Geçersiz Boot.ini Dosyası

Banned
20-12-2008, 17:56   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
179 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarı açtığımda windows'u yüklemeden önce "geçersiz boot.ini dosyası" diyor. Bilgisayar gayet normal işliyor ama Virüs veya başka birşey olmasından korkuyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Ayrıca boot.ini dosyası nedir?

SoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoru

::::::::::::::::::::Şimdiden Teşekkürler::::::::::::::::::::::

Son Düzenleme: Banned ~ 20 Aralık 2008 17:56
Banned
20-12-2008, 18:00   |  #2  
OP Banlandı
179 mesaj

Arkadaşlar .ini uzantısı ile ilgili bir araştırma yaptım:

*.INI Dosyaları Uzantıları Nedir ? *.INI files extensions

-Dosya uzantıları:         INI dosyaları

-Dosyanın Uzun Adı:         Windows Initialization File - ayar dosyası

-Açıklaması:         1- Windows ayar dosyası:
Windows programları için ayarları içeren dosyadır. sonraki windows sürümlerinde bu ayarların bir kısmı registry içine aktarılmıştır. son windows sürümlerinde ise yerini XML dosyalarına bırakmıştır.

Not defteri ile açıp bakabilirsiniz. ama normalde program tarafından açılıp işleme konur.

2- Symbian OS ayar dosyası :
Symbian işletim sisteminde kullanıcı tarafından yapılan ayarların saklandığı dosyadır. Not defteri ile açıp değiştirebilirsiniz ama yanlış ayarlama yaparsanız bazı programlar çalışmayabilir.

3- Gravis UltraSound Bank kurulum dosyası:
Gravis UltraSound sound ile kullanılan ses kütüphaneleri hakkında ayar bilgisi içerir. (*.FFF dosyası ses kütüphanesidir.)

-Kullanılan programlar:         Not Defteri

-Program Linki:         notepad-plus.sourceforge.net

Alıntı:  http://www.dosyauzantisi.com/

Peki BOOT.İNİ ne işe yarıyor?

Son Düzenleme: boraalper4 ~ 20 Aralık 2008 18:01
uGuR.uK
20-12-2008, 18:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

boot.ini; bilgisayarda yüklü olan işletim sisteminin başlangıcını sağlar. nasıl cd/dvd'lerde autorun.ini dosyası var ve biz onları takınca orda belirtilen dosya otomatik olarak başlatılıyor, boot.ini'de bilgisayarı açınca hangi windows'un başlatılacağını, yüklü olduğu yeri ve başlangıç seçeneklerini sisteme tanıtır ve başlatılmasını sağlar.

uzmanim.net
20-12-2008, 19:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

Merhaba,
aşağıda çrnek bir boot.ini düzenlemesi mevcut.

örnek bir boot.ini düzenlemesi

Boot Loader]
timeout=30
Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Vista" /noexecute=optin /fastdetect

Bu örnekte bilgisayarda iki adet işletim sistemi mevcuttur.

Timeout süresi saniye cinsinden işletim sistemini seçme ekranının gösterileceği süredir.
Farklı renkle gösterilen her iki alanda disk uzerindeki farklı işletim sistemlerini ifade eder.

Default bölümünde yapacaginiz işlem ile açılışta varsayılan seçili işletim sistemi secebilirsiniz.
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS alanını multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

yaparsanız seçili işletim sistemi Vista olacaktır.
Farklı renkle belirtilmiş alanlardan birisini silerseniz başlanıç işletim sistemi secme ekranından çıkartmış olursunuz.

Banned
20-12-2008, 19:58   |  #5  
OP Banlandı
179 mesaj

Saolun. Peki bu bir virüs olabilir mi? Çünkü geçersiz BOOT.İNİ dosyası diyor. Ama silmeyede korkuyorum. Sonuçta sistem dosyasıda olabilir.

uzmanim.net
20-12-2008, 20:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

boot.ini'yi kesinlikle silmeyin,
Sisteme ait bir dosyadır.

Bilgisayarınızı CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsünden başlayacak şekilde yapılandırın.

Windows XP CD-ROM'unu CD-ROM veya DVD-ROM sürücünüze yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

"CD'den önyükleme yapmak için herhangi bir tuşa basın" iletisi görüntülendiğinde, bir tuşa basıp bilgisayarınızı Windows XP CD-ROM'undan başlatın.
"Kuruluma Hoş Geldiniz" iletisini aldığınızda, R tuşuna basıp Kurtarma Konsolu'nu başlatın.
İkili veya çoklu önyükleme yapılabilen bir bilgisayarınız varsa, kullanmanız gereken yüklemeyi Kurtarma Konsolu'ndan seçin.
İstendiğinde, yönetici parolasını yazın ve ENTER tuşuna basın.
Komut istemine bootcfg /list yazın ve ENTER tuşuna basın. Geçerli Boot.ini dosyanızdaki girdiler ekranda görüntülenir.
Komut isteminde bootcfg /rebuild yazın ve ENTER tuşuna basın. Bu komut, bilgisayarın sabit diskinde Windows XP, Microsoft Windows 2000 veya Microsoft Windows NT yüklemelerini tarar ve sonuçları görüntüler. Ekrandaki yönergeleri izleyerek Windows yüklemelerini Boot.ini dosyasına ekleyin. Örneğin, bir Windows XP yüklemesini Boot.ini dosyasına eklemek için şu adımları izleyin:
Aşağıdakine benzer bir ileti aldığınızda, E tuşuna basın:
Toplam Belirlenen Windows Yüklemeleri: 1

[1] C:\Windows
Yükleme önyükleme listesine eklensin mi? (Evet/Hayır/Tümü)
Aşağıdakine benzer bir ileti alırsınız:
Yük Tanımlayıcıyı Girin
Bu, işletim sisteminin adıdır. Bu iletiyi aldığınızda, işletim sisteminizin adını yazın ve ENTER tuşuna basın. Bu ad Microsoft Windows XP Professional veya Microsoft Windows XP Home Edition olacaktır.
Aşağıdakine benzer bir ileti alırsınız:
OS Yükü seçeneklerini girin
Bu iletiyi aldığınızda, /fastdetect yazın ve ENTER tuşuna basın.

Not Ekranınızda görüntülenen yönergeler, bilgisayarınızın yapılandırmasına bağlı olarak farklı olabilir.
exit yazın ve ENTER tuşuna basıp Kurtarma Konsolu'ndan çıkın. Bilgisayarınız yeniden başlatılır ve "Başlatılacak işletim sistemini seçin" iletisiyle birlikte güncelleştirilmiş önyükleme listesi de görüntülenir.
kaynak: microsoft.com

Banned
21-12-2008, 10:30   |  #7  
OP Banlandı
179 mesaj

saol

nurullah65
11-06-2011, 05:45   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Sa Arkadaşlar
Xp Pro Bilgisayarı açtığımda geçersiz boot.ini dosyası  C: den yükleniyor felan yazıyordu.Bu beni Rahatsız Etti Ve Araştırdım
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Bune Benzer Bi Kodlama İle Düzeltim ve Yeniden Başlattım.Bilgisayar Açıldığında Bir Hata Verdi Ve Açılmıyor.Üzerine Vista Yükledim. Şimdi O Xp yi NAsıl Kurtarabilirim. Yardım Edecek Olanlara Şimdiden Teşekkürler.