GİGABYTE GA-8S648 ANAKART BİOS SORUNU

daemon007
26-11-2008, 01:51   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

SELAM ARKADAŞLAR GİGABYTE GA-8S648 ANAKARTIM P4 2.8 OLAN İŞLEMCİMİ 1.86 GÖRÜYODU.BİOS GÜNCELLEMESİ GEREK DİYEREK @BİOS PROGRAMI ÜZERİNDEN UPGRADE ETMEK İSTEDİM.BENİM BİOSUM F6 SÜRÜMDÜ FAKAT GİGABYTE IN SERVERI ÜZERİNDEN UPGRADE ETTİĞİM F8 VERSİYONDU.NEYSE UPGRADE BİTTİ.MAVİ HATA EKRANI ÇIKTI BENDE RESTART ATTIM.BİOS RECOVERİNG FALAN FİLAN DERKEN.BİOS GİTTİ VE PCMİ AÇTIĞIM ZAMAN BİOS EKRANI GELMİYOR.HERHANGİ BİR SESTE YOK.PİLİ ÇIKARIP 15 DK BEKLEDİKTEN SONRA TEKRAR TAKTIM YİNE BİŞEY OLMADI.TEKRAR YAZICAM DEDİM AMA BİOSU KIRKAYAK BİOS :D OLMADIĞI İÇİN BİOSU DA SÖKEMİYORUM BAŞKA NE YAPABİLİRİM LÜTFEN YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

recep34
26-11-2008, 03:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Bios uçtu ise,kullanma klavuzunda 57. sayfada anlatıldığı gibi Q-flash yöntemi ile diskete atarak yeniden yüklemeyi deneyin.(bendede benzer bir kart taa fiğ zamananında bu şekilde uptade etmiştim)Olmazsa teknik servis yolu gözükür ama bios veya firmware uptade risklidir oluşacak bir hata donanımda geri çevrilemez problem yaratabilir,inaşllah sorun büyük değildir yeniden yükleme ile düzelir.Aklınızda olsun bios ,firmware, overclock gibiişlemler program ile iletim sistemi altında yapılmaz en baisiti antivurus biosa erişmeye çalıştığından engelleyebilir bu yazlımları işlem yarıda kalır gibi.....en sağlamı dos altında yapmak...

daemon007
26-11-2008, 23:06   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

teşekkürler deniycem inşallah olur yhaa

daemon007
26-11-2008, 23:39   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

recep kardeş snn bu yöntem iyi güzelde bunu yapabilmem için bilgisayarın bios ekranının gelmesi gerekmiyo mu.kullanım klavuzunda del tuşuyla CMOS a gir ordanda f8 e bas dio ama bios ekranı olmadan ben oraya nasıl gircem

yelkowan
27-11-2008, 00:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

daemon007 biosu kurtarmak için zahmetli ama biosun sağlam kalmışsa kesin bir çözüm var yalnız öncelikle biosunun türü ney Anakartının özelliklerine baktım fakat yazılmamış yazarsan ona göre bilgi vereyim her ikisini birden veripte kafanı bulanırmayayım şimdi.

birde disket sürücü ve bip seslerini duyman için küçük anakart hoporlöründen lazım.

Son Düzenleme: yelkowan ~ 27 Kasım 2008 00:59
daemon007
27-11-2008, 12:07   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

benim bios çıkmayan türden anakarta gömülü.eski tip ayaklı ki ben ona kırkayak bios diyorum.o tip bi bios diil anakarta gömülü bios

yelkowan
27-11-2008, 16:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
602 mesaj
daemon007
benim bios çıkmayan türden anakarta gömülü.eski tip ayaklı ki ben ona kırkayak bios diyorum.o tip bi bios diil anakarta gömülü

Tamam anladım oarasını da award, ami veya phoenix bios  bu üçünden biri olması gerekiyor biosu çıkarmanı söylemicem merak etme.
yöntem award ve ami bioslarda uygulanan bir kurtarma yöntemi
Biosun üzerinde yazar award, ami diye...

daemon007
27-11-2008, 23:26   |  #8  
OP Taze Üye
10 mesaj

biosta yazan phoenix bios

daemon007
27-11-2008, 23:29   |  #9  
OP Taze Üye
10 mesaj

ama önceki biosumun arayüzü award bios arayüzüydü phoenix bioslarınki gibi diildi yanılmıosam phoenix bioslarda CMOS a F2 den giriliyodu bunda öle diil del tuşuyla giriodum ben

yelkowan
28-11-2008, 09:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
602 mesaj
daemon007
biosta yazan phoenix
Üzgünüm daemon007 phoenix biosun şuan bilinen bir kurtarma prosedürü yok award ve amilerde bios güncelleme yaıda kalırsa, elektrik kesilmesse bios ekranına girlmesse izlenen bir kurtarma yöntemi var ama phoenixlerde var mı bilmiyorum.
Bide bilinen bir yöntem var onu yapcan artık serviste bu biosu sökecek çalışan bir sistem de  anakarta takıp onda yeniden yazıcak artık tek çare bu gibi görünüyo:(

daemon007
28-11-2008, 10:21   |  #11  
OP Taze Üye
10 mesaj

desene yazıcıoğlu beni bekliyo.havyayla sökecek heralde başka türlü çıkmaz çünkü o bios.yaw sen bana award ve amilerin kurtarma prosedürünü bi yollarmısın bi board daha var bende p4 onu kurtarabilirim belki

yelkowan
28-11-2008, 13:13   |  #12  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

daemon007 Amilerde olay çok basit önce kolay olanı anlatayım istersen.
1- Yeni bios dosyasını netten çekmek :)

2- Bios dosyasının adını AMIBOOT.ROM olarak değiştir ve diskete at.
Sadece bu dosya olucak başka bir şey atma ve değiştirdiğin dosyanın uzantısının ROM olmasına dikkat et...

3- Disket sürücüye disketi tak ve ctrl home tuşuna basılı tutarak sistemi aç ve disket sürücünün ışığı yanınca elini tuşlardan çek.

şansın varsa biosun bozulmamışsa 1dk gibi kısa bir sürede güncelleme biter ve bip seslerinden sonra sistem açılmaya hazzır olur.

Award bios biraz karmaşık gibi; fakat anlayınca amiden pek farkı yok :)
1- ilk olarak AUTOEXEC.BAT dosyası lazım bunu yapmanın üç yolu var *istersen kendin oluşturursun Not defterini aç dosya - farklı kaydet ve Adına AUTOEXEC.BAT yaz kaydet. **yeni biosunu indirdiğinde onunlada gelebilir autoexec.bat, *** sistem disketi oluştur onun içinde de var (gizli dosya olarak)autoexec.bat

2- Şimdi AUTOEXEC.BAT dosyasının yanın da indirdiğin bios sürümünü ve flash etme yazılımını diskete at disketde yine bu üçü dışında birşey olmasın.
Yani şu üç şey gerekli.
a) AUTOEXEC.BAT dosyası
b) FLASH893.exe gibi bios flsahlama yazılımı
c) xxx.bin gibi bios dosyası

3- Son olarakta AUTOEXEC.BAT dosyasına sağ tıklayıp düzenleyi seç içine sadece şu girdiyi ekle.
Flashlma yapılacak yazılımın adı ile birlikte bios dosyası adı sonrada  /py/sn/f/cc/r girdiyi yaz.

yukarıda yazdığıma göre örnek göstereyim:
AWDFLASH xxx.bin /py/sn/f/cc/r
veya A:\AWDFLASH xxx.bin /py/sn/f/cc/r de olabilir.
AUTOEXEC.BAT dosyasının içinde sadece bu olsun sonrada kaydet.

Artık ad neyse ona göre yaz.
AWDFLASH.EXE xxx.bin /py/sn/f/cc/r kendin ayarlarsın artık

4- Disketi sürücüye tak ve sistemi aç işte mutlu son bios sağlamsa disketin ışığı yanar ve bip sesiyle işlem başlar. engeç 3dk sonra sistem otamatik başlar sondaki r nin anlamı reboot :))
hadi kolay gelsin...

daemon007 Senin biosunu inceledim award bios için gereken her şey zip dosyasından çıkıyor.
award bios yöntemini bir dene kurtarabilirsin belki.
Yapman gereken zip dosyasından çıkan her şeyi boş bir diskete atıp autoexec dosyasını düzenlemek ve içine şu girdiyi eklemek.

flash879 8s648.f8 /py/sn/f/cc/r
olmazsa
A:\flash879 8s648.f8 /py/sn/f/cc/r  bunu bir dene umarım sorunsuz halledersin :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 28 Kasım 2008 13:42
daemon007
28-11-2008, 20:43   |  #13  
OP Taze Üye
10 mesaj

yelkowan verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler pc analyzer kartı vardı bende onu takıp pcmi açtığım zaman kartın üzerindeki bios ışığının yandığını gördüm galiba biosum sağlam :D acaba güncelledide işlemci uyumsuzluğumu yapıyo benim işlemci 2.8 ama kartın desteklediği işlemci listesine bakıyorum 2.8 yok ama biosu güncellemeden önce de 1,86 olarak tanıyodu anakart şuan 1,6 ghz işlemci buldum bi yerden onu denicem eğer çalışırsa amd alcam yaw uğraşamam daha p4 le

recep34
30-11-2008, 02:37   |  #14  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

İşlmeci uyumu veya uymsuzluğu olsa bios ekranı ile ilgisi olmaz.Uymsuznluk derken de anakrtın destekiği mhz'in farklı olması durumu.Bu olay zaten overclock oluyor.Benim ankarta 533 fsb destekliyor o da 2.4 mü 2.8 mi ne yapıyor ama 800 fsb 3.0 ghz işlemci takılı,3.2 de çalışıyor.Sorun onun ile alakalı değil,kafanız oraya takılmasın.

djdesperado
25-10-2009, 03:01   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

merhabalar herkese pc ile ilgili benimde bi sorunum var bilmiyorum çözüm bulabilirmiyim ama yinede sizinle paylaşmak istedim makinama start veriyorum açılışta Scanning BIOS Image in Hard Drive uyarısı alıyorum ve sonra kendi kendine sürekli aynı hareketi yaptığını görüyorum benim anakartımında modeli GİGABYTE GA-8S648  yardmlarınız ıcın sımdıden tesekkurler