #8  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

*Beğendim

ufuks
10-02-2008, 21:46   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
KAVAS33
*Beğendim
Kardes kafayı mı yedin taa haziran ayının konusunu gundeme getirmişsin bir de sırtarıyorsun.