Gizli dosyaları Göstermiyor

dokumaciks
07-01-2009, 01:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Benim PC'ye virüs girmişti. Virüsleri temizledikten sonra bir takım sorunlarla karşılaştım.

-Bunlardan birincisi: Araçlar\Klasör seçenekleri\Görünüm 'den Gizli dosyaları göster diyorum. DAha sonra uygula ve tamama tıklıyorum. Fakat tekrar aynı yolla aynı pencereye geldiğimde Gizli dosyaları gösterme seçeneği seçili kalmış oluyor. Böylece gizli dosyalar da gözükmüyor.
-İkincisi de: Bilgisayarı kapat dediğimde Oturumu kapat seçeneği sönük çıkııyor,seçemiyorum.

Benim belirlediğim problemler bunlar. Fakt başka problemler de olabilir. Ben bunları gidermek için bilgisayarıma sıfırdan format attım olmadı. Daha önceden acronis ile aldığım yedeği attım olmadı. XP SP3'ü yükledim olmadı. Bu problem BIOS ile alakalı olabilir mi? Ya da problemini biliyorsanız bana yardımcı olabilir misiniz?

luqqa
07-01-2009, 01:31   |  #2  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
332 mesaj

bazı virüsler maalesef kalıcı izler bırakıyor sizin yakanladığınız gibi. Bir çok esktra prglamlarla bu sorunu asabilirsiniz dükkan da arşivimde vardi bir kaç program ama su an isimleri aklımda yoklar. öneren birkaç arkadaş olacaktırç Sizin için en uygun ve guvenli yol sayet virüslerden arındıysanız yedeklerinizi alarak temiz bir format çekmek derim

duzenleme bilgi ekleme : temiz bir forattan kastım tum hdd yi silerek tam bir format atmaktır. normal bir işletim sistemi yukler gibi sadece sistemin oldugu bölümü hızlı bir şekilde formatlayıp yeni sistem kurmak deil. Format attım ibarenize ilave olarak özellikle temiz bir frmat kelimesini kullandım

Son Düzenleme: luqqa ~ 07 Ocak 2009 01:34
01apachi
07-01-2009, 01:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

Regedit'e gir (başlat/çalıştır/regedit)
HKEY_Lochal Machine/software/microsoft/windows/current version/explorer/advenced/folder/hidden yolunu takip et,
Alt anahtarlardaki hidden ve showall dizinlerinin bundaki bu değeri "CheckedValue"="0" böyle yap bi dene bakeyn..

yada regedit'e girdikten sonra F3'e bas çıkan kutuya CheckedValue yaz bul de..

Son Düzenleme: 01apachi ~ 07 Ocak 2009 01:56
01apachi
07-01-2009, 01:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

bios ile alakalı değil..

dokumaciks
07-01-2009, 09:42   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

Regeditten dediğiniz yola gidip dediklerinizi yaptım. NOHIDDEN: CheckVAlue bende 2'di ben onu sıfır yaptım. SHOWALL zaten 0'dı. Ama bu seferde Gizli dosyaları göster ve gösterme seçeneklerinin ikisi de seçilmemiş olarak geliyor. Ben seçip tamam dedikten sonra tekrar geliyorum ve yine seçilmemiş gözüküyorlar.

Bu arada bir problem daha buldum. Bilgisayarımı açtıktan sonra D'yi veya E'yi açınca ayrı bir pencerede açılıyor. Ondan sonra klasörler aynı pencerede açılıyor.

dokumaciks
07-01-2009, 09:44   |  #6  
OP Taze Üye
14 mesaj

Format atarken şu yolu izledim: Harddiskim 3 partitiondan oluşuyor. Öncelikle bütün partitionları sildim. Tekrar böldüm. Ondan sonra XP'yi kurdum. Temiz format böyle mi yapılıyor yoksa başka bir yolu var mı açıkçası bilmiyorum...

SAİNT
07-01-2009, 09:46   |  #7  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/ViR ... BiLiRiM_t80634.html
kardeş bu linki tek tıklayıp hepsine okey de amvo virüsü mevcut pc daha sonra bu sana verdiğim linki tıkla başka program felan kurmana gerek yok.

Son Düzenleme: SAİNT ~ 07 Ocak 2009 09:48
dokumaciks
07-01-2009, 09:53   |  #8  
OP Taze Üye
14 mesaj

http://mavikarpuz.com/kill_amvo_virus_usb_en.vbs  bu programı çalıştırmam yeterli mi?

Yoksa

bu programlarla da tarama yapmam gerekir mi?

SAİNT
07-01-2009, 09:57   |  #9  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

üstteki yeterli. kardeş ama diğer programlarda elinde bulunsun ne olur ne olmaz.

SAİNT
07-01-2009, 10:00   |  #10  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

ilk önce üstteki linke tıkla çok kolay 5 saniye gibi kısa bi zamanda klasörlerini açar.

dokumaciks
07-01-2009, 10:11   |  #11  
OP Taze Üye
14 mesaj

Allah senden razı olsun. BU kadar kolay mıydı ya? Ben günlerdir hatta haftalardır bu problemle uğraşıyorum. Allah işinizi rast getirsin. Allah yolunuzu açık etsin. Çok sağolun.

Bir de bu programın tam olarak ne yaptığını söyleyebilir misin?(Virüs mü temizliyor, Windows ayarlarını mı değiştiriyor....) Bundan sonra böyle bir problemle karşılaşmamak için neler yapabilirim?

Teşekkürler....

dokumaciks
07-01-2009, 10:17   |  #12  
OP Taze Üye
14 mesaj

Bu virüs nereye bulaşıyor da format falan işe yaramıyor?

SAİNT
07-01-2009, 10:24   |  #13  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

bişey değil bu genellikle flash bellekle bulaşır bunu engellemek için her flas belleği takma sisteme yada kasper  gibi virüs programıyla tarattır takmış olduğun flas bellekleri.
hepsiburda için tıklayın

Son Düzenleme: SAİNT ~ 07 Ocak 2009 16:19
dokumaciks
07-01-2009, 12:29   |  #14  
OP Taze Üye
14 mesaj

Dediğiniz programı indirip kurdum. Ondan sonra problemler hemen düzeldi. Ancak Draculayı indirdim ve diğerlerini de indirirken bilgisayar kilitlendi ve hiçbir işlem yapmadı. Daha sonra tekrar birkaç kere kapatıp açtım. Düzelmedi. En sonunda XP SP3 kurdum. Şu an normal. Problemler devam ediyor. Aynı programı tekrar çalışıtırıp deneyeceğim.

dokumaciks
07-01-2009, 12:41   |  #15  
OP Taze Üye
14 mesaj

Modemi çıkardıktan sonra amwo programını çalıştırdım.herşeye tamam dedim. Bilgisayarı yeniden başlat dedim. Ama ayarlarınız kaydediliyor... dedi öyle kaldı. 5 dk falan bekledim kapanmadı. Sonra ben Power düğmesinden kapattım. Açtığımda aynı problemler devam ediyordu. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

SAİNT
07-01-2009, 13:08   |  #16  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

kardeş sanırım çok fazla virüsün var inan silmeye çalıştığın virüslerle uğraşmak yerine format atmanı öneririm  hem virüs silmiş olsan bile yinede sistem kararsızlığı devam etmektedir görüşüm antivirüs programları sistemi başta zararlıların girmesini engellemek sonradan virüslü bir pc virüs programı kurmak bence yanlış bir fikir.
geçende aynı şey başıma geldi arkadaşın pc'de 70'e yakın virüs vardı ilk kasper kurdm bazılarını silemedi daha sonra combofix kullandım daha sonra draculayla temizledikten sonra saa önerdiğim yazılımı kullandım çok vaktimi aldı formatlamak istedim ama xp cd'si yoktu sorunları aşmış gibi görünsemde sistem hala kararsızdı ama eskisine nazaran çok iyi oldu tavsiyem formattır.

dokumaciks
07-01-2009, 13:47   |  #17  
OP Taze Üye
14 mesaj

Ama formattan sonra zaten problem devam etti..

dokumaciks
07-01-2009, 14:32   |  #18  
OP Taze Üye
14 mesaj

Malwarebytes' Anti-Malware ile tarattığımda C'de 5 tane virüs(trojan) buldu. Fakat temizleme seçeneği yok galiba. Daha sonra NOD32 pro edition ile tarattım o virüsleri bulamadı. Bunları nasıl silebilirim ya da temizleyebilirim...

SAİNT
07-01-2009, 14:43   |  #19  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

cd eğer ekleme yada başka birindn aldıysan yada korsansa kesinlikle arka kapı dediğimiz olay mevcut olabilir şu aralar modifiye edilmiş xp sürümü çok fazla kimin modifiye ettiği içine ne yazılım koyduğu yazılımlara güvenip sisteme kurmamalısın bunları başta söylemiş olsaydın cd değiştir diyerek konuyu fazla kafamızı ağrıtmazdı cd'de eğer virüs varsa birdaha kullanma en son olarak nod 32 iyi ama o adarda iyi değil gerçekt tam anlamıyla kasper virüsleri buluyor ama bazende silemediği anlarda karşımıza çıkıyor.

SAİNT
07-01-2009, 14:47   |  #20  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

ayrıca yakılmış bir cd temizleyemessin pc kopyalarsın dosyaları ve taratırsın ama zaten virüslü dosyalar kurulum zincirirnin bir parcası silersen bu seferde kurulum yapmaz.

nirvana26
07-01-2009, 17:27   |  #21  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

combofix
tek kelime combofix i yüklüceksin çalıştırcaksın düzelir pc.
he kullandığın flash diskleride tak bu işlemi yaparken çünkü onlarında temizlenmesi lazım. tekrardan aynı sorunu yaşarsın sonra.

dreamth
07-01-2009, 20:24   |  #22  
Yeni Üye
36 mesaj

Ben de bu problemi yaşadım Combofix çözdü . Bu virüs flash belleklere bulaşıyor taktığınız herbilgisayarda aynı sorunu yapıyo . Flasha bi format atıp bilgisayarda da combofizi çalıştırırsan inan hiç bi sorun kalmaz . Formata gerek yok yorma kendini ...
Not: Combofix sadece masaüstünde çalışır . Çalıştırdığında bilgisayardan uyarı sesleri gelir korkma devam et bir şey olmaz . Tecrübe ile sabittir ... ;)

dokumaciks
08-01-2009, 00:42   |  #23  
OP Taze Üye
14 mesaj

Arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Combofix ile taradığımda virüsleri temizledi. Elinize ağzınıza sağlık. Sağolun

dokumaciks
10-01-2009, 00:50   |  #24  
OP Taze Üye
14 mesaj

Merhaba; Tekrar rahatsız ediyorum ama kusura bakmayın. Ben dedikleriniz yaptım. Şu anda pc de virüs yok. Herşey normal. Ancak kill_amwo programını çalıştırınca gizli dosyaları gösteriyor. Fakat pc'yi kapatıp açtıktan sonra problem aynen devam ediyor. Bunun kesin bir çözümü var mı acaba?

senolh
10-01-2009, 23:39   |  #25  
Taze Üye
9 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar benimde aynı sorunum vardı düzeldi