Gelişen tarayıcılar Windows'u bitirir mi?

CHIP Online
20-03-2010, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İnternet tarayıcıların güçlenmesi Windows'un sonu anlamına gelebilir mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/geli ... tirir-mi_18950.html

Resimlerle: Windows 7 için 77 püf nokta

Microsoft Windows'un başkanı Steven Sinofsky, kendisine yönlendirilen soruları cevaplarken, internet tarayıcılar ve işletim sistemleri konularına merak edilenleri de yanıtladı.

HTML5 ile birlikte gelişmiş web uygulamaları gelecek ama bu, Sinosfky'e göre internet tarayıcıların, işletim sistemlerinin yerini alacağı bir devrin başlangıcı anlamına gelmiyor.

Sinofsky "İnternet tarayıcılar işletim sisteminin üzerinde çalışan lüçük programlar olarak ilerledi. Donanım ya da işletim sistemi uzun süre taraıcıları etkilemedi. Bu bir süre etkili oldu ama altta yatan donanım hızla değişiyor ve donanım yeteneklerinin belirli bir seviyeyi aşması da bu düzeni değiştiriyor" dedi.

Vurguladığı nokta basit, internet tarayıcılar eskisi gibi değil...

Tüm konu: Gelişen tarayıcılar Windows'u bitirir mi?

İzleyin: Ve Chrome OS ortaya çıktı!

Resimlerle: Windows 7 için 77 püf nokta

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Steven Sinofsky'nin cevabı bu konuda tatmin edici mi?

posicor
20-03-2010, 12:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj

Temkinli ama tam gerçeği ifade etmeyen bir cevap bence.Doğrusu, her ikisinin de biteceği yok ama her ikisinin de önemi giderek azalacak.Evdeki bilgisayarlar (ki aslında o aşamada artık bilgisayardan çok terminal diyebiliriz) birer ultra-thin client olduklarında ise artık geek'ler hariç kimse ismini cismini versiyonunu bilmiyor olacak.

Örneğin, şu anda yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan internete bağlanan televizyonlar buna güzel bir örnek.Hepsi birer işletim sistemine ve browsera sahip ama sorsanız kimse ismini bilmez.

N-0NE
20-03-2010, 12:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Ofis işleri için bulut işletim sistemi olabilir ama render-oyun için asla windows vazgeçilemez...

posicor
20-03-2010, 13:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Ofis işleri için bulut işletim sistemi olabilir ama render-oyun için asla windows vazgeçilemez...
O da birgün olacak, sadece yeterli bant genişliğine bakıyor olay :

https://www.chip.com.tr/konu/oyun ... -gidecek_18900.html