Google'dan Chrome OS ne zaman?

CHIP Online
14-03-2010, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Google'ın bilgisayarlar için işletim sistemi Chrome'dan ne zamandır ses çıkmıyordu, ama...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/goog ... ne-zaman_18852.html

Resimlerle: 10 adımda Chrome OS'u tanıyalım

Geçtiğimiz yaz duyurulan ve ilk başta büyük heyecan uyandıran Google Chrome işletim sisteminden ne zamandır ses seda çıkmıyordu.

Bu Abu Dabi'de düzenlenen zirvede değişti ve Google'ın CEO'su Eric Schmidt yeni bir açıklama yaptı. Chrome OS geliştirme sürecinin planlandığı gibi ilerlediğini ve işletim sisteminin bu yılın ikinci yarısında çıkacağını açıkladı.

Chrome OS, klasik masaüstü işletim sistemleri gibi değil. Uygulamalar internet üzerinden erişilerek çalıştırılıyor. Çok hızlı, çok az kaynak istiyor ancak internet olmadan bir anlam ifade etmiyor.

Şu anda netbook türü küçük bilgisayarlarda Windows XP hakim, bunu Linux türevleri izliyor. Google Chrome OS da Linux tabanlı bir işletim sistemi ve özellikle düşük donanım özelliklerine sahip netbooklar ile birlikte gelmesi planlanıyor.

Tüm konu: Google'dan Chrome OS ne zaman?

İzleyin: Ve Chrome OS ortaya çıktı!

Resimlerle: 10 adımda Chrome OS'u tanıyalım

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Google Chrome OS'u deneyecek misiniz?

mert007
14-03-2010, 12:37   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
68 mesaj

Tabii ki de Google yaparsa sağlam yapar Windows 7 ile Chrome Os'yi karşılaştırcam:D

H@ckerCesur
14-03-2010, 13:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Elbette deneyecegim. Fakat sadece internet üzerindense tüm uygulamalar; bu eksi puan demek bence.

mehmet 1905
14-03-2010, 14:53   |  #4  
Üye
85 mesaj

Bir insan sürekli internete bağlı olamaz!

nesra
14-03-2010, 15:01   |  #5  
Taze Üye
14 mesaj

tabi ki deneyeceğim ama internete hep bağlı kalmak dezaantaj olduğu için zor olabilir

Kapalı Hesap (135391)
03-04-2010, 13:30   |  #6  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Ben betayı denemedim masaüstünü bulamadım :S

ReFeRaNSs
03-04-2010, 14:21   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Torrentte var ;

Chrome OS’i internet üzerinden indirip istediğiniz her bilgisayara kuramayacaksınız. Yeni bir bilgisayar almanız gerekecek çünkü sadece uyumlu olarak üretilmiş cihazlarda çalışacak. Öncelikli koşul da solid-state hard disk olması. Yani, PC ya da Mac’de kullanmayı aksi ispatlanmadıkça kullanmayı unutun.

http://www.googlechromeostr.com/
yorumlarda gibi bir ifade kullanılmış. Kafam karıştı mac os lar gibi (kendi donanımı gerekecek ise ) olacaksa google bu işten zor para kazanır.Birde sunum Wm ware gibi sanal işletim sistemi kurma programları için verilmişti.

Ahmet Ertuğrul
04-04-2010, 16:57   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Daha önceki bir haberde sadece netbooklara yüklü olarak satılacağı söylenmişti.

ytemelli
14-02-2011, 09:59   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Windows'a tek başına yüklü olarak gelen internet tarayıcısı İnternet Explorerin kendi arama motoru Bing'in kullanılması için Google a yeterince destek vermediği bir gerçek. Bu nedenle Google'un İşletim sistemi çıkarması şart oldu.
Bizimde virüslerden ve güvenlik açıklarından bıktığımızdan Windowsu bırakmamız şart oldu. Topluca yeni bir işletim sistemine geçersek teknolojide bir devrim yaşayacağımıza inanıyorum, Chrome OS bizim için büyük bir fırsat; bu yüzden Chrome OS'a geçişi hızlandırmak ve destek vermek için bir grup arkadaşımla  http://www.ChromeOSTR.com isminde site kurduk.
Chrome OS kullanmaya başlarsak Chrome OS'a güvenmeyenler Pardus, Ubuntu gibi İşletim Sistemlerinide kullanmaya başlayacaktır. Yani Linux İşletim Sistemlerininde Önü açılacaktır.

Dünyanın internet altyapısının yetersiz olmasından olsa gerek Google bu projesini çok geciktirdi. Ama Google'un bu projeyi çok önemsediğine ve Chrome OS'un bizi tatmin edecek bir işletim sistemi olacağına eminim.

Son Düzenleme: ytemelli ~ 14 Şubat 2011 20:48