gaza basınca gelen ötme sesi ?

silici06
21-12-2008, 17:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
702 mesaj

arkadaşlar özellikle sabahları motor ilk çalışınca gaza basınca araba ciyak ciyak bağırıyor. adını unuttum bir kayış var, heralde ondan geliyor diye düşünüyorum ama bilmiyorum? nerden geliyor niye geliyor bu ses

01apachi
21-12-2008, 17:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

fazla gergin olduğundan kaynaklanır, radyatörü soğutan fanın kayışıdır..

trinity
21-12-2008, 18:00   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

tam benim konum gerçi uzmanlık alanım otomobiller değil ama motor motordur.şimdi kayı v kayışıdır demek istediğin ama ondan önce motoru nasıl çalıştırıyon önemli olan o soğuk havalarda marşa basınca biraz bekle rolantide çalışsın marşa basmadan öncede ön yağlama yaptır arabana bu çok önemli hava filitrelerini temizle motorun hakkında bilgi verki daha ayrıntılı şeyler yazayım benzinlimi dizel mi silindir sayısı ürettiği tork önce bunları yaz

silici06
15-01-2009, 19:03   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
702 mesaj

radyatoru soğutan kayış değil çünkü radyatoru elektrik motoru soğutuyor. ya bir zamanlar servis bir kayış değişti adı trigger kayışıydı acaba ondan geliyor olabilir mi ? o zaman servis sonrası faturada yazıyordu bu ne dedim 60.000 km de bir değişiriz önemli parça bu demişlerdi.

01apachi
15-01-2009, 19:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

valla triger kayışından geliyorsa çok tehlikeli.. zamanla aşınıp koparsa yolda kalırsın.
tavsiyem hemen geri servise git.

emre__
15-01-2009, 22:50   |  #6  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

triger olabilir sen gene değiştir kış bakımı yaptır enjeksiyonlu ise enjektör kış geldi antifiriz anladın sen onu :D ama yaptırmışındır. usta normalde kış bakımında bakması lazım ama bizimkiler üşengeç olduğu için açıp bakmıyo :D

ziyaaa
18-01-2009, 03:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
309 mesaj

Servise götür bir an önce aracı fazla gecikirsen sorun dahada büyüyebilir.

Razorback
20-01-2009, 03:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

bir yanlışınızı düzelteyim; triger kayışından asla ve asla bu ses gelmez..
çünkü sizin burda bahsettiğiniz sesin triger kayışından geleceğini varsayalım; böyle bir durumda siz daha bu bahsettiğiniz ötme sesini duyamadan, motor anında öleceği için, ciyaklama sesini trigerden duyacağınızı "varsaysak bile" bu sesi subapların kırılma sesinden önce duymak imkansızdır :)

ifteri
15-02-2009, 13:50   |  #9  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

bu forumda bu soruyu sorarsan alacağın cevapların uzmanlık seviyesi bu kadar olur.triggerden duyduüun ses son ses olur.ikinci aşama tamicidesin.alternatör diye birşey bağlımı motoruna hareketini nerden alıyor ne ile alıyor.bir uzman tavsiyesi.bukonunun mekanikeriyim.bilmediğin konuyu güvendiğin ustaya-servise-danış.hersabah veya gün aşırı kaputunu aç motor bölümünü bilebildiğin kadar incele.başına şöyle bir hal gelebilir-özellikle kışın-ısınmak için motor bölümüne giren kedi cayırtısı ile irkilebilirsin.özür diler kolay gelsin derim

Barış
15-02-2009, 14:19   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

format atmayı deneyebilirsiniz veya en yakın servis bu işi çözer o/c yapıyım derken sistemden olmayın.... xD

ne diyorum ben :)

şaka bi yana o bizim arabadada var ve bi gün kaput açık çalıştırdıgımızda marş  motorundan motora giden kayıştan ses geliyordu

ifteri
15-02-2009, 18:48   |  #11  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj
es-low
format atmayı deneyebilirsiniz veya en yakın servis bu işi çözer o/c yapıyım derken sistemden olmayın.... xD

ne diyorum ben :)

şaka bi yana o bizim arabadada var ve bi gün kaput açık çalıştırdıgımızda marş  motorundan motora giden kayıştan ses

zannedersem yanlışlıkla!marş mororuna giden kayış dediniz doğrusu alternatördür.akuyü beslemek için alternatif akım üreten üretgeç.ac dc ye dönüştürülüp akümülatoler şrz edilir.bu işlem olurken haberimiz olmaz eset smart gibi gizlice işini yapar.kolay gelsin

Barış
16-02-2009, 15:39   |  #12  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
ifteri
zannedersem yanlışlıkla!marş mororuna giden kayış dediniz doğrusu alternatördür.akuyü beslemek için alternatif akım üreten üretgeç.ac dc ye dönüştürülüp akümülatoler şrz edilir.bu işlem olurken haberimiz olmaz eset smart gibi gizlice işini yapar.kolay
hehehe :) araba konusuyla pek ilgim yok malesef :) ama eset yerine kaspersky gibi amerikan kası isterim ;)

ifteri
16-02-2009, 18:15   |  #13  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj
es-low
hehehe :) araba konusuyla pek ilgim yok malesef :) ama eset yerine kaspersky gibi amerikan kası isterim ;)
ustadim cok bilmi;lik sayma/her iki virus programi yuklu sisteme.vistaya kuramami;tim kis i-bende eset kurdum hic sorun cikarmadi.kis i de xp ye kurdum.benimde bir sorum olacak yanitlarsaniz sevinirim.bu yaziyi w7 ile yaziyorum klavyedeki hemen butun i;aretler yer degi;t ve yazarken cok zorlaniyorum.bol virussuz gunler