Global Rom Nedir? ROM ile RAM arasındaki fark ne?

CostaCurta
28-07-2020, 13:25   |  #1  
CostaCurta avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
21 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2020

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte bilişim sektöründe çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Geleceği görerek sürdürülebilir karlı büyüme ve toplumsal fayda sağlama amacı güden firmalar da bu gelişimin yaşanmasında önemli rol oynamıştır. Bu yüzden bu sektörle uğraşan üreticiler inovasyonu  bir tık öteye taşıyarak yeni buluşlar gerçekleştirmek istemiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak özellikle bilgisayar sistemlerinde meydana gelen yeni buluşlar, sürekli yenilikler ve değişiklikler  de hayatımızı daha da kolaylaştırmıştır. Bu değişikliklerden nasibini alan ve bizlerin bilmesi gereken en önemli araçlardan bir tanesi de romlardır.

ROM BELLEK NE DEMEK?

ROM’un açılımı  Read Only Memory yani sadece okunabilir bellek olarak tanımlanmaktadır. Bu bellekte verilerin taşındığı hafıza çipi okunabilir ancak  yeni bir veri girişi yapılamaz. Gönderilen program sadece bir kez atılır ve kullanıcı tarafından değiştirilemez.

Rom bellekte bilgisayarın açılışını ve çalışmasını sağlayan kodlar saklanır. Bilgisayardaki kullanmış olduğumuz BIOS çipi buna en güzel örneklerden bir tanesidir. Üretim aşamasında yazılan bu kodlar sonsuza kadar bu çipin içinde yaşarlar. Romlarla ilgili bilmeniz gereken bir diğer özellik ise, sanılanın aksine sadece bilgisayarlarımızda değil evimizdeki kahve makinesinden tutun buzdolabına kadar her aletin içinde bu veriler bulunur. Aslında romların asıl kullanım amacı, istemeden değiştirilmemesi gerekli olan çok önemli verilerin saklanmasıdır. Kaydedilen bu veriler de herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duymadan görevlerini yerine getirir.

ROM ÇEŞİTLERİ NELER?

Romların birçok farklı tipi bulunmaktadır. MROM, PROM, EPROM, EEPROM bunlardan başlıca olanlarıdır. MROM bir kere değiştirilebilen salt okunur bellek anlamı taşırken PROM ise programlanabilir salt okunur bellek özelliğini ifade eder. EPROM  silinebilir  ve programlanabilir bellekleri ifade ederken EEPROM da elektrikle silinebilir ve programlanabilir salt bellek demektir. PROM VE EPROM ucuz olmasından kaynaklı sıkça başvurulan yazılım programlarından olsa da sürekli veri işleyip silen kullanıcıları tatmin etmemektedir. Burada en çok fark yaratan EEPROM işletim sistemi olmuştur. En gelişmiş programıyla verileri kolaylıkla ekleyebilir, silebilir hatta biçimlendirme imkanına sahip olabilirsiniz.

ROM  ve RAM ARASINDAKİ FARK NE?

Ram’ler( Random Acces Memory) için kısaca geçici depolama ünitesi diyebiliriz. Ram’in geçici hafızasında evimizdeki bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı telefonların çalışan uygulamalarının anlık verileri tutulur. Bilgisayarımızı kapatıp fişini çektiğimizde  anlık olarak tutulan verilerin hepsi silinecek ve hiçbir veriye ulaşılamayacaktır. Ancak Romdaki veriler elektrik olmasa da hafızasında verileri saklamaya devam eder.

GLOBAL ROM NEDİR? HANGİ PAZARLARDA BOY GÖSTERİR

Kullanmış olduğunuz  teknolojik aletlerdeki veriler Çin Rom, Custom Rom ve Global Rom olarak karşımıza çıkmaktadır. Adından da anlayacağınız üzerine Çin Romlar sadece Çin’deki kullanıcılara servis edilir. İngilizce ve Çince dil desteği ile Çin pazarında etkindir.  Custom Romlar ise herhangi bir üreticinin  yazılıma kendi istediği özellikleri ekleyip kullanıcılarına sunduğu özel bir Rom’dur . Bunlardan farklı olarak Global Romlar ise Avrupa’daki pek çok kullanıcıya ulaşma fırsatı sunar. 20’nin üzerinde dil paketi desteğiyle uluslararası sürümünü tüm ülkelerle paylaşan geliştiriciler, oldukça geniş bir pazara da hakimdirler.