Geleceğin Gençleri Bakınız. Lütfen! Lütfen! Lütfen

kyotoprotokolü
11-05-2010, 00:53   |  #1  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

Çok rahatsız olduğum bir konuyu burda yazmak ve tartışmak isterim.
Türkçemiz Yozlaşmasın!

Konu belki çok uzun olacak ama lütfen satırı satırına okuyun ve görüşlerinizi paylaşın gerçekten çok doluyum bu konu hakkında

İnternetin ülkemizde yaygınlaşması ile Türkçemizin nasıl da kirlendiğini hepimiz görüyoruz. Kirlendiğini diyorum çünkü; mecbur kalıyor insan durum böyle.

**ikimz alınca indirimde yaprlar
**qoptum dgqn barı burda yapmaa
**evt grcqtn cq tatlı ablsı bu photo cq gusl cıkmıs

Bunlar sadece bir kaç yerden aldığım örnekler. Daha bunun gibi bir sürü var ki rastalmışınızdır büyük bir ihtimal.
Şimdi Türkçeyi düzgün kullanmıyorlar diyeceğim, ama yalan söylemiş olurum. Çünkü; Türkçe yazmıyorlar ki.

Maalesef Şöyle bir durum çıktı ortaya.
K harfi gitti yerine Q geldi. V gitti Yerine W geldi. Z yerine de artık S yazılıyor. Zaten sesli harfleri söylemiyorum bile hiç kullanılmıyor. Tek kullanılan Sesli harf olarak İ diyebiliriz. Ama onu da artık I olarak yazıyorlar. Yazık. Yazık.
Sadece bununla kalsa iyi. Bu harflerin gittiği gibi artık kelimelerde gitti. Ok artık neredeyse Türkçe bir kelime gibi oldu. Ok yerin Tamam kullansak ne olur yani. Bir yerimiz mi eksilir? Anlamadım gitti. Konuşurken bile artık Ok Bye vs. kullanılıyor çok üzülüyorum.

Artık büyük küçük dükkânların çoğu ingilizce veya çok acayip bir şekilde ingilizce türkçe karışımı kelimelerle(Kebup gibi.) dükkânlara isim veriyorlar. Türkçe isimli bir dükkana rastlamak zor.

Dil yönünden böyle bir parçalanma başlamış gibi. Öyle ki; Sadece bunlar İnternette de yazılmayla kalmıyor. Arkadaşlarımın defterlerine bakıyorum. Bazıları k yerin q vs. Yukarıda belirttiğim şekilde yazıyorlar.
Ben utanıyorum.

Dil gitti dedik. Kültürde yavaş yavaş gidiyor. Örneğin; Bir sürü kişi Rap yapıyor Hip-Hop denilen müziği söylüyor dinliyor vs. Tamam her müziğe ve her dansa açığız. Fakat bunları yaparken kendi dans ve müziğimizi dinlemiyor ve bunlara kötü gözle bakıyoruz. Yetenek Sizsiniz programında da gördük hepimiz.
Bizzat şahit olduk. Her gün 5-10 tane Hip-hop yapan  Rap müzik söyleyen Break Dance yapan kişileri gördük.
Hiç görmedim bir Türk Halk Dansları Grubu gelsin.
Şöyle ilginç Bir olay da anlatmak isterim. Ben Halk Oyunları ile ilgileniyorum. Kafkas, Muş, İzmir vs. 7-8 yöre kadar biliyorum. Neyse, arkadaşlarım cumartesi "ne yapıyorsun?" dediklerinde. Diyorum ki "Foklor çalışmam var." öyle bir yadırgıyorlar ki. "Ne yapıcaksın folkloru?" "Bırak artık" gibi birtakım sözler işitiyorum.
Bu beni çok üzüyor. Diyorum ki "Türk kültürlerini yansıtmanın, tanıtmanın ne gibi bir sorunu olabilir"
"Ee!" diyorlar "Sana mı kaldı tanıtmak ,tanıtınca ne olacak?" diyorlar.

Sizce de Üzücü değil mi? Ama bir Hip-Hop Rap yapan Kişiye bu gibi sözler söylemiyorlar. O kişiler toplumda daha çok rağbet görüyor.

Diğer bir konu. Fazla uzatmayacağım. Üzerinden bir geçeyim dedim.
Ülkemizde Çoğu yerde açılmış yemek frimaları. Ve satılan içecekler. Herkes anlamıştır heralde.
Mc Donalds, Burger Kıng, Coca Cola vs. den bahsediyorum.
Bakıyorum ki Çoğu kişi sürekli olarak gidiyor bu gibi yerlere. Tama yiyin fakat Türk yemeklerinin kat kat güzel olduğu ortada. Lütfen biz kendi kültürümüzü ve alışkanlıklarımızı bırakmayalım.

Bakın Amerikada çorba yoktu. Fakat araştırıyorlar. Bu yediklerinin zaralı olduklarını fark ettiler. Araştırma yapıyorlar. Ne iy ne iyi değil diye. Yavaş yavaş çorba gibi sulu yiyecekler yemeye başladılar.

Bizim kültürümüzüde araştırıyorlar. Herşeyi araştıryorlar. Ama kendi kültürlerini de yaymaya devam ediyorlar. Ve sizi yozlaştırıyorlar.

Bir başka konu. Çok Kısa bir şekilde. Çevremde çok görüyorum. Arabada giderken. Okulda, derste vs.. hatta yolda yürürken bile telefonla mesajlaşmalar. İnterneti chat haricinde kullanmama.
Bu gibi olaylar çok. Böyle tüm gençler afedersiniz ama aptallaşıyorlar. Bir kere araştıma yapmaz internette Okula internet gelir hemen msn, facebook vs. girmeye çalışır. Ben chip online ye giriyorum diye ne kadar laf söyleniyor haberiniz var mı? Ama facebook ta msn de, 24 saat chat leşmek çok normal.

Neyse Çok uzadı.Ama. Artık savaş yok arkadaşlar. Türklerle tarihte bir çok savaş yapıldı. Çoğunu kazandık. En yakın Kurtuluş Savaşına, Çanakkale Savaşına bakın. Artık Savaşla yıkılmayacağını anladılar.
Kültürlerimizi yok ederek bizi aptallaştırarak(24 saat mesajlaşan ve chatleşenlerden bahsediyorum) içimize girmeye çalışıyorlar. Kimsenin haber dinlediği yok. İnternette durur o kadar bir kere bile bakmaz Haber gazetelerine. Böyle hiçbirşeyden haberi olmayan bir Gençlik doğuyor Türkiye de çok kötü.

Hiç birşeyden haberi yok ki. Ne siyaset ne ülkenin durumu. T.C. nin Cumhur başkanın nı bilmeyen insanlar var çevremizde.

Bunun yanında dil gidiyor. Bir yandan kültürünüz yozlaşıyor. Yarın Öbür gün gelir Güçlü ülkeler vurur ensenize alır lokmanızı. Gider.

LÜTFEN ARKADAŞLAR BUNDAN SONRA DİKKAT EDELİM.
Katılan Arkadaşlarım Lütfen Yorum Yapsın ve birlik olalım ankete oy kullanalım. Oy kullanan bir kelimde olsa yorum yapsın.
Bu konuyu okumayan arkadaşların Okumasını sağlayalım Onları haberdar edelim böyle bir konudan.

Dünyanın en uzun forum konusu kadar mesaj atalım ki bunlar boşuna gitmesin. Okuyup geçmeyelim dikkat edelim.
Sözümü ULU ÖNDER ATATÜRKÜN ŞU SÖZLERİ İLE BİTİRMEK İSTERİM

· "Türk" demek "dil" demektir. Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletindenim; diyen insan, her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.”

17 Şubat 1931

· Türk milleti, geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, anneannelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olduğunu görüyoruz. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.

1931

Gaye, bugünkü ve yarınki Türk’ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve en ahenkli Türkçe'dir.

1932

· Bir ulusun dili, bütün bilim kavramlarını oluşturacak şekilde gelişmemişse, o ulusun bilim ve kültür alanında bir varlık göstermesi beklenemez.

· Nitekim biz Türklük dâvasını böyle bir müsbet ölçüde ele almış bulunuyoruz. Büyük Türk tarihine, Türk dilinin kaynaklarına, zengin
lehçelerine, eski Türk eserlerine önem veriyoruz. Baykal ötesindeki Yakut Türklerinin dil ve kültürlerini bile ihmal etmiyoruz.

1924

Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür. Bu sözü burada ayrıca izaha lüzum görmüyorum. Çünkü bu, Türkiye Cumhuriyetinin okullarında birçok vesilelerle eser halinde tesbit edilmiştir.
1936

Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mâna çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekâyı terbiye etmektir.
1936

Geçen Kurultaydan bugüne kadar kültürel ve sosyal alanda başardığımız işler Türkiye Cumhuriyetinin millî çehresini kesin çizgilerle ortaya çıkarmıştır.
1935

Yeni harfleri, millî tarihi, öz dili, sanatı, ilmi, müziği, teknik kurumlarıyla kadını erkeğe her hakta eşit, modern Türk sosyetesi bu son yılların eseridir.
1935

Türk Milleti, ancak varlığını derin ve sağlam kültür sınırlarıyla çizdikten sonradır ki onun yüksek kapasitesi ve fazileti milletlerarasında tanınır. Türk Milletine fıtrî rengini veren bu inkılâplardan herbiri çok geniş tarihi devirlerin öğünebileceği büyük işlerden sayılsa yerindedir.
1935

Son Düzenleme: kyotoprotokolü ~ 11 Mayıs 2010 17:43
kyotoprotokolü
11-05-2010, 00:57   |  #2  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Bazı nedenlerden dolayı anket olmadı ama. Bu konuyu Herkes satırına kadar okusun. Ve hemen hemen forumda ki herkesin haberi olsun ve yorum yapsın. Başka Görüşü olanlarda lütfen belirtsinler konuşalım tartışalım

mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 01:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

sonuna kadar haklısınız ama...
teknoloji forumundayız ve tüm terimler ingilizce
disc image alamıyorum diye konu başlığı açan kişilere de bazen yersiz tepki veriliyor.Bu olmamalı

o zaman crossfire nasıl yapılır konusunu adam nasıl açacak
burası Türk Dil Kurumu sözlüğü değil
biliyorsunuz Türk Dil Kurumu CD'ye de tekerlek diyor. 

windows xp cd =pencereler xp tekerleği
windows vista=perncereler manzara' da olmaz yani

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Mayıs 2010 01:11
Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 01:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: mcafee23  
sonuna kadar haklısınız ama...
bilgisayar forumundayız ve tüm terimler ingilizce
disc image alamıyorum diye konu başlığı açan kişilere de bazen yersiz tepki veriliyor.Bu olmamalı

o zaman crossfire nasıl yapılır konusunu adan nasıl açacak
burası Türk Dil Kurumu sözlüğü değil
biliyorsunuz Türk Dil Kurumu CD'ye de tekerlek diyor. 
Haklısın biraz ama bazılarıda ingilizce ile Türkçeyi aynı cümlede kullanıyor hemde dediğinin aksine.
Örnek bi konu : disc kalıbı cıkmıyor lutfen yardim.... (Konunun linkini vermedim afişe etmeye lüzum yok)
Bu biraz saçma değil mi?

mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 01:15   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Haklısın biraz ama bazılarıda ingilizce ile Türkçeyi aynı cümlede kullanıyor hemde dediğinin aksine.
Örnek bi konu : disc kalıbı cıkmıyor lutfen yardim.... (Konunun linkini vermedim afişe etmeye lüzum yok)
Bu biraz saçma değil mi?

sende haklısın da adam belki disc image yazacaktı ama image yazmayı bilemedi disc kalıbı yazdı olabilir uyarmak lazım ama şuna da tepki gösteririz disq image
bu ne ingilizce ne de Türkçe bu cool geçinen p.lerin dili

ayrıca bu siyasi iktidar ile yakın zamanda Anadilimiz ARAPÇA olmazsa iyidir

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Mayıs 2010 01:20
Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 01:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

O dediğin gibi yazanlarda bi cins adam tanıtmaya geliyo kendisini ifade etme tarzı :
nbr qenchLiq ! (Naber gençlik demeye çalışmış)
bro npysn (Napıyorsun kardeşim / Bro=brother)
qnq (kanka yazmaya çalışmış)
iste bhen (işte ben yazmaya çalışmış)

Böyle örnekler çok ama yapıcak bişey yok sadece acımak kalıyor bize.
Bazen bizde hatta çoğunlukta MSN üzerinden nbr, knk, napıon gibi kısaltmalar sarf ediyoruz bende ediyorum ama birebir konuşma için geçerli burası bi topluluk alanı seviyeyi, üslubu ve saygıyı korumak gerekli neyle karşılaşacağını bilmiyorsun çünkü.

mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 01:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
O dediğin gibi yazanlarda bi cins adam tanıtmaya geliyo kendisini ifade etme tarzı :
nbr qenchLiq ! (Naber gençlik demeye çalışmış)
bro npysn (Napıyorsun kardeşim / Bro=brother)
qnq (kanka yazmaya çalışmış)
iste bhen (işte ben yazmaya çalışmış)

Böyle örnekler çok ama yapıcak bişey yok sadece acımak kalıyor bize.
Bazen bizde hatta çoğunlukta MSN üzerinden nbr, knk, napıon gibi kısaltmalar sarf ediyoruz bende ediyorum ama birebir konuşma için geçerli burası bi topluluk alanı seviyeyi, üslubu ve saygıyı korumak gerekli neyle karşılaşacağını bilmiyorsun çünkü.

hatırlar mısınız bilmem bu Türkçe'yi TELSİM çıkardı ilk olarak.

Mesajlarınız da sesli harf kullanmayın daha hızlı ve çok şey yazın diye.
Hatırlayanlar olacaktır

Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 01:43   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Telsim hiç kullanmadım 1 sene Avea 6 sene kadar da Turkcell kullandım 4 ay önce de numara taşımayla Turkcell numaramı avea'ya taşıdım. :)

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 11 Mayıs 2010 01:47
hamann7725
11-05-2010, 02:27   |  #9  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

http://www.facebook.com/?ref=hom ... =25039306047&ref=ts

metallcii
11-05-2010, 05:32   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
144 mesaj

"UpUpUpUpUp"

Diyerek Konuyu Güncelliyenler Bile Olacak Belki Ama , Benim Bu Her Kelimenin Baş Harfini Büyük Yazmaktan Kurtulmam İmkaansız , Çok Büyük Bir Takıntı . #

nonpasaran
11-05-2010, 11:16   |  #11  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj

Eğer blog yazılarımı kuyorsanız Türkçe ye önem verdiğime ve konuda hassas olduğuma dikkat etmişsinizdir 
buna rağmen konuda yazdığınız çoğu şeye katılmıyorum

mcafee nin dediği gibi burası bir teknoloji platformu ve öz Türkçe konuşmanın çok ta imkanı yok.
Ayrıca buraya yazılan mesajların çoğu suya yazılan yazı gibi bir iki okunup kaybolup gidiyor böyle kaybolan bir yazı için kimseden düzgün Türkçe doğru imla bekleyemezsiniz.

Bu kültürümüz elden gidiyor, dilimiz elden gidiyor geyiği 100 sene evvel yapılmıyor muydu zannediyorsunuz.Şu anda en düzgün Türkçe konuşan insanın kullandığı dil  1923 te kullanılan dile göre "zibidi" dili değil mi?

Örnekler vermişsiniz sesli harf kullanılmıyor, q harfi kullanılıyor diye. Bunu yapanlar 15 yaşında bacaksızlar.Neden korkuyorsunuz bu çocuklar hayatı boyunca böyle konuşacak diye mi? Onlar da çoğumuz gibi askere gidip geldikten ve bir işe girdikten sonra normal Türkçe kullanmaya başlayacaktır.

Bekara karı boşamak kolay derler ya ingilizce bilmeyenlerin de "Hoop hooop Türkçe konuşalım beyler" diye çığırması benzer bir şey.Ben blog yazıyorum ve yazdığım yazılara başlık bulmak en zorlandığım şey.Yazdığım yazının tamamının literatürü İngilizce. İngilizce 2 kelimelik bir başlık ile anlatabileceğim bir konuyu bazen 20 kelime Türkçe ile anlatamıyorum.

Yaklaşık 25 senedir metal müzik dinliyorum ve hala çok düzgün Türkçe konuşup yazabiliyorum

Folklor demişsiniz, kaybolup gidiyor demişsiniz e gidecek efendim bir zamanlar bu topraklarda yaşayan Eti lerin Aka ların Hitit lerin folkloru da kayboldu gitti. Bizim halk oyunlarımız da birileri yaptığı sürece devam edecek yapılmadığı yerde bitecek bundan doğal bir şey yok.Eğer kültürümüze bu kadar meraklıysanız üniversite sınavına girmeyin ve gidin Anadolu da kaybolan bir el sanatı ustasının yanında çıraklık yapın ve o sanatı yaşatın. Sonra kız istemeye gittiğinizde de benim kazancım yerlerde sürünüyor ama  Türk kültürü nü korumada ali katkılarım oldu dersiniz. Yani lafla peynir gemisi yürümüyor, bu işlerde konuşmakla olmuyor...

Dostum işim icabı Dünya nın pek çok ülkesini gezdim pek çok kültür tanıdım ama Dünya da bizim kadar  kendini kendine öven bir millet tanımadım.Bu ülkede 500 kelime ile bütün hayatını idame ettirebilen biri kolaylıkla Türkçe Dünya nın en güzel en kapsamlı dilidir diyebiliyor. Değil efendim bunlar bizlere son 50 senede kendi kendini övme edebiyatı çerçevesinde öğretilen zırvalar.Şu anda kullandığımız Türkçe nin üçte biri zaten fransızca kökenli kelimeler, diğer üçte biri de arapça ve farsça. Öz Türkçe kelime sayısı ne kadar abartırsanız abartın 20 000 kelimeyi geçmez. Oysa 800 000 kelimelik İngilizce lugatlar var.

Hamaset edebiyatı ile işte şu anda bulunduğumuz gelişmişlik seviyesine kadar gelinebiliyor.Bizim insanızmız bir konuşmaya bir de çalışmadan "köşeyi dönmeye" meraklı. Çalışıp gelişmek enayilere göre...Zaten 3. dünya ülkelerine bakın hepsi "kurnazlık"ın yüceltildiği toplumlardır.Bu toplumlarda başkasının hakkına kurnazlık ile tecavüz ederek gemisini yürütene "becerikli" gözüyle bakılır.Ne zaman ki bir toplumda kurnazlık yerilmeye başlanır o zaman o toplum gelişme yoluna girmiştir zaten...

Bu ülkede komünist diye Deniz Gezmiş ler asıldı.Şimdi ise komünist parti legal olarak faaliyet gösteriyor.Suçu neydi bu zavallıların, 50 sene erken Dünya ya gelmeleri mi?

Yada şu hayati soru ile bitireyim yazdıklarımı;
Bu gün yaşasaydı Deniz Gezmiş ve arkadaşları sizce yine de komünist olurlar mıydı?

Bütün yazdıklarım fikir belirtme babında, başka bir şekilde algılanmasın lütfen...

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 11 Mayıs 2010 11:22
Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 11:43   |  #12  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Daha demin Partition Magic programı için tesadüfen Tamindir sitesine girdim ve yazım hatası gördüm tabi ki olabilir ama yinede paylaşmak istedim

Link : http://www.tamindir.com/program/5449/Partition_Magic.htm

Yazım hatası : "Partition Magic 8.0'ı nasıl Kullanırım ?" kısmında son kelime 'deildir' olarak yazılmış 'değildir.' olarak yazılması gerekirken.

loseface
11-05-2010, 16:17   |  #13  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

İlgimi çekti başlık girdim baktımda bu konu burada ama o gençler öle yazmaya devam edecek biz burada onlara tonlarca laf söylesekte bir şey değişmiyecek.Kısacası bu tür konularda önlemleri eğitim sistemlerine uyarlamak lazım hoca adamın defterinde q harfini gördüğünde gerekince sıfır vermeli tabi bu abartılı bir örnek oldu ama buna benze şeylerin olması lazım ne biliyim en iyi Türkçe yazma yarışması konuşma yarışması türden şeyler düzenlenebilir her okuldan bunlar geleneksel hale getirilebilir bir eleştiri yaptıktan sonra çözüm öneriside sunmak lazım

Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 16:33   |  #14  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: loseface  
İlgimi çekti başlık girdim baktımda bu konu burada ama o gençler öle yazmaya devam edecek biz burada onlara tonlarca laf söylesekte bir şey değişmiyecek.Kısacası bu tür konularda önlemleri eğitim sistemlerine uyarlamak lazım hoca adamın defterinde q harfini gördüğünde gerekince sıfır vermeli tabi bu abartılı bir örnek oldu ama buna benze şeylerin olması lazım ne biliyim en iyi Türkçe yazma yarışması konuşma yarışması türden şeyler düzenlenebilir her okuldan bunlar geleneksel hale getirilebilir bir eleştiri yaptıktan sonra çözüm öneriside sunmak lazı
Onun etkiside en fazla 1 gün sürer heralde Gülümseme

firaristt
11-05-2010, 17:23   |  #15  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

yazdıklarına katılıyorum ama sonuçta sana dünya ile gerçek dünya birbirine öyle bir bağlandı ki ayrılmaz hale geldiler sözle 1-2 dk da anlatacağımız şeyi yazı ile 10-15dk da anca anlatabildiğimiz zamanlar oluyor haliyle kısa kısa yamak işimize geliyor... tamam kabul ediyoum bnde msn de konuşurken " knk nbr ii deil tmm ..." gibi kelimeler kullanıyorum ama sonuçta pc de tel de yadığımız yazılar ne kadar süre kalıyor? telefonda 1gün bilemedim 2 gün kalıyor sonra siliniyor forumda 2008-2007 yılından kalan yazılar war kaç kişi gidip onlara yorum yazıyor? sonuçta forumda bi konu açsam en fazla 1 hafta sonra çözüm bulmuş oluyorum yada kimse bakmamış oluyor öyle kalıyor. konu açanın zaten bi sorunu bişeyi varki konu açıyor.adamın sorununa çözüm mü bulalım yoksa yazım yanlışlarını mı söyleyelim? Resmi belgede istediği kadar " qnq tmm choq qsel ..." şeklinde konuşan birisi de olsa resmi belge yada önemli bi yazışmada bakalım tek harfi bile yanlış yazıyormu? herkes biliyor Türkçe'yi nasıl kullanması gerektiğini ama kullanmak istemiyorlar. Birde Facebook ta daha resmi bir dil bile sayılmayan **** kürtlere özel adını söylemek bile sitemediğim bir dilin desteğini veriyor gel şimdi buna kızma forumda yazılan msjlarda yazılan yazılara kız warmı böyle bişe yav?

Son Düzenleme: firaristt ~ 11 Mayıs 2010 17:25
kyotoprotokolü
11-05-2010, 17:35   |  #16  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

nonpasaran'a Yanıtım...

Burası bir teknoloji formudur. "Evet." Buna hiçbir itirazım yok. Tabii ki ingilizce kelime kullanacaksınız. Şimdi CD ve DVD vs. kelimeler artık dilimize girmiş, bunları tabii ki kullanacaksınız. Ama Türkçe kelimeleri Türkçe İngilizce kelimeleride İngilizce yazmak gerekir. Kurallara uymak gerekir. Öz Türkçe yi zaten bu forumda sayılı kişiler konuşabilir belkide kimse konuşamaz. Bende Türkçeyi çok iyi bir şekilde bilmiyorum sonuçta. Zaten kaçımız biliyor ki? Ama az bildiğiniz ana dilinizi de böyle abuk subuk işler yaparak saptırmanın da anlamı yok.
Bunları yapanın 15 yaşında kişiler olduğunu söylemişsiniz. Zaten bu kişiler Türkiyenin Geleceğini oluşturmuyor mu? "Askerden gelince düzelir" demişsiniz. Çevremizde görüyoruz çoğu kişi "Tamam" kelimesi yerine "Ok"
demiyor mu?
Evet, çocuklar Okay mi? diye cümleler kurulduğunu duymuşsunuzdur herhalde. Kendine iyi bak yerinede kib dendiği de mâlum. Konuşacaksak İngilizceyi de Türkçeyi de tam anlamıyla konuşalım.

"Yaklaşık 25 senedir metal müzik dinliyorum ve
hala çok düzgün Türkçe konuşup yazabiliyorum"

Tamam işte. Zaten demek istediğimiz bu. Her müzik tarzına her dans tarzına açığız. Zaten böyle olmalı.
Ama bunları yaparken kendi Türk Halk Müziğinizle ve Halk Danslarını  bir köşeye koyup, bunlarla alay eder gibi bunları geri kafalık olarak algılarsanız işte o zaman sorun var demektir.

Folklor için "kaybolup gidecek tabii" demişsiniz. Bu sözünüz hiç hoşuma gitmedi. Ne demek kaybolup gidecek? Bunlar sizin kültürleriniz. Folklor de bir kaç kişi çıkıyor oynuyor diye algılıyorsanız çok yanlış tabii ki. Diğer dış ülkelerin danslarında da böyle değildir. Hepsi zamanla o topraklardaki topluluk tarafından oluşturulmuş bir hikâye anlatan olaylardır. Sıradan Birşey değildir Halk oyunları.

Örnek; Ülkemiz bu konuda en köklüsüdür. Onlarca yöreden binlerce oyun vardır. Ve bu oyunların hepsinin bir hikâyesi vardır ve bu oyunlarda o hikayeyi anlatırsınız.
Kafkas tan örnek vermek gerekirse; Kafkasta Şeyh Şamil denilen bir oyun vardır. Bu oyunda Kurtuluş Savaşında Ruslara karşı büyük kahramanlık gösteren Şeyh Şamilin kahramanlıklarını anlatan etkileyici figürler yansıtılır. O dönemde savaşan kişilerin yaptığı hareketler anlatılır. Diz dönme hareketi vardır ki bu hareket o dönemde iki ayağını da kaybetmiş ama savaştan asla yılmayan, iki ayağı olmamasına rağmen savaşı bırakmaması ve iki dizi üzerinde dönerek bıçak attığnı anlatan bir harekettir. Ve bunun gibi daha bir sürü hikayeler. Bunun İzmiri var Efeleri anlatır vs. (Google de aratırsanız Şeyh Şamil hayatı diz dönme vs. Okuyup anlarsınız)
Şimdi Böyle bir kültürün yok olmasını ne kadar da normal görüyorsunuz. Buna çok şaşırdım.Çok üzücü.
Bunların hepsi ülkemizin kültürüdür. Bu sadece bir kısmı bunun yemek kültürü vs. vardır.
Sanırım son kısımda M.Kemal Atatürk'ün kültür ile ilgili sözlerini okumadınız. Kültürün ve dilin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Bunları normal görüyorsunuz.

Peki soruyorum size;

Madem bunlar önemli değil, niye İngiltere Portekiz Fransa vs. Zamanında sömürgelerine dillerini zorla öğrettiler. Niye ABD kültürünü yaymaya bu kadar uğraşıyor? Çalışmalar yapıyor. Soruyorum

Son Düzenleme: kyotoprotokolü ~ 11 Mayıs 2010 17:36
kyotoprotokolü
11-05-2010, 17:43   |  #17  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,327 mesaj
Alıntı: firaristt  
yazdıklarına katılıyorum ama sonuçta sana dünya ile gerçek dünya birbirine öyle bir bağlandı ki ayrılmaz hale geldiler sözle 1-2 dk da anlatacağımız şeyi yazı ile 10-15dk da anca anlatabildiğimiz zamanlar oluyor haliyle kısa kısa yamak işimize geliyor... tamam kabul ediyoum bnde msn de konuşurken " knk nbr ii deil tmm ..." gibi kelimeler kullanıyorum ama sonuçta pc de tel de yadığımız yazılar ne kadar süre kalıyor? telefonda 1gün bilemedim 2 gün kalıyor sonra siliniyor forumda 2008-2007 yılından kalan yazılar war kaç kişi gidip onlara yorum yazıyor? sonuçta forumda bi konu açsam en fazla 1 hafta sonra çözüm bulmuş oluyorum yada kimse bakmamış oluyor öyle kalıyor. konu açanın zaten bi sorunu bişeyi varki konu açıyor.adamın sorununa çözüm mü bulalım yoksa yazım yanlışlarını mı söyleyelim? Resmi belgede istediği kadar " qnq tmm choq qsel ..." şeklinde konuşan birisi de olsa resmi belge yada önemli bi yazışmada bakalım tek harfi bile yanlış yazıyormu? herkes biliyor Türkçe'yi nasıl kullanması gerektiğini ama kullanmak istemiyorlar. Birde Facebook ta daha resmi bir dil bile sayılmayan **** kürtlere özel adını söylemek bile sitemediğim bir dilin desteğini veriyor gel şimdi buna kızma forumda yazılan msjlarda yazılan yazılara kız warmı böyle bişe yav?
Ben sadece bu forum için konuşmadım. Geneli için konuştum. Fakat bunu alışkanlı haline getirilmesi kötü oluyor. Arkadaşlarımın bazıları deftere bile not alırken bu kurallara uymuyorlar.
konuşurken de mâlum "Tamam" yerine "OK" " Kendine iyi bak" yerine "kib" deniyor. Bunun gibi daha bir sürü örnek var ve konuşma dilinde de kullanılıyor. Bu çok kötü birşey

firaristt
11-05-2010, 17:51   |  #18  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

konuşmada kullanlmasına bnde kızıyorum sonuçta 8puntoyla yazılmış full dolu bir sayfayı okumak en fazla 2dk tutar ama yazmak 30-40dk tutar 1 kelimeyi sanki 1 dk da söylüyorlarmış gibi OK ne yani bu? OK ? tmm de daha ii :D Facebook ta da en kızdığım şey milletin yazılarını geçtim adını anmak bile istemediğim daha resmi bile olmayan saçma bir dil desteği vermesi daha adamlar ülkemizi bölmeye uğraşıyor Facebook gitmiş adamların dil dedikleri şeye göre facebook u değiştirmişler olurmu böyle bişey yaa? :@

Süleyman.
11-05-2010, 17:54   |  #19  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Tekamül etmiş, muhteşem bir imparatorluk dilimiz vardı. İmparatorluğu kaybettiğimiz gibi lisanımızı da kaybettik. Geriye bir üçüncü dünya ülkesi ile bir kabile dili kaldı.

Saf dil olmaz; dünyadaki herhangi bir dilden, kökeni o dile ait olmayan kelimeleri atmaya kalkarsanız, geriye lisan namına birşey kalmayacaktır. Kelimeler bir dile suni olmayan şekilde girip yerleşmişse o dilin malı olurlar. Dilin milliyetçiliği olmaz.

Gençlerin kitap okuması lazım. Klasikleri, üslupçu yazarları. Dünya klasiklerinin eskiden tercüme edilmiş baskılarını. Özellikle mesela Cemil Meriç'i tavsiye ederim.

Kendi dilinizi bilmiyorsanız bir yabancı dili de bilmeniz mümkün değildir. Bunu günümüz tercümelerinin zavallılığında da müşahade edebilirsiniz. Dahası, dilinizi bilmiyorsanız düşünemezsiniz de. Çünkü kelimeler düşüncenin vasıtası değil, bizatihi kendisidir.

Not: Başlık biraz garip olmuş, maksada muvafık değil.

İlave: "Geleceğin gençleri" kimler?

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 11 Mayıs 2010 18:02
Süleyman.
11-05-2010, 18:00   |  #20  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Resmi dil nedir?

konuşmada kullanlmasına bnde kızıyorum sonuçta 8puntoyla yazılmış full dolu bir sayfayı okumak en fazla 2dk tutar ama yazmak 30-40dk tutar 1 kelimeyi sanki 1 dk da söylüyorlarmış gibi OK ne yani bu? OK ? tmm de daha ii :D Facebook ta da en kızdığım şey milletin yazılarını geçtim adını anmak bile istemediğim daha resmi bile olmayan saçma bir dil desteği vermesi daha adamlar ülkemizi bölmeye uğraşıyor Facebook gitmiş adamların dil dedikleri şeye göre facebook u değiştirmişler olurmu böyle bişey yaa? :@
firaristt
11-05-2010, 18:08   |  #21  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Resmi dil nedir?
Biz "Türk" değilmiyiz Bizim Kendimize özgü bir dilimiz "TÜRKÇE" miz var! ama daha çete halinde olan kürtler gelmiş milyonlarca şehidimizin kanıyla sulanmış topraklarımızda bizi bölmeye çalışıyor iktidar desen ayrı mesele  "durmak yok sömürmeye devam" politikası ile  yönetlilince toplum olan oluyor sonra böyle kürtler amerikanlar gelir bizi bölmeye uğraşır... kürtçe ( tiksiniyorum ) diye bir dil varmı yav? daha adamlarn bir devleti bi resmi bişeyi varmı kürtçe yazışma var mı? yok ! diyer devletler kürtçe dilini resmi yazışma dili olarak kabul etmiş değiller ki bizim bunu kabul etme gibi bi tercihimiz yok ya basıp gidicekler bu ülkenin sınırlarından yada biz şutlarız...

nonpasaran
11-05-2010, 18:10   |  #22  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj

Bu çok uzun bir konu ve burada tartışmaya çok uygun değil.Ama kısaca şunları söyleyebilirim;
Folklor oyunlarının tarihini anlatmışsınız ve bunların önemli olduğundan bahsetmişsiniz.Sizin gibi önem verenler olduğu sürece bunlar yaşayacaktır ama bir gün kimse umursamayacak ve bitecek.Bundan daha doğal ne olabilir ki?
Neden bunlara önem vermiyorsunuz diye başkalarına hesap sormak, benim önem verdiğim şeyler evrensel önem verilecek şeylerdir diye dayatmak çok doğru bir tutum değil bence...

Soru sormuşsunuz ama yazdıklarıma tam cevap vermemişsiniz.

Alıntı: nonpasaran  
Eğer kültürümüze bu kadar meraklıysanız üniversite sınavına girmeyin ve gidin Anadolu da kaybolan bir el sanatı ustasının yanında çıraklık yapın ve o sanatı yaşatın. Sonra kız istemeye gittiğinizde de benim kazancım yerlerde sürünüyor ama  Türk kültürü nü korumada ali katkılarım oldu dersiniz. Yani lafla peynir gemisi yürümüyor, bu işlerde konuşmakla olmuyor....

Dediğim gibi biz çenesine vurmuş bir toplumuz.Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyoruz ama iş icraata gelince öyle kalıveriyoruz.Biri çıkıyor kutupları keşfediyor,biri merak edip aya gidiyor biz hep konuşuyoruz. 300 yıldır...

Sorumuşsunuz cevap vereyim;
1-Kimse kimseye dil falan öğretmedi.Eğer şu anda bizde bir işgal altında sömürge olarak yaşasaydık ve polisi askeri valisi atıyorum hinduca konuşsaydı mecburen sizde anadiliniz gibi hinduca konuşurdunuz.Hadi siz inat ettiniz çocuğunuz öğrenirdi.
2-Amerika'nın ne kültürü yaymaya çalıştığını anlayamadım.Ben Amerika'da okudum ve bir kültüre rastlamadım.Adamların tek kültürü var o da para kazanmak.Bahsettikleriniz cola hamburger falan ise bunlar sömürgecilik anlayışının günümüze uyarlanmış hali sadece.Tek amaç para kazanmak.

Süleyman.
11-05-2010, 18:16   |  #23  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Biz Türküz, dilimiz Türkçe. Onlar Kürt, dilleri de Kürtçe. Bunda tiksinilecek bir taraf göremiyorum. Garip hisleriniz var doğrusu. Ayrıca ülkeyi bölmek isteyenler Kürtlerin bir kısmını bir kıvama getirip bölücülük yaptırttığı gibi, Türkleri de bir kıvama getirip "Defolup gitsinler" gibi bir kıvama getirmeye, iki toplumu birbirinden nefret ettirmeye çalışıyor zaten. Bu iş kimin işine yarıyor dersiniz?

Mesela Amerika'da en çok konuşulan dil İspanyolca ama resmi dil, yazışma dili İngilizce.

Biz "Türk" değilmiyiz Bizim Kendimize özgü bir dilimiz "TÜRKÇE" miz var! ama daha çete halinde olan kürtler gelmiş milyonlarca şehidimizin kanıyla sulanmış topraklarımızda bizi bölmeye çalışıyor iktidar desen ayrı mesele  "durmak yok sömürmeye devam" politikası ile  yönetlilince toplum olan oluyor sonra böyle kürtler amerikanlar gelir bizi bölmeye uğraşır... kürtçe ( tiksiniyorum ) diye bir dil varmı yav? daha adamlarn bir devleti bi resmi bişeyi varmı kürtçe yazışma var mı? yok ! diyer devletler kürtçe dilini resmi yazışma dili olarak kabul etmiş değiller ki bizim bunu kabul etme gibi bi tercihimiz yok ya basıp gidicekler bu ülkenin sınırlarından yada biz şutlarız...
kyotoprotokolü
11-05-2010, 18:32   |  #24  
kyotoprotokolü avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Sayın nonpasaran

Kültürünüze sahip çıkacasınız ki bunları tanıtıp para kazanabilesiniz. Ekonominizi iyi yerlere getirebilesiniz.
"Gidin anadoluya orada yaşayın" demişsiniz. Zaten orada yaşayan kardeşlerimiz Bunları orada yaşatıyorlar. Sürekli göç olmassa. Siz üniversite sınavına katılıp iyi bir meslek sahibi olup Bu kültürlere yatırım yapabilrisiniz.
Ne alakası var Anadoluda yaşamakla. Kültürü yaşatmak için sadece orada mı yaşamak lazım?

Orada yaşayan kardeşlerimiz orada bizzat fiili olarak bu işle meşgul olurlar. Buradaki iş adamları vs. Onlarda bunlara parasal anlamda destek verir haberdar olurlar.
Yapılan Halk Oyunları yarışmalarında da görüyoruz ki böyle sponsor olanlar çıkıyor.
Ayrıca kimseye hesap sorduğumda yok! Sadece bu konudan rahatsız olduğumu belirttim ve fikirlerimi dile getirdim.
Sonuçta burası hepimizin ülkesi. Buradan para kazanıyor, buradan ekmek yiyoruz.

Sorumun cevabı olarak "Kimsenin zorla öğrettiği yok.Oradaki yetkili kişiler hinduca konuşunca vatandaşlarda hinduca konuşur" konuşur demişsiniz.

Peki, Eğer öyle olsaydı. 3 Kıtaya da hükmetmiş bir Osmanlı Devleti Türkçe konuşuyordu. O zaman Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya(Avrupadan bazıları), Suriye, Irak, Mısır, Suudi Arabistan ve daha bir sürü ülke şuan Türkçe konuşuyor olmaz mıydı?

Blackinred
11-05-2010, 19:12   |  #25  
Yıllanmış Üye
356 mesaj

@firrarist
Süleyman gerekeni söylemiş ancak ben de şunu ilave edeyim. İlk olarak, hiçbir toplum için genelleme yapmak doğru değildir. Bu seni baştan yanlışlığa yönlendirir. Terrörün dini, milleti, ırkı olmaz. Birileri, bazılarının maşası haline gelmiştir ve bu ülke her dönemde değişik şekilde veya yöntemlerle manipüle edilmeye çalışılmıştır ama sen herkesi aynı kefeye koyarsan ve o topluluğa ve kendi kültürlerini yaşatmaya çalıştıkları dillerine laf edersen bu yanlış olur.

Konuya dönersek;
İnsanların dili doğru kullanması ve yazması lazım doğrudur ancak şunu dinle veya yanında bunu da dinle gibi bir durum yanlış. "Zevkler ve renkler" çerçevesine giren olaylara karışmamak lazım. Bazı arkadaşların da "insanların sorununa mı cevap verelim, dile mi dikkat edelim" sözü oldukça enterasan bir durum. Sanki kendi dilini doğru bir şekilde yazmak çok zor bir mevzuymuş gibi. Kyototprtokolü, son sorunun cevabı da sanırım Osmanlı'nın feth ettiği yerlerde katı bir politika uygulamaması ve yöre halkına fazla müdahele etmemesi ve diğer yandan diğerlerinin sömürge politikası uygulaması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sadece bir fikir tabii ki.