Gigabyt H57m anakart hdd sorunu yardım lütfen

ftderbeder
11-05-2010, 01:01   |  #1  
ftderbeder avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
69 mesaj

merhaba arkdaşalar...

pciyi yeni topladım windows  7 kurdum sürekli mavi ekran hatası alıyordum hdd çırt çırt ediyordu bende yeni hdd aldım sıfırdan taktım win 7 kurdum 1 2 gün sağlamdı sıfır  hdd bile cırt cırt etmeye başladı yine olmadı...biostan achi ayarını ide olarak değiştirdim bu sefer hdd daha fazla çızırtı yapmaya başlada iki üç gündür açılmıodu açlış ekranında donmalar hdd görmeme ve bazen loading  operating system deyip donup kalıyordu hdd başka yere takıyordum yine olmuyordu format atmayı denedim   dvdyi yeni olmasına karşın bi okuyo bi okumyordu söküp yeniden taktığımda okuyordu kurarken hata verioyrdu kuramıyordum şu an kendisi açıldı bazen böle açılıyor arkadaşlar ama hddiden su an arada çırt çırt ses geliyor ne yaptıysam olmadı arkadaşlar yardıme edin lütfen...

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 11 Mayıs 2010 01:20
mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 01:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

hdd samsung mu?

ftderbeder
11-05-2010, 01:23   |  #3  
ftderbeder avatarı
OP Üye
69 mesaj

wd

mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 01:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

biosunuzda S.M.A.R.T. diye bir menü varsa bunu enable yapın bu menü sabit diskinizin açılmayacak kadar bozulmasına yakın bir zamanda uyarı vermesini sağlar.BUNU KONTROL EDİN

Ben harddiskinin en kısa zamanda bozulacağını hissediyorum buradan.(Motor ve okuma/yazma kafası çıkarıyor o sesi)

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Mayıs 2010 01:29
ftderbeder
11-05-2010, 01:45   |  #5  
ftderbeder avatarı
OP Üye
69 mesaj

hdd 1 haftalık ve ilk aldığımda yoktu sonradan oldu neden böle oldu sanki hdd katili ankart :D bence bios ayarlarından ankartla ilgli ama yapamıyorum bios değişik ayarları hiç anlamıyorum :S
advenced bios features kısmında              
hdd smart capability    disabled
bunumu değişitmeliyim ?                  
 ıntegrated peripherals kısmında
pch sata control mode ıde ayrıca secenek oalrak xhd ve achi var                                              
xhd yada achi yaparsam pc açılmıyor
 onboard sata ide device enabled
 onboard sata ide ctrl mode ide

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 11 Mayıs 2010 01:55
mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 01:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

evet smart capability etkin olacak harddisk'in IDE olduğu için achi'yi seçemezsin diğerleri de aynen kalacak.

IDE KABLOSUNU ÇEK SADECE GÜÇ KABLOSU TAKILI OLSUN BİLGİSAYARI AÇ BAK SES HALEN GELİYOR MU
Yani ses olayı biostan halledilmez.Anakarta bağlı olmasa da o ses gelir bence
Çok sıkıntı ediyorsan bios'u default et.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Mayıs 2010 01:58
ftderbeder
11-05-2010, 01:56   |  #7  
ftderbeder avatarı
OP Üye
69 mesaj

harddiskim sata 2

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 11 Mayıs 2010 02:05
mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 02:02   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: ftderbeder  
hardiskim sata 2 :

o zaman düzeltiyorum sata driver'larını yüklemediğin için sata modu IDE olmak zorunda

ama sende harrdisk ile ilgili soru soruyorsun ne marka var ne model;yukarıda onun için sordum samsung mu diye (belki yazarsın diye sadece wd yazdın ) buradan tahmin etmesi biraz güç :)

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Mayıs 2010 02:04
ftderbeder
11-05-2010, 02:07   |  #9  
ftderbeder avatarı
OP Üye
69 mesaj

ilgilnediğin içn teşekkür ederim ama yine çözmicem gibi sıfr hdd alsam şimdi yine aynısnı olucak bi süre sonra cırt cırt edicek ve windws acılmıcak falan filan :S anakartın biıos ayarladından olabilr bilmioyrum elimdeki hdd bi haftalık daha yeni sayılır..:S biosu defult ediyorum yine benim kayıtlı ayarlar geliyor ilginç ve kendi ayararlında achi idi format atmıştım ben sonradan ide olarak değiştirdim dedğini denedim yine ses geliyor tkılma sesi üç defa ve windows açıldığında takılma sesi yok sadece çırt çırt diye ses gelioyr biosu yeni güncelledim anakrtın dvd sinden dirveları otomatik yükledim her sey tam ama sorun nedir bilmiyorum yeni aldığım hdd yimi bozuyor neden böle oluyor :S? bin pişman  oldum

westrn dijital sata 2 16 mb 7200 rpm hdd

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 11 Mayıs 2010 02:23
mcafee23 ayrılmıştır
11-05-2010, 02:30   |  #10  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

bir ihtimal daha var 7200 rpm diskler dönüş hızları çok fazla olduğu için sarsıntıyı kesmek lazım

bazı kişiler ön kapağı söküp sabit disk'i tek taraflı sabitliyor.Aslında arka kapağı da çıkarıp 4 vida ile çift taraflı sabitlenmesi gerekir.(harddiski yer olmadığı için dik çalıştıranlar var bunu söylememiş olayım,böyle birşey olmamalı)

52x cd-rom'lar da ilk çıktığında dönüş hızı kaynaklı kasa içinde kendini fazla sallamasından dolayı 1 sene sonra bozuluyordu

bir de harrdisk kasanın biryerine değdiği için mi ses yapıyor.Yoksa hdd içinden mi
bu kesinlikle donanımsal bios,sürücü falan uğraşma bence

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Mayıs 2010 02:36
ftderbeder
11-05-2010, 02:42   |  #11  
ftderbeder avatarı
OP Üye
69 mesaj

benımkı 1 hafatda bozulyor sorunda burda:D ben gebzedeyim ve buraya yeni taşındığım içn bilgisayarcı falanda bilmorum iyi bir uzmnaın görmesi gerekiyor galiba :D ama artık pc toplamicam bundan eminm hazır alıcam biraz cebim yanar ama en azından test edilmiş hazır pci başım yanmaz pişman olmam şansızlıklar peşiimi bırakmıyor :S cok iyi kontrol ettim sarsılma falan yok..bıos ayarlında achi ve ide olan kısmda satanında olması gerekmiyormu eğer driveri falan varsa nasıl yapabilirm açıklayabilrmisniz belki böyelce düzebilir belki?? hddinin içinden geliyor eski pcimde takır takır hddiler çalısıyor yeni topladığım bu pcide böyle hatalr cıktı bence ankartla ilgili olabilir eski pcimde herhangi bi hdd xp yada vista kur direk taktığında windows açlıordu isteğin hddyi tak çalsıyordu takır takır ama bu yeni topladğım pcide böyle değil sistemi başka pcide kursan bile başlamıyor bu pcide bile zorla tanıttım hddyi kurarken donma oluyor hdd başka yuvaya takıorum loding operating sitem deyip kalıor tekrar aynı yapıyorum yine aynı ileti cıkıoyr bazende böle acılıyor normal işte

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 11 Mayıs 2010 02:54