Gerekmeyen özelliğe neden para veriyoruz?

CHIP Online
19-12-2008, 16:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yeni cihaz alırken ne kadar fazla özelliğe sahip olduğuna bakıyoruz; hiç işimize yaramasa bile...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Gere ... eriyoruz_10078.html

Chicago Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma tüketicilerin asılda hiçbir önemi olmasa bile, ürünlerin çok özelliğe sahip olmasından etkilendiğini gösteriyor. Araştırmada katılımcılara farklı ürün gruplarından ikişer değişik ürünü incelemelerini istedi. Katılımcıların büyük kısmı, ürünün yazılı özellikleri daha çok olanı tereddütsüz tercih etti. Üstelik bu özelliklerin gerçekte ne kadar önemli olduğuna bakmaksızın...

Araştırmaya göre tüketiciler ürünlerin özelliklerinden, ürüne ne gibi bir değer kattığını incelemeden etkileniyorlar. Hatta katılımcıların çoğu, tercih ettikleri ürünü aslında beğenmeseler bile, sadece özelliklerinin daha çok olduğu için satın alabileceklerini söylediler.

Tüm konu: Gerekmeyen özelliğe neden para veriyoruz?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Çok fazla özellik mi, sadece işe yarayan özellik mi?

Fattur
19-12-2008, 17:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

İkiside :D

Selçuk İslamoğlu
19-12-2008, 17:57   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Şahsen telefonuma verdiğim paraya acıyorum. Şimdilik sadece telefon ve e-postalarıma bakmak için kullandım.

onlineTR
19-12-2008, 20:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj

işe yarayan tabıkı ama cok fazla ozellık de ıstıyoruz da hanı .. işe yarıyan olmalı özellıklerde...

physfg
20-12-2008, 03:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

işe yarayan çzellik benim tercihim yada aldığım cihazın tüm özelliklerini kullanmaya çalışırım...

o yüzden o kadar para verip iphone alıp 3G yi bekleyenlere sadece gülüyorum hem de kütle merkezimin on cm altı ile :)))

Toxic
20-12-2008, 13:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

işe yarayan özellik

man on the moon
20-12-2008, 15:26   |  #7  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

ileride gerekebilir diye..

Banned
20-12-2008, 15:41   |  #8  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
CHIP Online
Yeni cihaz alırken ne kadar fazla özelliğe sahip olduğuna bakıyoruz; hiç işimize yaramasa bile...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Gere ... eriyoruz_10078.html

Chicago Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma tüketicilerin asılda hiçbir önemi olmasa bile, ürünlerin çok özelliğe sahip olmasından etkilendiğini gösteriyor. Araştırmada katılımcılara farklı ürün gruplarından ikişer değişik ürünü incelemelerini istedi. Katılımcıların büyük kısmı, ürünün yazılı özellikleri daha çok olanı tereddütsüz tercih etti. Üstelik bu özelliklerin gerçekte ne kadar önemli olduğuna bakmaksızın...

Araştırmaya göre tüketiciler ürünlerin özelliklerinden, ürüne ne gibi bir değer kattığını incelemeden etkileniyorlar. Hatta katılımcıların çoğu, tercih ettikleri ürünü aslında beğenmeseler bile, sadece özelliklerinin daha çok olduğu için satın alabileceklerini söylediler.

Tüm konu: Gerekmeyen özelliğe neden para veriyoruz?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Çok fazla özellik mi, sadece işe yarayan özellik mi?

Sadece İşe yarayan özellik yeter Bence!!!
   Ne diye o kadar özellik var diye alıyoruz hiç anlamış değilim(Ona harcanan paraya acıyorum ki Türkiye ye gelir olarak değil;Para Dış ülkelere harcanan Silah,vs. parası olarak gidiyor) Örn:3G teknolojisi olan telefonları baz alalım ,DAha Turkcell  firması bile 3G Sistemini henüz  tamamlayamadı.Ama telefonlarda(N90,N73 Music vs) 3G özelliği var diye hemen alıyoruz.
   Aynısı Pclerde ekran kartı için geçerli Gta4 dü Hd kalitesi ile oynamak için hd destekli Yüksek Önbellekli işlemci ve belleğe sahip ekran kartlarına küsür $  para verdik.Ama Gta4 oyununu Doğru düzgün(İStediğimiz tam kalitede oynamış değiliz!!!
   Aynısı Tvler için geçerli!!Yahu Lcd Tv aldınız. O bile Fazla kardeşim İlla ki Hd özelliğine sahip olması mı gerekiyor Veya 82 inç ekrana mı sahip olması gerekiyor.O kadar çok kalite ve gerçeklik istiyorsanız;Fİlmleri
Film çekilen yerden Helikopterle izleyin veya Film çekilen yerden izleyin,Maçları da Staddan Canlı Canlı izleyin
Daha İYi!!!
   Uydu alıcıları için İlla 1000 lerce kanal seyredelim Dİye Dijital Uydu ALıcıları aldık.Sonra Dİgiturk çıktı.Onları da alanlar oldu.Şimdi de Dsmart çıktı  Onu da aldık!!!Peki bu aldığımız uydu alıcısının bütün özelliklerini kullandık mı veya kullanabiliyor_muyuz???...Cvp Belli...!!!Teknolojiyi bu şekilde  takip edince bize ne faydası var ki!!!Dünya malı dünya malında kaliyor...Dünyanın da bi sonu var!!!
Niye BU TEknolojiye(Dünya malına) bu kadar değer veriyoruz!!! (HaŞA Estağfurullah) tapıyoruz???Anlamış değilim??
   Çok FAzla Edit: Yaptım Kusura Bakmayın,Cool
HAksız İsem Göz kırpmaKibarcaGöz kırpma Söyleyin Lütfen!!!

Son Düzenleme: alierenerdal ~ 20 Aralık 2008 16:06
Banned
20-12-2008, 16:08   |  #9  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
e-eyup
ileride gerekebilir diye..
İleri de Gerekebilir Demişsiniz İlerinin de Bir sonu var YArın ne olacağımız belli mi ???Arkadaşim???

Banned
20-12-2008, 16:10   |  #10  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Şahsen telefonuma verdiğim paraya acıyorum. Şimdilik sadece telefon ve e-postalarıma bakmak için kullandım.
BeğendimBeğendimKesinlikle Doğru!!!BeğendimBeğendim Cep Telefonu konuşmak ve mesajlaşmak için kullanılırdı.Şimdi Pc den bi farkı yok nerdeyse!!!SoruSoru