gigabyte 8 pe 800 boardım

voodoo_xv
04-05-2006, 10:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Gülümsemegigabyte 8 pe 800 boardım var iki ide bağlantım var.bu idelerin birinde üstte(master) LG cdwriter altta(slave) lg dublelayer dvd writer var.diğer ide de ise üstte (master) 40 gb samsung altta (slave) olarak 80 gb samsung harddisk var.arada sırada bilgisayarı açtığımda slave olan sürücüleri görmüyor yada master leri. ide leri kontrol ediyorum.biosu sıfırladım ve güncelledim ancak sorunu çözümedim. yardım ederseniz sevinirim Gülümseme

juniour1984
04-05-2006, 11:18   |  #2  
Taze Üye
1 mesaj

aynı sorun bende de var ya... ya bu anakartın yamuklugu yada biz bişi bilmiyoz :(

Aytun Çelebi
04-05-2006, 14:57   |  #3  
Üye
68 mesaj

Her sürücünün jumper ayarlarını kontrol etmenizi öneririm. Gözden kaçan bir unsur da güç kaynağı olabilir. Kasalarla birlikte gelen standart güç kaynakları çok sayıda donanım birleşeni bulunan PC'lerin güç ihtiyacını zaman zaman karşılayamayabilir. Elbette söylediğim kesin bir teşhis değil, sadece bir olasılık. Bununla benzer bir örnek verebilirim, standart bir güç kaynağı kullanan, üzerinde iki adet optik iki adet disk sürücü bulunan orta seviye bir PC kasasında yaşadığım tecrübe şu: sistem çalışıyor, oyun oynanabiliyor, ancak CD veya DVD kopyalama yaparken güç kaynağı yetersiz kalıyor ve yazılmaya çalışılan medya yanıyor (buffer koruması olmasına rağmen). Güç kaynağı değiştikten sonra herhangi bir problem kalmadı :)